REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Nauka
  4. Ekologia

Ogromna turbina wiatrowa pozwali pozyskać aż 15 MW

Od samego patrzenia na nową turbinę wiatrową hiszpańskiego producenta będzie mogło się zakręcić w głowie. Siemens Gamesa zaprezentował model, który może pozyskać moc do 15 MW. Jego wielkie łopaty mają po 108 metrów, a średnica wirnika sięga 222 metrów.

turbina wiatrowa bałtyk
REKLAMA
REKLAMA

Do tej pory największa turbina, należąca do General Electrics, była w stanie osiągnąć moc 12 MW. SG 14-22 DD, bo taką wdzięczną nazwę nosi nowy produkt, potrafi ten wynik poprawić - o 2 MW w zwykłym trybie lub o 3 MW w trybie Power Boost. Według jej twórców z powierzchni wody będzie wystawać 262-metrowa konstrukcja obejmująca zasięgiem pracy 39 tys. metrów kwadratowych, czyli około 5,5 boiska do piłki nożnej. Szefowie spółki Siemens Gamesa chwalą się, że wielkość w tym wypadku idzie blisko w parze z jakością. Jak wylicza producent, dzięki niej można zapewnić energię elektryczną w 18 tys. przeciętnych europejskich domów.

To ma być przełom i to nie tylko w skali Europejskiej, ale i światowej.

Europa coraz chętniej korzysta z energii wiatrowej. Ostatnio swoje przepisy dotyczące lokalizacji turbin poluzowali nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy, którzy chcą do 2038 r. całkowicie zrezygnować z energii węglowej. W planie niemieckiego rządu jest zwiększenie udziału energii ekologicznej do 2030 r. z 40 proc. do 65 proc. Nie wszyscy ekolodzy zgadzają się jednak, że budowanie wiatraków na europejskich morzach to najlepsze rozwiązanie problemu pozyskiwania energii. Część z nich zwraca uwagę na to, że budowa gigantycznych farm wiatrowych w morzach zagraża tamtejszej przyrodzie, w szczególności ptakom.

REKLAMA

W Polsce o planach liberalizacji przepisów dotyczących stawiania turbin wiatrowych mówi się od dawna, ale do tej pory niewiele z tego wynika. Na początku tego roku minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiadała, że do końca czerwca będzie nawet ustawa luzująca w znacznym stopniu zasady tworzenia farm wiatrowych w naszym kraju.

Prototypy SG 14-22 DD najpierw pojawią się w Dani w trzecim kwartale 2021 r., egzemplarze komercyjne będą dostępne dopiero w 2024 r.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA