1. SPIDER'S WEB
  2. RTV
  3. Tech

No i się zaczęło. Mamy na rynku „trochę 8K” i „prawdziwe 8K”

lg oled tv 8k
419 interakcji
dołącz do dyskusji

Jeszcze podczas prezentacji swojego stoiska na targach IFA 2019 przedstawiciele LG zwracali uwagę na sposób, w jaki rozłożone są piksele w ich telewizorach 8K. Nie bez powodu – jak się okazuje, ma to istotne znaczenie.

LG zdecydowanie nie było pierwsze jeśli chodzi o wejście na rynek telewizorów 8K. Konkurencja z Korei i z Japonii pokazywała już wiele miesięcy temu swoje pierwsze sprzęty emitujące obraz w tak dużej rozdzielczości. Na zeszłorocznej IFA producent OLED TV raczej nieśmiało pokazywał wyłącznie prototyp takowej matrycy. Ktoś mógł mylnie założyć, że LG tak po prostu nie jest gotowe na przejście na wyższą rozdzielczość.

Wątpliwości sceptyków rozwiała prezentacja na tegorocznej IFA. LG zaprezentowało genialnie się zapowiadające telewizory 8K – zarówno z linii NanoCell, jak i dużo ciekawszej OLED TV. Nasze wrażenia z tej prezentacji możecie przeczytać w osobnej relacji.

Samo wejście LG w rynek 8K jest szczególnie ciekawe. Warto pamiętać, że należąca do Grupy LG firma LG Display jest jedyną na dziś będącą w stanie produkować organiczne matryce do telewizorów. Telewizory OLED innych producentów pracują na matrycach LG – różnią się tylko autorskimi rozwiązaniami w samej elektronice i osprzęcie. Jeżeli więc LG Display zaczyna produkcję OLED-ów 8K, to znaczy, że najpierw pojawią się w telewizorach LG Electronics, a wkrótce potem z tej innowacji korzystać też będą inni.

Jest jeszcze jedna, bardzo ciekawa kwestia. Jak się okazuje, oznaczenie 8K może być mylące. Ale nie u LG.

LG swego czasu wprowadziło w swoich tańszych telewizorach 4K techniki sub-pixel rendering i dithering. W pewnym uproszczeniu można te określenia przełożyć z technicznego na nasze. Te techniki pomagają zachować bardzo wysokie kąty patrzenia, ale cierpi na tym efektywna rozdzielczość. Telewizory wykorzystujące tę technikę nie były więc podatne na redukcję jakości postrzeganego obrazu przy oddalaniu się od osi centralnej telewizora zachowując relatywnie niską cenę. Obraz na nich nie był jednak tak wyraźny, jak w prawdziwym 4K. Ten pomysł nie spodobał się ekspertom i entuzjastom.

lg oled tv 8k

Koreański producent na szczęście umie słuchać głosu swoich klientów i odpowiednio zareagował na tę krytykę. Zmienił konstrukcję swoich telewizorów i nie zamierza wracać – w szczególności na rynku premium – do tamtych pomysłów. Telewizory 8K będą miały zawsze efektywną rozdzielczość 8K. Ktoś mógłby pomyśleć, że przecież to oczywiste. Jak się okazuje, nie do końca.

Niektóre z firm zdecydowały się na oszczędności przy procesie technologicznym matryc 8K. Na rynku już teraz są w ofercie telewizory zarówno emitujące efektywnie 8K, jak i prawie 8K – ze wspomnianymi wcześniej technikami.

Jak odróżnić prawdziwe 8K od fałszywego 8K? Dobre pytanie.

Najprościej by było, bym po prostu wskazał LG jako docelowego producenta telewizorów 8K. Nie byłoby w tym nic złego – ów producent należy do zdecydowanej czołówki w branży i niemal wszystkie jego sprzęty – w szczególności te z linii OLED TV – jestem gotów polecić przy każdej okazji. Z uwagi na jakość obrazu, wykonanie czy zarządzający nimi software. Niestety, nie wszyscy jeszcze czytają materiały na Spider’s Web. Na szczęście w sukurs nam, konsumentom, może przyjść organizacja standaryzująca świat telewizji.

telewizory 8k lg

Zarówno 8K Association jak i Consumer Technology Association zdecydowały, że by telewizor mógł zyskać oficjalne logo symbolizujące zgodność z 8K (patrz wyżej) jego efektywna rozdzielczość musi wynosić właśnie wspomniane 7680 x 4320 pikseli. To oznacza, że producenci, którzy zdecydowali się przyoszczędzić na matrycach, mogą sobie pisać swoją własną czcionką i wzornictwem „telewizor 8K”, ale oznaczenia oficjalnego wykorzystywać nie będą mogli.

Mi ze swojej strony pozostaje jeszcze tylko zachęcić do nowootwartego i pierwszego w Polsce salonu LG Brand Store, gdzie omawiany producent prezentuje wszystkie swoje najlepsze produkty. I tak, na ekspozycji znajdziemy również – i używam tego określenia z pełną świadomością jego znaczenia – oszałamiający wręcz jakością, kolorami i klarownością obrazu 88-calowy LG OLED TV Z9 8K. W tym prawdziwym 8K.

*Materiał powstał przy współpracy z marką LG

Lokowanie produktu