REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

5G od dzisiaj w Polsce, ale Polacy muszą wybierać - albo 5G, albo Usługi Google

Plus, wedle zapowiedzi, uruchomił sieć 5G w pierwszych siedmiu polskich miastach. Można już kupować u operatora zgodne z nią telefony. Są to nowe modele od Huaweia.

11.05.2020
11:23
5g-plus
REKLAMA
REKLAMA

5G już działa – przynajmniej w ramach sieci Plus i przynajmniej w siedmiu miastach, do których należą Warszawa, Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Szczecin oraz Wrocław. Plus szacuje, że na start z nowej technologii będzie mogło skorzystać w nich łącznie ok. 900 tys. osób. Już niedługo w zasięgu 5G ma się znaleźć dodatkowe 2 mln mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

Plus zapowiedział, że jego 5G zapewni przepustowości rzędu 600 Mb/s bez agregacji, podczas gdy w przypadku LTE mamy do czynienia dziś z transferami na poziomie ok. 20-25 Mb/s. Oprócz tego 5. generacja łączności zmniejszy opóźnienia, poprawi stabilność połączenia i zwiększy pojemność sieci.

By skorzystać z sieci 5G potrzebny będzie odpowiedni modem lub telefon. Plus już ma je w swojej ofercie. Jest tylko jeden mały problem.

Plus 5G już działa. Na dziś jedyne zgodne z siecią nowej generacji telefony w ofercie operatora to nowe smartfony Huaweia.

Jest prawdopodobnie bardzo niewiele osób bardziej rozczarowanych ode mnie zakazem współpracy amerykańskich firm z Huaweiem. Chiński gigant wyrósł na jednego z liderów innowacji, oferując świetny sprzęt z bardzo dobrym oprogramowaniem w całkiem niezłych cenach. Niestety na skutek konfliktu Chin ze Stanami Zjednoczonymi firma Huawei nie może współpracować z Google’em. To oznacza, że nowe telefony tej firmy nie współpracują z Usługami Play, w tym ze Sklepem Play.

A tak się składa, że jednymi na dziś telefonami zgodnymi z 5G w ofercie Plusa są urządzenia wyprodukowane przez Huaweia. Są to modele P40, P40 Pro oraz Mate Xs. Te korzystają z Huawei Mobile Services, o których możecie przeczytać więcej pod tym adresem.

Sytuacja ta niebawem ma się zmienić.

Operator jest wyraźnie świadomy konieczności rozszerzenia bieżącej oferty:

– W najbliższym czasie pojawią się smartfony kilku czołowych producentów z Usługami Google Play. Wejdą też do sprzedaży nowe modele routerów – odpowiada nam na pytanie o przyszłe oferty Łukasz Krzeski, kierownik zespołu promocji i public relations właściciela sieci Plus.

Niestety nie wiemy jeszcze, jakie dokładnie będą to urządzenia.

REKLAMA

5G bez wątpienia w sposób dostrzegalny poprawi komfort korzystania z usług online, w szczególności strumieniowania wideo oraz w grach online. Największą korzyścią sieci nowej generacji wydaje się jednak jej istotnie zwiększona pojemność względem 4G / LTE. To oznacza, że jeden węzeł operatora może obsłużyć znacznie większą liczbę podłączonych równocześnie urządzeń, co znacząco ułatwi budowanie rozwiązań opartych o Internet rzeczy (Internet of Things – IoT). Zarówno komercyjnych i przemysłowych, jak i tych bardziej dla nas widocznych – jak chociażby elementy mechanizmów smart home.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj Spider's Web w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA