REKLAMA

Najgorętsza telewizyjna premiera roku: LG OLED TV już na poważnie wchodzą w świat 8K

LG o swoich OLED-owych matrycach 8K opowiada już od wielu miesięcy. Do tej pory jednak było to głównie gadanie, bez pokrycia w realnym produkcie. Czas na zmiany. Ta nowa era dla matryc organicznych właśnie nadeszła.

13.09.2019 08.15
lg oled tv 8k
REKLAMA
REKLAMA

Pierwszy OLED-owy telewizor 8K był już pokazywany przez LG rok temu, na targach IFA 2018. Jednak był to sprzęt-widmo. Nie tylko nie zapowiadano wprowadzenia tegoż urządzenia do sprzedaży, to na dodatek na stoisku LG wyświetał pojedynczy, statyczny obraz. A jakby tego było mało, to po jednym dniu obecności na ekspozycji firmy sprzęt… zniknął. Popsuł się? Nieistotne. To był czytelny sygnał, że LG zdecydowanie nie jest jeszcze gotowy na 8K.

Ten rok ma być jednak inny. Telewizory 8K w technice OLED nie tylko są już gotowe, ale niebawem wejdą do sprzedaży. LG rzecz jasna nie omieszkało się tym pochwalić na tegorocznych targach IFA. Widziałem te urządzenia w akcji. Oczywiście na ekspozycji puszczane były wyłącznie spreparowane na potrzeby pokazu materiały. Ale i tak jakość obrazu była wręcz… onieśmielająca.

Perfekcyjny kontrast, doskonałe kolory i szczegółowość na niespotykanym do niedawna poziomie. Oto LG OLED TV 8K.

Jestem zdecydowanym zwolennikiem technologii OLED w telewizorach. Nie jest ona doskonała, o czym niektórzy entuzjaści zapominają. OLED-y w kwestii jasności znacząco odstają od telewizorów LCD podobnej klasy (a przecież ma to wpływ na postrzeganie treści HDR), wyświetlacze ciekłokrystaliczne często też lepiej sobie radzą z odzwierciedleniem ruchu. Jednak perfekcyjny (sic!) kontrast i doskonała reprodukcja kolorów powodują, że to właśnie organiczne matryce są moim zdaniem lepszym produktem dla entuzjastów pięknego obrazu w filmach, serialach i grach wideo.

lg oled tv 8k class="wp-image-1002423"

Widziałem już te telewizory w akcji i pozostaje mi napisać kliszę w formie szkoda że Państwo tego nie widzą. Materiały demonstracyjne na ogromnych organicznych wyświetlaczach zachwycają szczegółowością. I choć treści w 8K praktycznie nie ma – przynajmniej w Polsce – tak nie mam wątpliwości, że to w przeciągu kilkudziesięciu miesięcy ulegnie zmianie. Twój piękny LG OLED TV 8K będzie na to gotowy.

W sprzedaży pojawi się model Z9 o przekątnej 88 cali. LG chwali się przy tym, że – jak twierdzi – w przeciwieństwie do konkurencji, nie stosuje techniki subpixel rendering czy ditheringu. Te pomagają zwiększyć kąty widzenia, ale za to wpływają na efektywną rozdzielczość matrycy, obniżając ją.

W Z9 znajdziemy cztery złącza HDMI 2.1 z obsługą ALLM, VRR i eARC. Co ciekawe, sprzęty są zgodne z Dolby Vision, ale wyłącznie przy pracy w rozdzielczości 4K. Przełączenie na 8K powoduje również przejście na bazowy HDR10. Oba telewizory obsługują też AirPlay 2 i HomeKita.

Ile kosztują i kiedy w Polsce?

Cena LG OLED TV Z9 8K nie jest jeszcze znana. Według oficjalnej komunikacji ze strony LG, telewizory te nie będą oficjalnie dostępne na polskim rynku.

REKLAMA

Jednak według kuluarowej rozmowy z jednym z przedstawicieli firmy wynika, że sytuacja może się zmienić. Nieoficjalnie podpowiedział mi, bym pilnował otwarcia pierwszego polskiego salonu LG Brand Store w Warszawie. Podobno są duże szanse, że się przyjemnie zaskoczymy. No cóż, przekonamy się. Zwłaszcza że Spider’s Web będzie relacjonował otwarcie tegoż sklepu.

*Współpraca: Tomasz Domański

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA