1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka
  3. Tech

Płonie największy polski park narodowy, a strażakom brakuje sprzętu. Na koncie internetowej zbiórki 600 tys. zł

jak pomóc strażakom biebrza
147 interakcji
dołącz do dyskusji

Płonie największy polski park narodowy. Z pożarem dzielnie walczy Ochotnicza Straż Pożarna, ale jej zasoby są skończone. Strażacy potrzebują pomocy – na szczęście wsparcie ich jest względnie łatwe.

To już piąty dzień pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jego władze skierowały do gaszenia wszystkie dostępne środki – wystarczyło ich do poniedziałku. Pożar nadal się rozprzestrzenia, niszcząc całe połacie parku wraz z zamieszkującą je zwierzyną. Na szczęście nadal walczy dzielna Ochotnicza Straż Pożarna. Choć nie jest to walka łatwa, a strażakom kończą się zasoby.

Bezustannie kilkudziesięciu strażaków naraża własne życie, aby ratować zwierzęta zamieszkujące najcenniejszą i unikatową część Polski.

- Dym czuć już z odległości ponad 20 km. A tam na miejscu służby Parku z bólem serca patrzą na swoje tereny trawione przez ogień. Myślą o tysiącach istnień, spalonych siedliskach, mniejszych czy większych zwierzętach uciekających przed ogniem – czytamy w dramatycznych relacjach.

Biebrzański Park Narodowy prosi o przelewy

Park narodowy na swoim Facebooku informuje, że można pomagać przelewając pieniądze na konto.

Wpłaty pieniężne na wsparcie działań OSP przyjmujemy na wskazane na stronie internetowej https://www.biebrza.org.pl konto Biebrzańskiego Parku Narodowego
Dyrektor Parku
Andrzej Grygoruk
Rachunek bankowy BbPN:
SWIFT: GOSKPLPW
IBAN: PL 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
Biebrzański Park Narodowy
Adres: Osowiec-Twierdza 8, 19-110 Goniądz
Tytuł wpłaty: "darowizna pożar 2020"

Na koncie zbiórki na Siepomaga.pl jest już ponad 600 tys. zł

Biebrzański Park Narodowy informuje, że nie patronuje zbiórkom internetowym, ale rozmawialiśmy z przedstawicielem Siepomaga.pl i wiemy, że za tę zbiórkę online odpowiada Fundacja Siepomaga i zbiórka będzie rozliczona.

W momencie oddawania tego tekstu do publikacji udało się już zebrać ponad 627 tys. zł. Wpłat można dokonywać w bezpieczny sposób na dedykowanej pomocy strażakom podstronie Siepomaga.pl. Każda przekazana złotówka się liczy!

Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup tłumic do ręcznego gaszenia, małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych oraz na paliwa na dojazdy i inne niezbędne koszty gaszenia pożarów.

W lasach w całym kraju obowiązuje aktualnie najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Od początku roku jednostki straży pożarnej już ponad 2,5 tys. razy wyjeżdżały do pożarów w lasach w całym kraju. Część pożarów jest efektem celowych podpaleń czy nieostrożności, jednak rozpoczynająca się susza nie napawa optymizmem na najbliższe miesiące.