REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Kosmos

Marsjańskie miasta pod ogromnymi kopułami? Wersja testowa powstanie na Ziemi

W 2017 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły plany stworzenia miasta na Marsie w ciągu następnych 100 lat. Architekci natychmiast zabrali się za projektowanie hipotetycznego miasta, które mogłoby powstać na czwartej planecie od Słońca. Teraz CNN zaprezentował wyniki ich pracy.

Marsjańskie miasta pod kopułami? Wersja testowa powstanie na Ziemi
REKLAMA
512 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

W celu opracowania technologii niezbędnych do kolonizacji Marsa powstaje Centrum Kosmiczne im. Mohammeda Bin Rashida (MBRSC). Centrum będzie mieściło się w tzw. Mars Science City, które powstanie na 180 000 m kw. pustyni za granicami Dubaju. Koszt budowy kompleksu wyceniono na 135 mln dol. Projektanci z grupy Bjarke Ingels Group otrzymali za zadanie stworzyć prototyp miasta, które byłoby w stanie zapewnić warunki do życia na powierzchni Marsa, a następnie przystosować ten projekt do potrzeb pustyni rozciągającej się za granicami Dubaju.

Miasta schowane pod potężnymi kopułami

Według architektów z Bjarke Ingels przyszłe marsjańskie miasto składałoby się z kilku kopuł zbudowanych z kilku warstw przezroczystych polietylenowych membran., w których mieszkańcy mogliby swobodnie oddychać tlenem pozyskiwanym z lodu znajdującego się pod powierzchnią. Wewnątrz kopuł utrzymywane byłoby ciśnienie zbliżone do tego panującego na powierzchni Ziemi. Wraz ze wzrostem populacji na Marsie, kopuły z czasem łączyłyby się w całe wioski, a później w miasta tworzące swoiste pierścienie.

Marsjańskie miasto w kwestii zasilania musiałoby polegać na panelach słonecznych akumulujących promieniowanie słoneczne.

Dzięki temu, że atmosfera na Marsie jest bardzo rzadka (7 hPa - przyp.red.) wymiana ciepła między kopułą a otaczającym ją obszarem byłaby bardzo niska, a to oznacza, że temperatura wewnątrz kopuł nie spadałaby tak szybko jak na Ziemi - mówi Jakob Lange z Bjarke Ingels Group.

Architekci w swojej pracy uwzględnili także niezwykle szkodliwe promieniowanie kosmiczne docierające na Marsie do samej powierzchni.

Według naszych planów wszystkie pomieszczenia mieszkalne na Marsie znajdowałyby się kilka metrów pod powierzchnią gruntu. Posiadałyby one jedynie wielowarstwowe okna dachowe wypełnione wodą, w których nawet mogłyby pływać ryby. Taka warstwa wody chroniłaby mieszkańców przed szkodliwym promieniowaniem, a jednocześnie przepuszczałaby do środka duże ilości światła - dodaje Lange.

Architekci stając przed wyzwaniem zaprojektowania miasta marsjańskiego musieli zmierzyć się z jeszcze jednym wyzwaniem: przyciąganie grawitacyjne na Marsie jest trzykrotnie słabsze od tego na Ziemi, a to sprawia, że trzeba stosować zupełnie inne zasady, ale także korzystać z możliwości jakie taka niższa grawitacja daje.

W koncepcyjnej wizji miasta przygotowanej dla władz Dubaju znajdzie się także miejsce dla laboratorium badawczego, jednostek edukacyjnych, muzeum, amfiteatru i biurowców.

REKLAMA

Jak na razie MBRSC podkreśla, że Mars Science City znajduje się w fazie koncepcyjnej i jeszcze nie podjęto decyzji dotyczącej wyboru projektu ani biura architektonicznego, które miałoby odpowiadać za realizację projektu.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA