REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Apple udostępnił iPadOS i iOS 13.1. Tak się zmieniają iPady i iPhone'y

iPadOS i iOS 13.1 trafiły dziś na iPady i iPhone'y. Aktualizacja początkowo miała zostać udostępniona 30 września.

24.09.2019
19:06
Apple udostępnił iPadOS i iOS 13.1 posiadaczom iPadów i iPhone'ów
REKLAMA
REKLAMA

Użytkownicy iPadów mogą zainstalować finalną wersję iPadOS. Dedykowany system dla tabletów Apple'a został oddzielony od iOS-a i będzie rozwijany niezależnie od systemu na iPhone'y. Oczywiście część nowych funkcji, zaprezentowanych w czerwcu, udostępniono zarówno na iPadOS jak i iOS.

iPadOS zmienia reguły gry. Co nowego w systemie Apple'a na iPady?

Oddzielenie iPadOS od iOS nie jest przypadkowe. Od kilku lat, a dokładniej od pojawienia się iPada Pro, Apple stara się, by jego tablety były nie tylko narzędziami do konsumpcji multimediów czy grania, ale nadawały się do zastosowań profesjonalnych. Przed producentem jeszcze długa droga, a nowości prezentowane w kolejnych wersjach platformy operacyjnej dla tabletów przybliżają je do tego celu.

Od iOS-a 11 Apple wprowadza funkcje związane z wielozadaniowością, które mają umożliwiać korzystanie z kilku aplikacji w tym samym czasie. Służą temu chociażby widoki Slide over i Split screen. W iPadOS zdecydowano się rozwinąć ich możliwości.

Pierwszą ważną nowością jest możliwość uruchomienia drugiej instancji tej samej aplikacji. Przykładowo możemy korzystać równocześnie z dwóch instancji edytora tekstu, co pozwoli np. w jednym oknie korzystać z jakiegoś tekstu źródłowego, a w drugim tworzyć własny. To istotna zmiana, bo wcześniej równolegle mogliśmy korzystać z dwóch różnych aplikacji.

Kolejną nowością związaną z wielozadaniowością jest rozszerzenie możliwości widoku Slide Over. Funkcja ta umożliwia wysunięcie z lewej lub prawej strony ekranu jeszcze jednej aplikacji. Jest ona jednak zminimalizowana i wyświetla się nad aplikacją pełnoekranową. W iPadOS zniesiono ograniczenie do jednej aplikacji i zaprezentowano stosy. Prostym gestem, znanym od iPhone'a X możemy przełączać aplikacje w widoku Slide Over. Spójrzcie:

iPadOS, dzięki funkcji AppExpose, pozwala również na podgląd wszystkich okien danej aplikacji.

 class="wp-image-952841"

Istotną nowością w kontekście produktywności są gesty szybkiego zaznaczania, kopiowania, wycinania i wklejania tekstu.

iPadOS to również nowy ekran początkowy, na którym zobaczymy nową siatkę aplikacji i widżety.

 class="wp-image-952910"

Wygodę korzystania z iPada jedną ręką ma zapewnić tryb swobodny klawiatury:

 class="wp-image-952853"

Pracę na iPadzie usprawni też odświeżona aplikacja Pliki. Pozwala ona na łatwiejszą edycją plików, tworzenie folderów oraz obsłuży zewnętrzne pamięci. Podczas testów bety iPadOS otworzyłem z pendrive'a pliki z rozszerzeniem .pdf, .jpg, .mp3, .docx.

Safari na iPadzie będzie „przedstawiać się” jako przeglądarka desktopowa. To istotna zmiana, bo często na Safari oglądaliśmy mobilne wersje strony średnio dostosowane do proporcji ekranu iPada. Warto również wspomnieć o funkcji Sidecar, która pozwoli na używanie iPada jak dodatkowego ekranu dla Maca z systemem macOS Catalina. Konsumencka wersja tego ostatniego trafi na komputery Apple'a w październiku.

iPadOS przynosi również nowości znane już z iOS 13: tryb ciemny, nowe Animoji, naklejki Memoji. Odświeżone zostały aplikacje Zdjęcia, Przypomnienia, Notatki.

Szczegółową listę nowości w iPadOS znajdziecie w tym tekście.

iOS 13.1 poprawi liczne błędy iOS-a 13.

Beta iOS-a 13.1 została udostępniona developerom pod koniec sierpnia. 19 września do użytkowników iPhone'ów na całym świecie trafił jednak wcześniejszy iOS 13, a nie nowsza wersja systemu.

Oznacza to, że Apple wyjątkowo wcześnie zakończył pracę nad pierwszym wydaniem nowego iOS-a i możliwe, że było to związane z obawami przed nowymi opłatami celnymi prezydenta Trumpa. Firma pogodziła się z tym, że na nowe telefony trafi oprogramowanie pełne błędów - wysłano je do fabryk znacznie wcześniej - i właśnie dlatego iOS 13.1 debiutuje ledwie kilka dni po premierze iPhone’ów z serii 11.

Dodajmy, że Trump na razie się z pomysłu wycofał, ale Tim Cook szklanej kuli nie posiada i najwyraźniej chciał grać bezpiecznie. Wysłanie „gotowego” iOS-a 13 do fabryk pozwoliło zaimportować do USA większą liczbę sztuk przed spodziewanym terminem wprowadzenia dodatkowych opłat celnych.

iPadOS i iOS 13: na jakich urządzeniach zainstalujemy system operacyjny Apple'a?

iPadOS trafi na: iPada Pro 12,9, iPada Pro 11, iPada Pro 10,5, iPada Pro 9,7, iPada (7. generacji), iPada (6. generacji), iPada (5. generacji), iPada mini (5. generacji), iPada mini 4, iPada Air (3. generacji), iPada Air 2.

REKLAMA

iOS 13.1 jest dostępny dla: iPhone’a 11, iPhone’a 11 Pro, iPhone’a 11 Pro Max, iPhone’a XS, iPhone’a XS Max, iPhone’a XR, iPhone’a X, iPhone’a 8, iPhone’a 8 Plus, iPhone’a 7, iPhone’a 7 Plus, iPhone’a 6s, iPhone’a 6s Plus, iPhone’a SE, iPoda touch (7. generacji).

Współpraca Piotr Grabiec.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA