REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Chiny w lipcu wysyłają sondę na Marsa. Pierwsze szczegóły misji Tianwen-1

Chiny ogłosiły dzisiaj, jaką nazwę będzie nosiła pierwsza chińska misja międzyplanetarna. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w lipcu w kierunku Czerwonej Planety wystartuje orbiter i łazik, które zrealizują misję Tianwen-1.

24.04.2020
18:48
Chiny w lipcu wysyłają sondę na Marsa. Pierwsze szczegóły misji Tianwen-1
REKLAMA
REKLAMA

Nawa i logo misji zostały dzisiaj przedstawione online podczas ceremonii obchodów pięćdziesiątej rocznicy wyniesienia w przestrzeń kosmiczną pierwszego chińskiego satelity. Satelita DFH-1 wystartował na szczycie rakiety Długi Marsz 1 dokładnie 24 kwietnia 1970 r. To właśnie tego dnia Chiny stały się piątym krajem na świecie, któremu udało się samodzielnie wynieść na orbitę satelitę.

Tianwen-1 to nazwa oznaczająca „zapytanie do niebios”, a pochodząca z poematu autorstwa Qu Yuan, poety żyjącego w IV w. p.n.e.

W trakcie konferencji przedstawiciele chińskiej agencji kosmicznej poinformowali, że w przyszłości Chiny planują misję marsjańską, w ramach której przywiozą na Ziemię próbki gruntu z powierzchni Marsa, misję orbitera Jowisza oraz rozważają możliwości przeprowadzenia misji do lodowych olbrzymów i dalej w przestrzeń międzygwiezdną.

 class="wp-image-1134019"
Rakieta Długi Marsz 5. Źródło: CNSA

Sonda już gotowa, silniki rakiety przetestowane

Jak to zwykle bywa w przypadku chińskich misji kosmicznych, niewiele wiadomo o tej zbliżającej się. Sonda Tianwen-1 wraz z paliwem będzie miała masę około 5 ton. Zostanie wyniesiona w przestrzeń kosmiczną na szczycie rakiety Długi Marsz 5 z kosmodromu Wenchang na początku okna startowego pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Silniki rakiety Długi Marsz 5 zasilane ciekłym tlenem i ciekłym wodorem pomyślnie przeszły testy na początku stycznia. Warto jednak pamiętać, że takie same silniki były w 2017 r. przyczyną awarii, która doprowadziła do zniszczenia rakiety kilka minut po starcie.

W ubiegłym miesiącu zakończyły się przekrojowe testy oprogramowania i osprzętu Tianwen-1, a sonda została już przetransportowana na teren kosmodromu Wenchang.

 class="wp-image-1134028"
Łazik Tianwen-1 podczas testów w komorze próżniowej.

Orbiter i lądownik Tianwen-1

Orbiter Tianwen-1 będzie wyposażony w wysokiej rozdzielczości kamerę porównywalną do kamery HiRISE znajdującej się na pokładzie amerykańskiej sondy Mars Reconnaissance Orbiter. Oprócz niej na pokładzie orbitera znajdzie się kamera o średniej rozdzielczości, radar do zaglądania pod powierzchnię planety, spektrometr oraz magnetometr. Orbiter będzie służył także do przekazywania na Ziemię informacji z łazika znajdującego się na powierzchni planety.

Dołączony do orbitera łazik o masie ok. 240 kg zasilany jest panelami słonecznymi i jest niemal dwukrotnie większy od łazików Yutu wysłanych przez Chiny na Księżyc. Na pokładzie łazika znajduje się radar, aparat pracujący w wielu zakresach promieniowania, instrument do spektroskopii oraz instrumenty do badania klimatu i otoczenia magnetycznego. Według planów łazik będzie pracował na powierzchni planety przez trzy ziemskie miesiące. Jak na razie łazik nie otrzymał własnej nazwy. Zostanie ona wybrana bliżej startu.

 class="wp-image-1134016"
Numerami 1 i 2 zaznaczono dwa potencjalne miejsca lądowania chińskiego łazika marsjańskiego. Źródło: CNSA

Cel misji: równina Utopia Planitia

Chińscy naukowcy wybrali dwa możliwe miejsca lądowania znajdujące się na równinie Utopia Planitia na półkuli północnej Marsa. Elipsa lądowania ma wymiary około 100 x 40 km. Podczas wyboru miejsca lądowania wzięto pod uwagę przede wszystkim ograniczenia związane z wejściem w atmosferę, opadaniem i trudnością lądowania na Czerwonej Planecie.

Sonda Tianwen-1 powinna dotrzeć do Marsa w lutym 2021 r. W przeciwieństwie do typowych misji marsjańskich realizowanych przez NASA, lądowanie łazika nie odbędzie się „z biegu”, a dopiero kilka tygodni po wejściu sondy na orbitę, najprawdopodobniej w okolicach kwietnia. Dzięki temu inżynierowie będą mieli możliwość stworzenia szczegółowych map potencjalnego miejsca lądowania.

Się dzieje na Marsie w tym roku

REKLAMA

Tianwen-1 to nie jedyna misja, która poleci w tym roku z Ziemi na Marsa. Mniej więcej w tym samym czasie w kierunku Czerwonej Planety wystartuje amerykański łazik Perseverance, który dołączy do łazika Curiosity, oraz orbiter Hope zbudowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, który w tym tygodniu został przetransportowany do centrum kosmicznego w Japonii.

Do powyższych misji nie dołączy w tym roku europejski łazik Rosalind Franklin, którego misję opóźniono do 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA