REKLAMA

NASA i SpaceX przygotowują się do ostatniego testu przed lotem załogowym

NASA i SpaceX przygotowują się do ostatniego testu przed pierwszym załogowym lotem na pokładzie statku Crew Dragon. Zgodnie z planem statek zainstalowany na szczycie rakiety Falcon 9 będzie dostarczał astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

14.01.2020 18.40
Rakieta Falcon 9 z zainstalowanym statkiem Crew Dragon
REKLAMA
REKLAMA

W ramach planowanego testu naukowcy będą sprawdzać działanie systemu ucieczkowego zainstalowanego na statku. Zadaniem tego systemu jest ochrona astronautów w przypadku awarii rakiety podczas startu. Bezzałogowy lot testowy zaplanowano na 18 stycznia, a czterogodzinne okno startowe rozpoczyna się o godzinie 14:00 CET.

Rakieta Falcon 9 z zainstalowanym statkiem Crew Dragon class="wp-image-1069935"

W sobotę, 11 stycznia, SpaceX z powodzeniem przeprowadził test statyczny rakiety Falcon 9. Natomiast statyczne odpalenie silników statku Crew Dragon zrealizowano z powodzeniem 13 listopada 2019 r.

Tuż przed startem zespoły NASA i SpaceX będą wykonywały wszystkie zadania przygotowawcze tak, jakby przygotowywały się do lotu załogowego. Dodatkowo kontrolerzy lotu będą wykonywać wszystkie procedury opracowane na potrzeby przyszłych lotów załogowych realizowanych za pomocą statku Crew Dragon. Dzięki temu cały zespół sprawdzi swoją wiedzę i przygotowanie podczas bardzo realistycznej symulacji.

Po starcie rakieta Falcon 9 będzie poruszała się po trajektorii identycznej z tą, która planowana jest dla załogowych misji statku Crew Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

W trakcie testu, w niecałą minutę i 30 sekund po starcie, statek Crew Dragon uruchomi tryb ucieczki, demonstrując zdolność bezpiecznego oddzielenia się od rakiety Falcon 9 w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek anomalii na etapie wznoszenia. Po rozpoczęciu sekwencji silniki rakiety Falcon 9 zostaną wyłączone, a włączone zostaną silniki SuperDraco na pokładzie kapsuły załogowej Crew Dragon. Tym samym oddzieli się ona i oddali od rakiety, wykorzystując do tego swoje silniki. Po zakończeniu ich pracy statek doleci do apogeum swojej orbity, gdzie uruchomione zostaną mniejsze silniki Draco, które skierują statek do ponownego wejścia w atmosferę i pozwolą na rozpoczęcie sekwencji uwalniania spadochronów, które zapewnią miękkie lądowanie kapsuły na Oceanie Atlantyckim.

REKLAMA

Inżynierowie zakładają, że po oddzieleniu statku od rakiety dojdzie do jej zniszczenia. Dokładny moment zniszczenia będzie zależał jednak od wielu czynników, takich jak wiatry wiejące w trakcie startu, położenie, wysokość i nachylenie rakiety; niemniej jednak dojdzie do niego wkrótce po oddzieleniu statku lub dopiero w trakcie opadania z górnych warstw atmosfery. Warto tutaj wspomnieć, że do przeprowadzenia testu wykorzystana będzie rakieta, która już trzykrotnie startowała i lądowała na Ziemi po realizacji misji. To będzie jej czwarty i ostatni lot.

Test systemu ucieczkowego w trakcie lotu jest niezbędnym etapem  do uzyskania certyfikacji statku Crew Dragon na transportowanie astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i z powrotem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA