REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Opole stawia na Ukraińców. Miasto tworzy udogodnienia dla imigrantów

Bezpłatne kursy języka polskiego, punkty modlitewne, wydział pomocy migrantom oraz przewodnik dla młodych Ukraińców w Opolu — to inicjatywy, które powstają w mieście. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, podkreśla, że chciałby uczynić miasto bardziej przyjaznym dla obcokrajowców.

17.06.2019
9:20
Opole stawia na Ukraińców. Miasto tworzy udogodnienia dla imigrantów
REKLAMA
REKLAMA

Urząd Opola nigdy wcześniej nie prowadził polityki związanej z przyjazdem Ukraińców do miasta. Nadszedł czas na zmiany. Chociaż liczba imigrantów z Ukrainy rośnie z roku na rok, nadal jest odczuwalny brak kadr.

Liczba cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do województwa w celu podjęcia pracy i nauki, wzrasta z każdym rokiem.

Według Bożeny Kaleczyńskiej dyrektora wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców w urzędzie wojewódzkim, w 2012 r. wydano 300 zezwoleń na pracę cudzoziemcom, a w 2018 r. - około 10 tys. zezwoleń.

Opole jest położone w 250 km od granicy z Niemcami, więc historycznie tak się stało, że w regionie jest także mniejszość niemiecka. Dzięki temu w odróżnieniu od innych miast w Polsce Opole ma wypracowane zręby polityki wielokulturowości oraz możliwość zaadoptowania problematyki migracyjnej w przyszłości.

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej przeprowadziła badanie. Wyniki wskazują, że 30 proc. Ukraińców pracujących w Opolu zamierza tu zostać, natomiast pozostałe 30 proc. nie wie jeszcze, co będzie robić później.

Punkt modlitewny, bezpłatne kursy języka polskiego, wydział ds. migrantów, w którym będą pracować Ukraińcy.

Prezydent Opola spotkał się w sprawie pytania imigrantów z prawosławnym popem, który zaproponował otwarcie punktu modlitewnego. Prezydent poparł ten pomysł, a nawet określił nieruchomość, która zostanie na to przeznaczona. W tym samym czasie zostaną zorganizowane bezpłatne kursy językowe oraz utworzony specjalny wydział ds. migracji.

Arkadiusz Wiśniewski podkreśla, że ​​ten wydział zostanie otwarty w najbliższych tygodniach. Będą w nim pracować Ukraińcy, ponieważ właśnie oni wiedzą, czego potrzebują cudzoziemcy. Podkreślona również została gotowość do rozpoczęcia szerszej kampanii informacyjnej i promocyjnej, wspierającej cudzoziemców, wszystko po to, aby w najlepszy sposób wykorzystać potencjał migrantów dla rozwoju miasta.

Przewodnik po Opolu dla młodych Ukraińców.

Ukraińscy uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu stworzyli przewodnik po mieście dla swoich rówieśników ze wschodniej granicy. Pomysł projektu narodził się podczas zajęć języka polskiego dla cudzoziemców. Nauczyciel zapytał o wrażenia uczniów z przyjazdu do Opola i o problemy, z którymi mają do czynienia w obcym środowisku. W odpowiedzi na to pytanie pojawił się pomysł projektu „Opole dla młodych obcokrajowców — w praktyce”. Jego celem jest zebranie najważniejszych informacji dla studentów pochodzących z Ukrainy w jednym miejscu.

Grupa wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Projekt z klasą” z Nowej Ery i została wybrana spośród 600 innych pomysłów, otrzymując grant na realizację projektu.

Przewodnik pojawi się w formie papierowej oraz w postaci strony internetowej.

Część pierwsza nosi nazwę — Jak żyje Opole. Tutaj Ukraińcy znajdą podstawowe informacje o mieście.

REKLAMA

Druga część będzie największa — to Opole dla młodych, która składa się z 10 działów (finanse, hobby, nauka, żywienie, mieszkanie, poczta, zakupy, transport, praca dla młodych, opieka zdrowotna), gdzie zebrane zostaną informacje praktyczne.

Część trzecia — Opole „na bogato”, w której miasto zostanie zaprezentowane miłośnikom kultury. Uroczysta prezentacja podręcznika odbędzie się 17 czerwca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA