REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Ma 285 tys. rdzeni CPU. Superkomputer Microsoftu już działa

Pierwsze informacje na temat superkomputera Microsoftu pojawiły się już rok temu, przy okazji zainwestowania przez giganta okrągłego miliarda dolarów w OpenAI. Nikt jednak się nie spodziewał że potężna maszyna zostanie tak szybko uruchomiona.

19.05.2020
17:57
Microsoft stworzył superkomputer. Będzie nim szkolić sztuczną inteligencję
REKLAMA
REKLAMA

Superkomputer Microsoftu już działa i – jak twierdzą jego twórcy – jest on jednym z pięciu najszybszych maszyn tego rodzaju. Składa się on z 285 tys. rdzeni CPU, 10 tys. rdzeni GPU a jego moduły połączone są siecią o przepustowości 400 Gb/s. Po co Microsoftowi taka moc obliczeniowa?

Wspomniany superkomputer nie powstał z myślą o szerokim zastosowaniu i nie był projektowany z myślą o wynajmowaniu jego mocy obliczeniowej do przetwarzania złożonych problemów naukowych dowolnego rodzaju. Jego architektura i oprogramowanie mają jeden cel: ulepszyć coś, w czym Microsoft i tak już wiedzie prym. Mamy na myśli sztuczną inteligencję.

Piąty najszybszy superkomputer świata należy do Microsoftu. Będzie przetwarzał gigantyczne modele sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Tak potężna maszyna będzie służyć Microsoftowi do ulepszania algorytmów wykorzystujących uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję. -Model SI jaki obraliśmy potrafić będzie skutecznie przetwarzać mowę naturalną, w tym ze wszystkimi niuansami związanymi z gramatyką języka, podmiotem czy przedstawianą koncepcją. Będziemy w stanie błyskawicznie stworzyć podsumowanie długiej przemowy, moderować na żywo wypowiedzi w czatroomach graczy, z łatwością wyciągać istotne dla użytkownika dane z tysięcy zbiorów czy nawet generować kod programistyczny na bazie wiedzy pozyskanej z GitHuba – chwali się Microsoft.

Superkomputer, opracowany i zaprojektowany wspólnie z OpenAI, będzie dostępny dla deweloperów za pośrednictwem usług Azure AI. Firma też przy okazji ogłosiła że przekazuje społeczności open-source kod programistyczny, jaki wykorzystuje do tworzenia modeli Turinga – licząc na to, że światowa społeczność deweloperów będzie współpracować celem stworzenia jeszcze bardziej użytecznych mechanizmów SI do wielu różnych celów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA