Netgear jest gotowy na prawdziwe 5G. Przyglądamy się routerowi, który zapewni transfery rzędu 4 Gb/s

Lokowanie produktu

W ofercie firmy Netgear pojawił się mobilny router wspierający 5G. Nighthawk M5 (MR5200) jest gotowy na przyszłość i podoła transferom rzędu 4 Gb/s.

12.05.2020 13.55
Netgear 5G mobilny router Nighthawk M5 MR5200

5G weszło już pod nasze strzechy, a Plus jako pierwszy z polskich operatorów telefonii komórkowej uruchomił łączność z wykorzystaniem nowej technologii przesyłu danych na terenie 7 miast. Wśród nich są Warszawa, Łódź, Gdańsk, Poznań, Szczecin, Wrocław i Katowice. Pojawiła się już nawet mapa zasięgu.

Warto przy tym jednak zauważyć, że na razie mamy do czynienia z 5G w paśmie 2600 MHz, które wykorzystywane było wcześniej przez LTE, co przekłada się na transfery rzędu 600 Mb/s. Lada moment wróci jednak aukcja częstotliwości. Jak tylko się skończy, telekomy dostaną dostęp do pasma 3,4-3,8 GHz, a sieć 5. generacji przyspieszy.

Można się na to przygotować, kupując już dziś mobilny router 5G marki Netgear o nazwie Nighthawk M5 (MR5200).

Urządzenie sprawdzi się teraz jako szybki modem LTE i pozwoli wykorzystać pełny potencjał 5G w przyszłości, gdy tylko polscy operatorzy zaczną oferować w paśmie 3,4-3,8 GHz komercyjnie sieć o przepustowości dużo wyższej kilkaset Mb/s. Klienci, którzy kupią Netgear Nighthawk M5, będą na to gotowi.

Netgear 5G mobilny router Nighthawk M5 MR5200 2 class="wp-image-1144507"

Nighthawk M5 pozwoli osiągnąć transfery rzędu nawet 4 Gb/s pod warunkiem wykorzystania kabla USB. Producent udostępnia też gigabitowy Ethernet, dzięki czemu router Netgeara można podpiąć do komputera lub… do klasycznego routera domowego. Sprzęt ma też mocny własny moduł Wi-Fi 6 (ac, 2×2 MIMO, 80 MHz DBS, 1024 QAM).

W tym przypadku też nie ma co narzekać na transfer rzędu 1,2 Gb/s przy sieci 5 GHz i 600 Mb/s dla sieci domowej 2,4 GHz.

Sercem urządzenia jest zaś modem Qualcomm SDx55, który wspiera łączność 5G, a fachowo mówiąc 5GNR Sub 6 GHz (NSA). Oprócz tego router zapewnia łączność LTE Cat 22 i LTE Advanced z agregacją pasma (4×4 MIMO z modulacją 256QAM). W modelu Netgear Nighthawk M5 nie zabrakło też oczywiście wsparcia dla IPv6.

Dzięki portom USB i Ethernet urządzenie dostarczy superszybki internet do komputera, co ucieszy przede wszystkim osoby, które nie mają dostępu do sieci DSL, światłowodowej lub kablowej. Wi-Fi 6 zapewni zaś wygodny dostęp do internetu smartfonom, tabletom, laptopom, konsolom do gier itp. — w domu i poza nim.

Nie należy bowiem zapominać, że Netgear Nighthawk M5 to router mobilny.

Nic nie stoi ja przeszkodzie, by urządzenie było stale podpięte do gniazdka, ale wbudowany akumulator pozwala zabrać Nighthawka M5 ze sobą w podróż — ogniwo wystarczy na cały dzień pracy. Urządzenie jest przy tym niewiele większe od smartfona i mierzy jedynie 105 × 105 × 21,5 mm przy wadze na poziomie 240 gramów.

Netgear 5G mobilny router Nighthawk M5 MR5200 1 aplikacja class="wp-image-1144504"

Warto dodać, że producent przygotował aplikację mobilną Netgear Mobile, która pozwala kontrolować pracę routera. Można w niej wyświetlać status połączenia, przeglądać ustawienia i monitorować zużycie danych — co w przypadku szybkich sieci 5G jest kluczowe, by nie zostać nagle poza domem bez pakietu.

Aplikację można pobrać na iPhone’y ze sklepu App Store i na telefony z Androidem ze sklepu Google Play.

W aplikacji można również przejrzeć udostępnione w ramach sieci materiały multimedialne, takie jak np. muzykę, zdjęcia czy filmy, a także przeglądać wszystkie pozostałe pliki umieszczone na włożonej w odpowiedni slot karcie microSD. Do tego dochodzą informacje na temat podpiętych do routera urządzeń.

Osoby, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z aplikacji mobilnej, nie zostają na szczęście na lodzie. Netgear Nighthawk M5 został wyposażony w 2,4-calowy kolorowy wyświetlacz typu LCD. Można go wygodnie obsługiwać dotykiem — tak jak ekran smartfona. Z jego poziomu również można monitorować zużycie danych, siłę sygnału, nazwę i hasło generowanej przez urządzenie sieci Wi-Fi itp.

*Materiał powstał przy współpracy z firmą Netgear.

Lokowanie produktu
Najnowsze