REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Ogromna turbina wiatrowa pozwali pozyskać aż 15 MW

Od samego patrzenia na nową turbinę wiatrową hiszpańskiego producenta będzie mogło się zakręcić w głowie. Siemens Gamesa zaprezentował model, który może pozyskać moc do 15 MW. Jego wielkie łopaty mają po 108 metrów, a średnica wirnika sięga 222 metrów.

29.05.2020
10:45
turbina wiatrowa bałtyk
REKLAMA
REKLAMA

Do tej pory największa turbina, należąca do General Electrics, była w stanie osiągnąć moc 12 MW. SG 14-22 DD, bo taką wdzięczną nazwę nosi nowy produkt, potrafi ten wynik poprawić - o 2 MW w zwykłym trybie lub o 3 MW w trybie Power Boost. Według jej twórców z powierzchni wody będzie wystawać 262-metrowa konstrukcja obejmująca zasięgiem pracy 39 tys. metrów kwadratowych, czyli około 5,5 boiska do piłki nożnej. Szefowie spółki Siemens Gamesa chwalą się, że wielkość w tym wypadku idzie blisko w parze z jakością. Jak wylicza producent, dzięki niej można zapewnić energię elektryczną w 18 tys. przeciętnych europejskich domów.

To ma być przełom i to nie tylko w skali Europejskiej, ale i światowej.

Europa coraz chętniej korzysta z energii wiatrowej. Ostatnio swoje przepisy dotyczące lokalizacji turbin poluzowali nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, którzy chcą do 2038 r. całkowicie zrezygnować z energii węglowej. W planie niemieckiego rządu jest zwiększenie udziału energii ekologicznej do 2030 r. z 40 proc. do 65 proc. Nie wszyscy ekolodzy zgadzają się jednak, że budowanie wiatraków na europejskich morzach to najlepsze rozwiązanie problemu pozyskiwania energii. Część z nich zwraca uwagę na to, że budowa gigantycznych farm wiatrowych w morzach zagraża tamtejszej przyrodzie, w szczególności ptakom.

REKLAMA

W Polsce o planach liberalizacji przepisów dotyczących stawiania turbin wiatrowych mówi się od dawna, ale do tej pory niewiele z tego wynika. Na początku tego roku minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że do końca czerwca będzie nawet ustawa luzująca w znacznym stopniu zasady tworzenia farm wiatrowych w naszym kraju.

Prototypy SG 14-22 DD najpierw pojawią się w Dani w trzecim kwartale 2021 r., egzemplarze komercyjne będą dostępne dopiero w 2024 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA