REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Ekologia

Na początku był pęcherzyk. Naukowcy symulują początki życia na Ziemi

Czy życie powstało pod ziemią? Naukowcy z Uniwersytetu  w Duisburgu-Essen opisali i zbadali własną teorię mówiącą, że życie mogło powstać głęboko w skorupie Ziemi. W przeprowadzonych przez nich eksperymentach, struktury nieożywione w krótkim czasie wypracowały swego rodzaju strategie przetrwania.

Na początku był pęcherzyk. Naukowcy symulują początki życia na Ziemi
REKLAMA
129 interakcji
dołącz do dyskusji

Na początku był pęcherzyk - bańka podobna do bańki mydlanej, otoczona błoną. Taki pęcherzyk zanurzony był w cieczy tzw. zupy pierwotnej o temperaturze 40-80 stopni i podwyższonym ciśnieniu. Takie warunki panowały jakieś 3,8 mld lat temu i istnieją także dziś - tylko że głęboko w skorupie Ziemi.

REKLAMA

Z tak przygotowanym eksperymentem chemik Christian Mayer oraz geolog Ulrich Schreiber, symulowali wypełnione wodą szczeliny we wnętrzu Ziemi oraz źródła geotermalne. Na przestrzeni zaledwie dwóch tygodni naukowcy stworzyli i zniszczyli łącznie 1500 takich pęcherzyków.

Naukowcy zauważyli jednak, że niektóre pęcherzyki przetrwały zmiany pokoleniowe.

Jednocześnie wbudowały pewne prekursory białek z pierwotnej zupy w osłaniające je błony. Dzięki temu stawały się bardziej stabilne, mniejsze i co najważniejsze, ich błony stawały się nieco bardziej przepuszczalne.

Doszliśmy do wniosku, że w ten sposób pęcherzyki radziły sobie z niszczącym ciśnieniem. Była to swego rodzaju strategia przetrwania - tłumaczy Mayer. Nawet kiedy taki pęcherzyk ulegał w końcu zniszczeniu, następne pokolenie wykorzystywało tę strukturę białkową, w ten sposób przejmując funkcje swoich poprzedników. Na swój sposób przypomina to klasyczne dziedziczenie.

Badacze są przekonani, że przynajmniej częściowo pokazali jak początkowo mogło rozwijać się życie.

REKLAMA

Jak udało nam się wykazać w symulacji, miliardy  lat temu takie pęcherzyki mogły  stać się na tyle stabilne, aby wydostać się na powierzchnię np. w trakcie erupcji gejzerów. Z czasem takie pęcherzyki mogły wykształcać kolejne funkcje, a z czasem mogły powstać z nich pierwsze komórki.

Jesteśmy przekonani, że właśnie takiego typu ewolucja cząsteczkowa w głębokich warstwach Ziemi miała miejsce miliardy lat temu, zapewne równolegle z innymi mechanizmami powstawania życia.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA