REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Będzie ogromny, jasny i złotawy. Dziś w nocy przyjrzyj się różowemu Księżycowi

Dzisiejszej nocy na niebie pojawi się tzw. różowy Księżyc. Większego i jaśniejszego Księżyca już w tym roku nie zobaczycie.

07.04.2020
18:14
Będzie ogromny, jasny i złotawy. Dziś w nocy zobaczysz różowy Księżyc
REKLAMA
REKLAMA

Dokładnie o godzinie 0:44 w nocy z 7 na 8 kwietnia Księżyc zbliży się do Ziemi na odległość 353 252 km - najmniejszą odległość na swojej orbicie wokół Ziemi, po czym zacznie stopniowo się od nas oddalać.

Jednocześnie, przechodząc przez ten najbliższy punkt swojej orbity Księżyc będzie zbliżał się do pełni, która nastąpi zaledwie 3 godziny później o godzinie 4:35. Połączenie tych dwóch faktów sprawi, że Księżyc będzie średnio 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy niż podczas pełni gdy Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi. Następna okazja do obserwowania tak dużego Księżyca będzie 7 maja 2021 r.

Prognozy pogody dla całego kraju wskazują dzisiaj wprost idealne warunki do obserwacji. Co ważne, Księżyc możecie bezpiecznie podziwiać z domu, przez okno czy z balkonu, bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz, bo wiadomo... #zostańwdomu.

Czy superksiężyc jest faktycznie taki super?

Otóż nie bardzo. Faktycznie, rozmiary Księżyca na niebie są większe gdy Księżyc znajduje się bliżej Ziemi niż dalej, ale jednocześnie różnice tego rzędu jesteśmy w stanie stwierdzić gdy zobaczymy zestawienie dwóch księżyców o różnych rozmiarach.

 class="wp-image-1122748"

Gdybyśmy jednak wyszli na zewnątrz w trakcie pełni i ktoś znienacka spytałby nas czy Księżyc jest normalnych rozmiarów czy większy niż zazwyczaj, najprawdopodobniej nie bylibyśmy w stanie stwierdzić.

Mimo to spójrzcie dzisiaj na Księżyc...

Skoro i tak Księżyc dzisiaj będzie na niebie, i będzie większy niż zwykle, i na dodatek będzie czyste niebo, to warto poświęcić chwilę na kilka refleksji.

Przede wszystkim wyobraźcie sobie, że całkiem realne jest to, że na jego południowym biegunie za kilka, kilkanaście lat mogą znajdować się ludzie, którzy będą badali i wydobywali lód wodny z wiecznie zacienionych kraterów.

A tak w ogóle, w latach 1969-1972 ludzie kilkukrotnie wylądowali na Księżycu, prawda? Zastanawialiście się kiedyś, w którym dokładnie miejscu?

Poniższa mapa przedstawia miejsca lądowania wszystkich załogowych misji księżycowych realizowanych w ramach programu Apollo. Znajdźcie je na tarczy dzisiejszego superksiężyca i zapamiętajcie przynajmniej jedno czy dwa.

Numerem 11 oznaczono miejsce pierwszego załogowego lądowania na Księżycu. To właśnie tam swoją stopę na powierzchni postawił Neil Armstrong. Z kolei numerem 17 oznaczono miejsce, w którym po raz ostatni jak dotąd stali ludzie. Gdy w grudniu 1972 r. astronauci startowali z powierzchni Księżyca, chyba w najczarniejszych snach nie spodziewali się, że podbój kosmosu właśnie zakończył się na kolejne pół wieku i przez wiele dekad nikt nie znajdzie się dalej niż oni.

Mogę się założyć, że żaden z waszych znajomych tego nie wie. Wy już teraz będziecie wiedzieć.

REKLAMA
 class="wp-image-1122790"

Dzisiaj Księżyc pojawi się na niebie o godzinie 18:45, a zajdzie rano o 6:11.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA