REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Koronawirus dotknął Marsa. Sondy na kwarantannie

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała się na wprowadzenie ośmiu ze swoich sond kosmicznych w stan hibernacji w związku z ograniczeniem działalności z powodu pandemii koronawirusa.

25.03.2020
14:04
Koronawirus dotknął Marsa. Sondy na kwarantannie
REKLAMA
REKLAMA

Przedstawiciele agencji poinformowali o dalszym ograniczeniu już ograniczonej liczby pracowników centrum kontroli misji w Darmstadt. Ze względu na ograniczone możliwości, część instrumentów zainstalowanych na kilku sondach kosmicznie zostanie tymczasowo wyłączona.

 class="wp-image-1113727"

Marsjańskie sondy przejdą w stan hibernacji.

Po przeanalizowaniu bieżącej sytuacji tymczasowo w stan hibernacji wprowadzone zostaną:

  • cztery sondy realizujące misję Cluster, które od 2000 r. badają magnetyczne otoczenie i wpływ wiatru słonecznego na Ziemię,
  • Trace Gas Orbiter, wyniesiona w przestrzeń kosmiczną w 2016 r. sonda badająca atmosferę Czerwonej Planety,
  • Mars Express, sonda wykonująca zdjęcia powierzchni Marsa od 2003 r.
  • Solar Orbiter, wystrzelona w lutym sonda zmierzająca w stronę Słońca.

Centrum kontroli misji dotychczas utrzymywało kontakt z 21 sondami kosmicznymi, jednak w  ubiegłym tygodniu u jednego z pracowników centrum potwierdzono zarażenie koronawirusem.

Rolf Densing, dyrektor operacyjny ESA zapewnił jednocześnie, że tymczasowa hibernacja będzie miała niewielki wpływ na realizację misji poszczególnych sond.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że zawiesza przygotowania i odkłada start europejskiego łazika marsjańskiego Rosalind Franklin na 2022 r. Przełożenie misji po części spowodowane było ograniczeniami w przemieszczaniu się pracowników, wprowadzonymi w związku z trwającą pandemią koronawirusa.

Amerykańska agencja NASA poinformowała natomiast o zawieszeniu przygotowań do startu misji Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, co automatycznie oznacza, że nie znajdzie się on w przestrzeni w 2021 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA