1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Operatorzy

Jak ustawić iPhone’a i iPada dziecku? Wyjaśniamy, na co pozwala rodzicom Apple i polecamy aplikacje na iOS-a i Androida

Lokowanie produktu

Jak kontrolować to, z jakich aplikacji korzysta dziecko? Jak sprawdzać jego lokalizację? Jak dzielić się zdjęciami, kalendarzami i przypomnieniami w rodzinie? Szukamy odpowiedzi na te pytania i przyglądamy się funkcjom, o których mało kto wie. Polecamy też programy, które warto zainstalować na iPhonie lub iPadzie swojej pociechy.

17.10.2019
11:10
razem w sieci orange

Współczesne smartfony i tablety, które można znaleźć w ofertach operatorów telefonii komórkowej, to niezwykłe narzędzia. To nie tylko najbardziej osobiste komputery, jakie można sobie dziś wyobrazić, ale także komunikatory, aparaty fotograficzne i odtwarzacze multimediów w jednym.

Warto zadbać o to, by korzystać ze smartfonów i tabletów odpowiedzialnie - całą rodziną.

Urządzenia mobilne przydają się wszystkim członkom rodziny. To dzięki telefonom komórkowym można być stale w kontakcie ze sobą nawzajem, a do tego wymieniać się wiadomościami, zdjęciami oraz nawet informacjami o lokalizacji. Trzeba jednak pamiętać, że kolorowy ekrany, zwłaszcza w tabletach, są jak magnes. Działa zarówno na dzieci, jak i na… dorosłych.

Rodzice powinni poznać możliwości, jakie dają im współczesne urządzenia mobilne. Istnieją bowiem narzędzia, które pomagają w limitowaniu czasu przetracanego na bezmyślnym scrollowaniu serwisów społecznościowych, a także takie, które ułatwią członkom rodziny wymianę informacji o np. obowiązkach domowych lub imprezach okolicznościowych.

Orange chce pomóc swoim klientom w okiełznaniu cyfrowego życia.

Operator ruszył z kampanią, która nie tylko zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia związane z cyfrowymi narzędziami, ale również pokazuje, jak sobie z nimi radzić. Uruchomiony został właśnie polski portal Razem w sieci. Jak podaje firma, skierowany jest on do wszystkich, „którzy chcą wiedzieć więcej o świadomym korzystaniu z możliwości, jakie daje cyfrowy świat”.

Jednym z wyzwań, przed jakimi stają rodzice, jest odpowiednie skonfigurowanie smartfonów i tabletów - zarówno swoich, jak i tych należących do dzieci. Warto poznać narzędzia, które ułatwią np. monitorowanie, z jakich aplikacji korzystają najmłodsi członkowie rodziny. Prym wiedzie tutaj Apple, który w swoim oprogramowaniu przygotował sporo rozwiązań z myślą o rodzinach.

iCloud, czyli chmura rodzinna

Użytkownicy urządzeń firmy z Cupertino mogą korzystać z chmury iCloud do przechowywania zdjęć, dokumentów oraz innych plików, danych kopii zapasowych itp. Istnieje przy tym opcja założenia wirtualnej rodziny. Dzięki temu jej głowa może udostępniać pozostałym członkom swoją metodę płatności czyli np. kartę.

Oczywiście nie oznacza to, że małoletni mogą od tego momentu dowolnie dysponować pieniędzmi swoich rodziców - wręcz przeciwnie! Jeśli dziecko będzie chciało kupić aplikację, grę, film, piosenkę czy książkę, to głowa rodziny będzie musiała taką akcję zatwierdzić.

icloud family sharing class="wp-image-1020092"

Jak działa iCloud Family Sharing?

W ramach chmury iCloud członkowie cyfrowej familii - która może liczyć maksymalnie 6 osób - współdzielą wszystkie cyfrowe treści pomiędzy swoimi kontami. Dzięki temu wystarczy raz kupić grę, by mogli się przy niej bawić zarówno rodzice, jak i nawet kilkoro dzieci.

Do tego w ramach rodziny można współdzielić abonamenty takie jak Apple Music (streaming muzyki), Apple Arcade (niedostępne nigdzie indziej gry) oraz Apple TV+ (nadchodzący serwis wideo na żądanie). Współdzielone może być też dodatkowo płatne miejsce w chmurze na pliki, zdjęcia, kopię zapasową itp.

Lokalizator w każdym iPhonie.

Jedną z aplikacji, którą mogą polubić rodzice, jest Lokalizator. Umożliwia on nie tylko namierzenie na mapie wszystkich urządzeń przypisanych do danego Apple ID, ale również pozostałych członków rodziny oraz ich sprzętów z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Wszystko działa w czasie rzeczywistym.

apple find my lokalizator class="wp-image-1020089"

Trzeba tylko pamiętać, by nie przesadzić. Lokalizacją z bliskimi można dzielić się bowiem cały czas lub tylko na żądanie. Rodzic może czuć pokusę, by śledzić każdy ruch swojej pociechy, ale łatwo wtedy o utratę zaufania. Warto ustalić wspólnie z latoroślą, jak się tej funkcji będzie używało.

Inne funkcje chmury dla rodziny.

Możliwość podglądania nawzajem swojej lokalizacji na żywo to tylko wierzchołek góry lodowej możliwości sprzętów Apple’a. Wiele innych aplikacji systemowych pozwala na wymienianie się danymi pomiędzy rodzicami i dziećmi. Przykładów nie trzeba daleko szukać:

 • w aplikacji Przypomnienia można przygotować wspólną listę zakupów lub listę obowiązków domowych wraz z terminami;
 • aplikacja Kalendarz pozwala zapisywać wspólne rocznice, święta i wyjścia do kina, by nikt ich nie przegapił;
 • dzięki aplikacji Zdjęcia można stworzyć współdzielony album na pamiątkowe fotografie, do którego każdy będzie miał dostęp.

iPhone - kontrola rodzicielska

Rodzice mogą wyłączyć dzieciom całkowicie dostęp do wybranych aplikacji systemowych. W ten sposób można np. pozbyć się z telefonu dziecka przeglądarki internetowej, co wyeliminuje ryzyko, że natknie się ono na nieprzyzwoite treści. Te będą wyświetlały tylko konkretne aplikacje.

Rodzice, którzy nie chcą limitować dzieciom dostępu do sieci, mogą zatwierdzić domeny, po których dziecko może się poruszać. Istnieje też blokada wyłącznie treści tylko dla dorosłych, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że taki filtr może być dziurawy.

Jak limitować dziecku czas przed ekranem?

iOS 12 wprowadził nową funkcję o nazwie Czas przed ekranem. Dzięki temu iPhone rejestruje dokładnie, ile minut działały konkretne aplikacje, jak często w ciągu dnia wybudzany był ekran, ile przyszło powiadomień itp. Każdy może nałożyć limity na aplikacje lub ich kategorie. Sobie albo… dzieciom.

iphone czas przed ekranem class="wp-image-1020095"

Czas przed ekranem w iPhone’ach i iPadach to dobry sposób na to, by nie dopuścić do tego, że dziecko spędza z nosem w ekranie cały dzień. Po wykorzystaniu ustalonego limitu, który może być liczony wspólnie dla wszystkich urządzeń dziecka, by dalej korzystać z aplikacji, konieczne jest wpisanie PIN-u.

Aplikacje dla dzieci

Rodzice mogą instalować wszystkie nowe programy samodzielnie. Jest jednak jeszcze inny sposób, by uchronić dzieci przed nieodpowiednimi treściami, a jednocześnie umożliwić im samodzielne odkrywanie zasobów sklepu App Store… oraz pozostałych sklepów Apple’a w tym z filmami i książkami.

Wszystkie treści, czyli aplikacje, gry, książki, filmy itp. w sklepach Apple’a mają przypisaną kategorię wiekową. Rodzic może dać dziecku możliwość pobierania części materiałów odpowiednich dla jego wieku. Warto jednak mimo to nie puszczać potomka samopas i wgrać mu przynajmniej kilka programów na start.

Polecane aplikacje i gry dla najmłodszych na iOS-a i Androida:

 • Happyla.la (App Store) - aplikacja ułatwiająca wspólną zabawę w karaoke;
 • Sago Mini World (App Store / Google Play) - 30 gier w jednej aplikacji dla całej rodziny;
 • YouTube Kids (App Store / Google Play) - specjalna wersja najpopularniejszego serwisu z klipami wideo tylko dla dzieci;
 • LEGO Life (App Store / Google Play) - serwis, w którym dzieci mogą odkrywać cudowny świat ulubionych klocków w wersji cyfrowej;
 • Super Simple Dice Roller / Simple Dice (App Store / Google Play) - aplikacja zastępująca kostkę do gry;
 • Think!Think! (App Store / Google Play) - najróżniejsze łamigłówki dla dzieci, które wymagają pomyślunku;
 • Green Riding Hood: Read Aloud (App Store) - cyfrowe przedszkole dla dzieci w cudownej krainie;
 • The Wiggles (App Store) - aplikacja muzyczna, która pomaga nakładać na twarze różne śmieszne efekty.
 • NASA (App Store / Google Play) - program amerykańskiej agencji kosmicznej, który przybliża dzieciom kosmos.

Więcej informacji o tym, jak skonfigurować smartfony i tablety dla siebie i dzieci można znaleźć na nowej stronie Orange’a: Razem w sieci.

Na stronie Orange'a znalazł się nawet test, który pozwoli sprawdzić, ile czasu rzeczywiście spędzamy w sieci. Pomoże to w ustaleniu, czy nie stwarza to ryzyka uzależnienia. Serwis pełen jest też innych praktycznych informacji i wskazówek, które odpowiadają na aktualne dziś pytania:

 • od kiedy dziecko powinno zacząć korzystać z urządzeń multimedialnych;
 • jak odpowiednio zabezpieczyć pierwszy smartfon dziecka;
 • jak chronić najmłodszych w internecie;
 • jak towarzyszyć im w cyfrowym świecie;
 • jak rozmawiać z nastolatkiem zanurzonym w wirtualnym świecie, który jest dla niego równie ważny, jak ten offline;
 • gdzie szukać pomocy, gdy dzieje się coś niepokojącego;
 • co robić, jeśli mamy wrażenie, że spędzamy za dużo czasu przed ekranem;
 • jak zabezpieczyć komputer i smartfon, ale też jak wykorzystać pozytywnie możliwości, które technologie stwarzają.

Warto przy tym napomknąć, że pomarańczowy telekom od lat dba o edukację dzieci i młodzieży w ramach Fundacji Orange. Oprócz przygotowania portalu Razem w sieci operator prowadzi takie programy jak MegaMisja czy SuperKoderzy, przygotowuje raporty EU Kids On-Line oraz dostarcza łącza internetowe do szkół… i nie tylko.

bezpieczeństwo w sieci infografika orange razem w sieci class="wp-image-1020086"
Lokowanie produktu
Najnowsze