REKLAMA

Nowe dowody osobiste zawierać będą nasze odciski palców

Od 2 sierpnia 2021 roku, każdy nowy dowód osobisty posiadać będzie dwie cechy biometryczne właściciela. Tą drugą będą nasze odciski palców.

29.09.2020 12.11
Wymiana dowodu osobistego
REKLAMA

Wiadomość ta pochodzi od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przedstawiło właśnie projekt nowelizacji o dowodach osobistych. Powodem zmiany jest konieczność dostosowania polskich dowodów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1157 z 20 czerwca 2019 roku.

REKLAMA

Odciski palców w dowodzie osobistym

 class="wp-image-1439381"

Zapis odcisków palców w warstwie elektronicznej dowodu osobistego, oprócz spełnienia regulacji unijnej, według której dokumenty obywateli każdego kraju członkowskiego mają zawierać dwie cechy biometryczne jest trochę zbędny. W końcu nasze odciski palców i tak widnieją w bazie danych MSWiA i trafiły tam przy okazji wyrabiania nowych paszportów. Tę bazę można by było udostępnić służbom ze wszystkich państw członkowskich w ramach unijnej współpracy i w razie potrzeby sprawdzenia kogoś na terenie UE weryfikować je na podstawie numeru pesel.

Zamiast tego jednak, trzeba zapisać je ponownie, w dowodzie osobistym. To oczywiście wywoła kilka problemów. Pierwszym z nich jest oczywiście to, że możemy zapomnieć o wyrabianiu sobie nowych dowodów przez internet. Zamiast tego, od 2 sierpnia 2021 r. trzeba będzie osobiście stawić się w urzędzie, odbić swoje odciski palców i na miejscu złożyć papierowy wniosek. Złośliwi twierdzą dodatkowo, że nie każdy urząd miasta będzie posiadał odpowiednie narzędzia do pobierania odcisków palców - nie jest to jednak aż tak skomplikowany proces, więc nasi urzędnicy staną na wysokości zadania. Tak jak w przypadku paszportów.

REKLAMA

W projekcie nowelizacji możemy znaleźć również zapis, że jeśli od danego obywatela niemożliwe jest pobranie odcisków palców, może on ubiegać się tylko i wyłącznie o krótkoterminowy dowód osobisty, ważny maksymalnie przez 12 miesięcy. Ważność długoterminowych dowodów wynosić będzie 5 albo 10 lat, czyli dokładnie tak jak teraz.

Koszt wyrobienia sobie nowego dokumentu pozostaje jak na razie nieznany.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA