REKLAMA

Polacy stworzyli innowacyjny glukometr, który nie wymaga kłucia w palce

Cukrzyca to choroba, z którą obecnie da się żyć. Niestety wymaga to codziennego kłucia się w palce, żeby sprawdzić swój poziom glukozy we krwi. Polska firma Gluco Active proponuje o wiele wygodniejsze rozwiązanie.

02.12.2019 20.33
Polacy stworzyli glukometr, który nie wymaga kłucia się w palce
REKLAMA
REKLAMA

Niektórzy mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, ale do czasu, kiedy udało nam się opracować skuteczny proces produkcji insuliny, cukrzyca była nieuleczalną chorobą śmiertelną. Dziś oczywiście nadal jest niebezpieczna, ale dzięki nauce potrafimy trzymać ją w ryzach.

Insulina to hormon, który jest niezbędny do przenoszenia glukozy z krwi do wszystkich komórek ludzkiego organizmu, które akurat zgłaszają zapotrzebowanie na insulinę.

Bez dostaw tego hormonu, komórki nie są w stanie produkować energii. Dodatkowo, bez obecności insuliny, we krwi wzrasta poziom glukozy, która w postaci nieprzetworzonej prowadzi do uszkodzenia tkanek w organizmie i wynikających z tego procesu powikłań, której prędzej, czy później zaczynają zagrażać życiu chorego.

Kontrola poziomu glukozy we krwi to kluczowa kwestia dla wszystkich cukrzyków

 class="wp-image-1050250"

Zasada działania większości glukomentrów dostępnych na rynku jest taka sama: cukrzyk musi zbadać glukometrem próbkę swojej krwi. Najczęściej nakłuwając się w palec. Kilka razy. Każdego dnia. Nie poznałem jeszcze cukrzyka, który twierdziłby, że to przyjemne doświadczenie. Dlatego na pewno wielu z nich zainteresuje się glukometrami opracowanymi we Wrocławiu przez polską firmę GlucoActive, które nie wymagają robienia sobie żadnych nakłuć.

GlucoStation jest niewielkim, stacjonarnym urządzeniem, uzyskującym dokładności pomiarów porównywalną z glukometrem paskowym. Pozwala ono na pomiar stężenia glukozy we krwi, wykorzystując zaawansowane metody optyczne. W celu wykonania pomiaru, zamiast nakłuwania, wystarczy na kilka sekund przyłożyć rękę do urządzenia. Żyły w ręce naświetlane są światłem o odpowiedniej długości fali i na tej podstawie urządzenie mierzy aktualny poziom glukozy we krwi.

 class="wp-image-1050253"

Oprócz GlucoStation, które - jak każde urządzenie stacjonarne - zostało zaprojektowane z myślą o użytku domowym, GlucoActive pracuje też nad przenośnym glukometr, który wyglądem nie różni się od standardowego smartwatcha, zakładanego na rękę. GlucoActive Wearable można nosić przez całą dobę, co w połączeniu z wbudowanym systemem alarmów uchroni cukrzyków od przypadków nocnej hipoglikemii.

W listopadzie GlucoActive otrzymała zgodę Komisji Bioetycznej na przeprowadzenie eksperymentu medycznego na pacjentach. Badania przeprowadzane są w Regionalnej Poradni Diabetologicznej przy ulicy Św. Mikołaja we Wrocławiu. Wkrótce spółka planuje wdrożyć swoje urządzenia do wybranych szpitali, aptek oraz do użytku domowego dla pacjentów.

To bardzo potrzebny wynalazek

REKLAMA

Według danych publikowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w Polsce na cukrzycę choruje aktualnie ok. 3,5 mln osób. Z tego - według NFZ - ok. miliona chorych pozostaje nadal niezdiagnozowanych. Łatwiejszy i szybszy sposób na sprawdzanie glukozy we krwi może przyczynić się do zredukowania liczby niezdiagnozowanych cukrzyków i pomoże im na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

Urządzeniami polskiej firmy interesują się już duże, międzynarodowe koncerny medyczne, które doskonale rozumieją to, że wielu cukrzyków bardzo chętnie zapłaci za poprawę swojego komfortu życia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA