REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Na początku był pęcherzyk. Naukowcy symulują początki życia na Ziemi

Czy życie powstało pod ziemią? Naukowcy z Uniwersytetu  w Duisburgu-Essen opisali i zbadali własną teorię mówiącą, że życie mogło powstać głęboko w skorupie Ziemi. W przeprowadzonych przez nich eksperymentach, struktury nieożywione w krótkim czasie wypracowały swego rodzaju strategie przetrwania.

15.06.2020
16:12
Na początku był pęcherzyk. Naukowcy symulują początki życia na Ziemi
REKLAMA

Na początku był pęcherzyk - bańka podobna do bańki mydlanej, otoczona błoną. Taki pęcherzyk zanurzony był w cieczy tzw. zupy pierwotnej o temperaturze 40-80 stopni i podwyższonym ciśnieniu. Takie warunki panowały jakieś 3,8 mld lat temu i istnieją także dziś - tylko że głęboko w skorupie Ziemi.

REKLAMA

Z tak przygotowanym eksperymentem chemik Christian Mayer oraz geolog Ulrich Schreiber, symulowali wypełnione wodą szczeliny we wnętrzu Ziemi oraz źródła geotermalne. Na przestrzeni zaledwie dwóch tygodni naukowcy stworzyli i zniszczyli łącznie 1500 takich pęcherzyków.

Naukowcy zauważyli jednak, że niektóre pęcherzyki przetrwały zmiany pokoleniowe.

Jednocześnie wbudowały pewne prekursory białek z pierwotnej zupy w osłaniające je błony. Dzięki temu stawały się bardziej stabilne, mniejsze i co najważniejsze, ich błony stawały się nieco bardziej przepuszczalne.

Badacze są przekonani, że przynajmniej częściowo pokazali jak początkowo mogło rozwijać się życie.

REKLAMA

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA