REKLAMA

W głębinach oceanicznych w pobliżu Australii odkryto najdłuższe zwierzę na świecie

Naukowcy z Muzeum Zachodnioaustralijskiego badający podmorskie kaniony w pobliżu rafy Ningaloo odkryli najprawdopodobniej najdłuższe zwierzę jakie kiedykolwiek udało się odkryć - 50-metrowego rurkopława. W trakcie miesięcznej wyprawy badawczej udało im się jeszcze odkryć 30 nowych gatunków.

12.04.2020 17.26
W głębinach oceanicznych w pobliżu Australii odkryto najdłuższe zwierzę na świecie
REKLAMA
REKLAMA

Odkrycie tego gigantycznego, galaretowatego organizmu - unoszącej się w wodzie kolonii składającej się z pnia, na którym osadzone są osobniki  o różnej budowie i mające  różne znaczenie fizjologiczne - jest jednym z najbardziej unikalnych morskich bezkręgowców odkrytych kiedykolwiek w Australii Zachodniej.

Do badania dna oceanicznego naukowcy wykorzystywali podwodnego robota ROV SuBastian, który w trakcie całej wyprawy 20 razy zanurzył się na głębokość do 4500 m, gdzie spędził ponad 181 godzin.

Nagranie przedstawiające największy kiedykolwiek odkryty okaz rurkopława Apolemia naukowcy opublikowali na Twitterze.

Wyprawa jest częścią zaplanowanej na rok inicjatywy Schmidt Ocean Institute w Australii i na Pacyfiku, w ramach której badacze z całego świata prowadzą wyprawy naukowe i inżynieryjne. Korzystając z podwodnego robota SuBastian, naukowcy po raz pierwszy mieli okazję zbadać kaniony i rafy koralowe w głębinach otaczających Australię. Obszary te w dużej mierze dotychczas pozostawały niezbadane. Nagrania oraz próbki zebrane w trakcie wyprawy będą miały znaczący wpływ na ochronę i trwałość tych podwodnych ekosystemów.

Statek Falkor należący do Schmidt Ocean Institute, na pokładzie którego realizowana jest cała wyprawa, jest jedynym całorocznym morskim statkiem badawczym finansowanym przez filantropijną organizację non-profit.

REKLAMA

Na pokładzie statku znajduje się najnowocześniejszy podwodny robot zdolny zanurzać się na głębokość do 4500 m, nagrać swoje otoczenie oraz pobrać próbki z dna oceanu. Zarówno statek, jak i ROV SuBastian dostępne są dla międzynarodowej społeczności naukowej bezpłatnie, pod warunkiem, że naukowcy zgodzą się na publiczne udostępnienie wyników swoich badań.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA