REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Uważaj na podobne oferty pracy na Facebooku. Roboty nie znajdziesz, a stracisz pieniądze

Trwa wyjątkowo perfidna kampania phishingowa na Facebooku. Żeruje ona głównie na osobach szukających zatrudnienia po pandemicznym kryzysie. W ogłoszeniach obiecują fajne wynagrodzenie, a tak serio chcą nas okraść.

malware sztuczna inteligencja
REKLAMA
259 interakcji
dołącz do dyskusji

Po raz kolejny z marzeń o utopijnym świecie wytrąca nas rzeczywistość. Wydawać by się mogło, że w trakcie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa ludzkość jako tako się zjednoczy, by wzajemnie się wspierać i jak najszybciej z tego kryzysu wyjść. Nic bardziej mylnego.

REKLAMA

Jak zauważył Prebytes, na Facebooku możemy trafić na informacje o nowo otwartej firmie kosmetycznej. Możemy coś od niej kupić lub, co szczególnie istotne, się tam zatrudnić. Firma oferuje wynagrodzenie 3,4 tys. netto w ramach pełnego etatu. Nic tylko aplikować – zwłaszcza że po pandemii salonów kosmetycznych zamknęło się niemało i wiele bezrobotnych kosmetyczek szuka możliwości zarobku.

Praca na Kosmetyczki.biz to przekręt na Facebooku.

 class="wp-image-1217041"

Ogłoszenie o pracę zawiera w sobie link do formularza, który mielibyśmy wypełnić. Nie wygląda on przesadnie podejrzanie, choć już w jego ramach dzielimy się naszymi podstawowymi danymi osobowymi – takimi jak nazwisko, wykształcenie czy numer telefonu. No ale przecież aplikujemy o pracę, więc niech im już będzie.

Dalej mamy czekać na SMS wysłany na numer, który podaliśmy w formularzu. Ten poinformuje nas o wiadomości mailowej wysłanej na nasz adres – z prośbą, by sprawdzić również filtry antyspamowe naszej usługi pocztowej. Pierwszy mail zawiera dokument PDF z regulaminem miejsca pracy. Drugi z linkiem do przelewu, który ma nas uwiarygodnić. Uwiarygodnić? Przelew?

 class="wp-image-1217044"
REKLAMA

To już powinno ostudzić nasz zapał. Co się jednak stanie, gdy zdecydujemy się przelać te 1,01 zł? Link prowadzi do podrobionej wersji usługi płatniczej PayU. Podrobionej bardzo sprawnie – formularze wszystkich banków zostały bezbłędnie odtworzone. Niestety próbując się logować celem ukończenia przelewu w rzeczywistości, przekazujemy cyberprzestępcom nasze dane uwierzytelniające do konta bankowego.

Trudno dzielić złodziei na lepszych i gorszych. Ten rodzaj phishingu jednak w szczególny sposób budzi moją odrazę, bo żeruje na ludzkim nieszczęściu. Mam nadzieję, że nikt z was czy waszych bliskich nie dał się nabrać.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA