REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Marsjańskie miasta pod ogromnymi kopułami? Wersja testowa powstanie na Ziemi

W 2017 r. Zjednoczone Emiraty Arabskie ogłosiły plany stworzenia miasta na Marsie w ciągu następnych 100 lat. Architekci natychmiast zabrali się za projektowanie hipotetycznego miasta, które mogłoby powstać na czwartej planecie od Słońca. Teraz CNN zaprezentował wyniki ich pracy.

12.06.2020
21:20
Marsjańskie miasta pod kopułami? Wersja testowa powstanie na Ziemi
REKLAMA
REKLAMA

W celu opracowania technologii niezbędnych do kolonizacji Marsa powstaje Centrum Kosmiczne im. Mohammeda Bin Rashida (MBRSC). Centrum będzie mieściło się w tzw. Mars Science City, które powstanie na 180 000 m kw. pustyni za granicami Dubaju. Koszt budowy kompleksu wyceniono na 135 mln dol. Projektanci z grupy Bjarke Ingels Group otrzymali za zadanie stworzyć prototyp miasta, które byłoby w stanie zapewnić warunki do życia na powierzchni Marsa, a następnie przystosować ten projekt do potrzeb pustyni rozciągającej się za granicami Dubaju.

Miasta schowane pod potężnymi kopułami

Według architektów z Bjarke Ingels przyszłe marsjańskie miasto składałoby się z kilku kopuł zbudowanych z kilku warstw przezroczystych polietylenowych membran., w których mieszkańcy mogliby swobodnie oddychać tlenem pozyskiwanym z lodu znajdującego się pod powierzchnią. Wewnątrz kopuł utrzymywane byłoby ciśnienie zbliżone do tego panującego na powierzchni Ziemi. Wraz ze wzrostem populacji na Marsie, kopuły z czasem łączyłyby się w całe wioski, a później w miasta tworzące swoiste pierścienie.

 class="wp-image-1165363"

Marsjańskie miasto w kwestii zasilania musiałoby polegać na panelach słonecznych akumulujących promieniowanie słoneczne.

 class="wp-image-1165369"

Architekci w swojej pracy uwzględnili także niezwykle szkodliwe promieniowanie kosmiczne docierające na Marsie do samej powierzchni.

 class="wp-image-1165372"

Architekci stając przed wyzwaniem zaprojektowania miasta marsjańskiego musieli zmierzyć się z jeszcze jednym wyzwaniem: przyciąganie grawitacyjne na Marsie jest trzykrotnie słabsze od tego na Ziemi, a to sprawia, że trzeba stosować zupełnie inne zasady, ale także korzystać z możliwości jakie taka niższa grawitacja daje.

W koncepcyjnej wizji miasta przygotowanej dla władz Dubaju znajdzie się także miejsce dla laboratorium badawczego, jednostek edukacyjnych, muzeum, amfiteatru i biurowców.

 class="wp-image-1165375"
 class="wp-image-1165378"
REKLAMA

Jak na razie MBRSC podkreśla, że Mars Science City znajduje się w fazie koncepcyjnej i jeszcze nie podjęto decyzji dotyczącej wyboru projektu ani biura architektonicznego, które miałoby odpowiadać za realizację projektu.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA