1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Mały biznes bez dostępu do światłowodu traci? W Play pokazują, że niekoniecznie

Lokowanie produktu

Dzisiaj budowanie nawet najmniejszego modelu biznesowego bez oparcia o dostęp do internetu nie ma żadnego sensu. Ale czy brak w okolicy światłowodów ostatecznie zamyka te drzwi? Propozycje Play, w ramach technologii 5G, temu przeczą.

16.03.2020
20:28
Play zachęca połączeniem radiowym sektor MSP do technoliogii 5G

Jeszcze w 2015 r. liczbę wykluczonych cyfrowo nad Wisłą szacowało się na nawet 9 mln. W 2018 r. takich osób miało już być znacznie mniej, bo 5 mln. Wtedy tylko 10 proc. naszych małych i średnich przedsiębiorców sprzedawało swoje towary przez internet. Dla porównania: w UE - 17 proc. Szansą do dogonienia europejskiej czołówki w tym względzie z pewnością będzie technologia 5G, w tym też oferowane niebawem przez Play połączenie radiowe.

Technologia 5G wchodzi na salony i puszcza oczko do biznesu.

Jak wynika z raportu Deloitte Technology, tylko w ubiegłym roku usługi sieci piątej generacji wdrożyło 25 operatorów na świecie. W najbliższych 12 miesiącach na taki krok ma się zdecydować kolejnych 26. W Polsce za nic pola innym oddać nie chce Play, który już złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zgodę na pierwsze komercyjne uruchomienie 5G w Gdyni. Ta miałaby funkcjonować na częstotliwości 2100 MHz.

Inauguracja współpracy z miastem Gdynia, jako pierwszym miastem 5G w Polsce jest wyjątkowym wydarzeniem, które pozwala Play wprowadzić społeczność lokalną na ścieżkę ogólnopolskiego rozwoju technologii najnowszej generacji - przekonuje Jean Marc Harion, Prezes Play.

Play zaplanował na Trójmiasto 101 stacji bazowych 5G – a więc tylko tam uruchomi ich więcej, niż aktualnie konkurencja wykorzystuje w całym kraju. Operator wcześniej podpisał z władzami miasta - w towarzystwie Minister Wandy Buk z Ministerstwa Cyfryzacji - memorandum. Przedstawiciele Fioletowych wraz z gdyńskim urzędnikami będą w najbliższym czasie na różne sposoby przekonywać, że technologia 5G jest jak najbardziej dla społeczności lokalnej, w tym dla „studentów, seniorów i użytkowników domowych”. Swoje miejsce w tej nowej układance ma też znaleźć sektor MŚP.

To jednak nie koniec. Do końca lutego sieć 5G Play ma być bowiem dostępna w 16 miastach z 500 stacjami bazowymi, obejmującymi 5 największych metropolii i 11 mniejszych miejscowości. Tym samym zasięg 5G od Play ma być dostępny w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie, ale też w miejscowościach kojarzonych turystycznie: w Szczyrku, Zakopanym, Karpaczu, Augustowie, Sopocie czy Kołobrzegu.

Dzięki intensywnemu rozwojowi infrastruktury 5G oraz doświadczeniu zebranemu w Trójmieście, Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu jesteśmy gotowi na komercjalizację 5G - zapowiada Jean Marc Harion.

W ramach internetowej ekspansji Play oferuje dodatkowo - w przypadku abonamentów B2B i B2C - dwa razy więcej internetu. Mogą z takiej możliwości skorzystać zarówno nowi klienci Play, jak też dotychczasowi, którzy zdecydują się na przedłużenie umowy.

Bo połączenie radiowe nie potrzebuje światłowodu.

Co ciekawe: propozycja związana z technologią 5G dla małych i średnich przedsiębiorstw może okazać się wielce pomocna także tam, gdzie dotychczasowe połączenia internetowe pozostawiają wiele do życzenia, a światłowodu nawet nie ma co wypatrywać. Wszystko za sprawą tzw. Fixed Wireless Access, czyli dostępu do internetu za pomocą sieci radiowej o prędkości transmisji porównywalnej z tą, którą zapewniają szybkie łącza kablowe. Przy czym opóźnienie sygnału w tym przypadku ma być znikome - liczone w milisekundach.

Taka technika umożliwia Play przesyłanie danych przez ultraszybkie łącza szerokopasmowe do obszarów podmiejskich i wiejskich, wspierając aplikacje domowe i biznesowe, w których instalacja i utrzymanie łączy światłowodowych jest niezwykle kosztowne. To zaś może być dla tych działalności gospodarczych, dopiero co rozkręcających się albo już funkcjonujących z powodzeniem na rynku - kluczowe.

Możliwość korzystania zaś z szybkiego połączenia internetowego (czy przez światłowód, czy przez drogę radiową) - w kontekście rozwoju małego i średniego biznesu - jest bardzo istotna. Tak w samoorganizacji, jak i w kontaktach firmowych na zewnątrz.

Radiowa oferta Play w drugiej połowie roku

Ofertę Play, jeżeli chodzi o połączenie radiowe w ramach sieci 5G, poznamy najpewniej w drugiej połowie roku, po zorganizowaniu aukcji częstotliwości do świadczenia usług w 5G (od 3,4 GHz do 3,8 GHz). Już w 2019 r. szefowie największych sieci komórkowych szacowali, że nakłady na rozwój sieci 5G w naszym kraju mogą sięgnąć nawet 20 mld zł. Ale korzyści mają być znacznie większe. Według danych raportu Pracodawców RP i Accenture „Sieć 5G w Polsce. Szanse i wyzwania” już w 2018 r. upowszechnienie internetu szerokopasmowego oznaczało korzyść dla Skarbu Państwa wartą 10,1 mld zł. Same tylko samorządy miały z tego tytułu zyskać 219 mln zł.

*Materiał powstał przy współpracy z Play

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze