REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Rakieta New Glenn będzie istnym monstrum. Blue Origin pokazał jej osłonę ładunku

05.03.2020
14:43
Blue Origin pokazał osłonę ładunku rakiety New Glenn
REKLAMA

Blue Origin, firma należąca do właściciela Amazonu Jeffa Bezosa, zakończyła budowę pierwszego elementu osłony ładunku dla przyszłej rakiety New Glenn. 

REKLAMA

Opublikowane na Twitterze nagranie przedstawia niesamowite rozmiary tego elementu wyposażenia. Przy średnicy 7 metrów, osłona jest wystarczająco duża, aby pomieścić w całości mniejszą rakietę New Shepard.

Osłona ładunku stanowi kluczowy element każdej rakiety wysyłanej w przestrzeń kosmiczną. Mocowana jest na szczycie rakiety i osłania ładunek czy satelitę, które ma za zadanie umieścić na orbicie. Głównym jej zadaniem jest ochrona ładunku podczas lotu przez atmosferę. Po osiągnięciu przestrzeni kosmicznej, osłona rozkłada się na dwie części odsłaniając ładunek gotowy do wypuszczenia na orbitę.

 class="wp-image-1099514"
Rakieta New Glenn. Źródło: Blue Origin

Rozmiary osłony ograniczają rozmiary satelitów, które można wysłać za pomocą danej rakiety. Jeżeli osłona jest za mała, niektóre większe satelity się w niej nie zmieszczą - w przemyśle kosmicznym ten czynnik ograniczający nazywa się „tyranią osłony”.

Blue Origin zamierza dać swoim klientom więcej miejsca na szczycie budowanej wciąż rakiety New Glenn.

Przedstawiciele firmy twierdzą, że osłona jest największą osłoną ładunku jaką kiedykolwiek zbudowano i może pomieścić 50 procent więcej niż jej najbliższy konkurent. Na powyższym filmie można zobaczyć pracowników Blue Origin przechodzących w pobliżu osłony, dzięki czemu można poczuć skalę jej rozmiarów.

Dajemy naszym klientom możliwość projektowania satelitów w sposób jaki dotychczas był niemożliwy - mówi Jarrett Jones odpowiadający za projekt rakiety New Glenn.

 class="wp-image-1099517"
Porównanie rozmiarów rakiet. Źródło: Blue Origin

New Glenn

Gdy już powstanie, rakieta New Glenn będzie istnym monstrum. Według projektu cała rakieta będzie miała wysokość 95 metrów czyli będzie większa od jakiejkolwiek obecnie dostępnej na rynku. Blue Origin twierdzi, że rakieta będzie w stanie wynieść 45 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską. New Glenn będzie wynosił na orbitę satelity, ale także i sprzęt, którego NASA będzie potrzebowała do ponownego wysłania ludzi na Księżyc.

REKLAMA

Najpierw jednak firma musi ukończyć budowę rakiety. Gdy Jeff Bezos prezentował projekt New Glenna, start pierwszego egzemplarza planowano na 2020 r. Aktualnie firma szacuje, że pierwsze ładunki rakieta zacznie wynosić na orbitę dopiero w 2021 r. Jak na razie osłona i główne silniki rakiety są największymi zbudowanymi jej elementami. Teraz wystarczy wybudować całą resztę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA