Operatorzy  / Artykuł

Powstała mapa zasięgu 5G w Polsce. Sprawdź, czy złapiesz

Picture of the author
795 interakcji
dołącz do dyskusji

Grupa Cyfrowy Polsat uruchomiła dziś sieć 5. generacji w 7 miastach na terenie Polski, a Plus udostępnił właśnie nową mapę zasięgu. Widać na niej, gdzie już dociera 5G.

MATERIAŁ MAGAZYNU SPIDER’S WEB+: Prezes UKE przerywa milczenie: I ja, i aukcja 5G padliśmy ofiarami wirusa

Plus we współpracy z firmą Ericsson uruchomił 5G na terenie Polski jako pierwszy z polskich operatorów telefonii komórkowej. Potwierdziły się przy tym poprzednie deklaracje, że sieć 5. generacji zostanie udostępniona najpierw na bloku częstotliwości w paśmie 2600 MHz, w którym do tej pory działało LTE.

5G ruszyło dziś zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, a z samego rana otrzymaliśmy listę pierwszych urządzeń wspierających nowy standard łączności, które będzie można kupić bezpośrednio u operatora. Teraz telekom zaś zdradził, gdzie dokładnie pojawiły się stacje bazowe wspierające sieć 5. generacji.

Mapa zasięgu 5G w sieci Plus

Już przed weekendem wiedzieliśmy, że 5G od Plusa uruchomione zostanie na start w 7 miastach, którymi są Warszawa, Łódź, Gdańsk, Poznań, Szczecin, Wrocław i Katowice. Pozwoliło to operatorowi objąć zasięgiem blisko milion osób. Odpowiednie oprzyrządowanie zostało zamontowane zaś na 100 stacjach bazowych na start, a w ciągu roku pojawi się ich kolejne 600.

Dzięki temu, że na stronie Plusa pojawiła się mapa zasięgu, poznaliśmy lokalizację stacji bazowych nadających już teraz sygnał 5G. Dzięki temu abonenci mogą upewnić się jeszcze przed wykupieniem dostępu do usług oraz przed opłaceniem sprzętu, czy z 5G faktycznie będą mogli skorzystać np. w domu albo w biurze, co pozwoli uniknąć rozczarowań.

Jak sprawdzić zasięg 5G w Plusie?

Aby się upewnić, jaka sieć jest dostępna w danej lokalizacji, należy udać się na przygotowaną w tym celu przez zielonego operatora stronę internetową. W kolumnie po lewej stronie należy zaznaczyć pole o nazwie Internet 5G i LTE, co naniesie odpowiednie dane na mapę po prawej stronie, a sieć 5. generacji oznaczona została czerwonym kolorem.

Aby sprawdzić, czy i jaki zasięg obejmuje w wybranym miejscu, należy wpisać nazwę miasta albo miejscowości w polu tekstowym nad mapką lub ręcznie odszukać konkretny punkt na mapie. Możecie też rzucić okiem na poniższe zrzuty ekranu, gdzie widać, które mniej-więcej dzielnice mają już dostęp do 5G. Mieszkańcy z pewnością rozpoznają swoje ulice.

Zasięg 5G w Plusie, 11 maja 2020 r. — Warszawa

Zasięg 5G w Plusie, 11 maja 2020 r. — Łódź

Zasięg 5G w Plusie, 11 maja 2020 r. — Gdańsk

Zasięg 5G w Plusie, 11 maja 2020 r. — Poznań

Zasięg 5G w Plusie, 11 maja 2020 r. — Szczecin

Zasięg 5G w Plusie, 11 maja 2020 r. — Wrocław

Zasięg 5G w Plusie, 11 maja 2020 r. — Katowice

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst