Biznes  / Artykuł

Opole stawia na Ukraińców. Miasto tworzy udogodnienia dla imigrantów

170 interakcji
dołącz do dyskusji

Bezpłatne kursy języka polskiego, punkty modlitewne, wydział pomocy migrantom oraz przewodnik dla młodych Ukraińców w Opolu — to inicjatywy, które powstają w mieście. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, podkreśla, że chciałby uczynić miasto bardziej przyjaznym dla obcokrajowców.

Urząd Opola nigdy wcześniej nie prowadził polityki związanej z przyjazdem Ukraińców do miasta. Nadszedł czas na zmiany. Chociaż liczba imigrantów z Ukrainy rośnie z roku na rok, nadal jest odczuwalny brak kadr.

Liczba cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do województwa w celu podjęcia pracy i nauki, wzrasta z każdym rokiem.

Według Bożeny Kaleczyńskiej dyrektora wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców w urzędzie wojewódzkim, w 2012 r. wydano 300 zezwoleń na pracę cudzoziemcom, a w 2018 r. - około 10 tys. zezwoleń.

Opole jest położone w 250 km od granicy z Niemcami, więc historycznie tak się stało, że w regionie jest także mniejszość niemiecka. Dzięki temu w odróżnieniu od innych miast w Polsce Opole ma wypracowane zręby polityki wielokulturowości oraz możliwość zaadoptowania problematyki migracyjnej w przyszłości.

- Powiem szczerze: zależy nam na Ukraińcach w Opolu — powiedział prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski.

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej przeprowadziła badanie. Wyniki wskazują, że 30 proc. Ukraińców pracujących w Opolu zamierza tu zostać, natomiast pozostałe 30 proc. nie wie jeszcze, co będzie robić później.

- Mówię otwarcie: zależy nam na Ukraińcach w Opolu. Nasz lokalny rynek pracy choruje na brak pracowników, nie można go wyleczyć w żaden inny sposób, jak przyciągając osoby z zewnątrz. Jeżeli tego nie zrobimy, to oczywiste, że firmy, które są w Opolu, będą wychodzić na rynki pracy, gdzie ta siła robocza jest — mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, cytowany przez Gazetę Wyborczą.

Punkt modlitewny, bezpłatne kursy języka polskiego, wydział ds. migrantów, w którym będą pracować Ukraińcy.

Prezydent Opola spotkał się w sprawie pytania imigrantów z prawosławnym popem, który zaproponował otwarcie punktu modlitewnego. Prezydent poparł ten pomysł, a nawet określił nieruchomość, która zostanie na to przeznaczona. W tym samym czasie zostaną zorganizowane bezpłatne kursy językowe oraz utworzony specjalny wydział ds. migracji.

Arkadiusz Wiśniewski podkreśla, że ​​ten wydział zostanie otwarty w najbliższych tygodniach. Będą w nim pracować Ukraińcy, ponieważ właśnie oni wiedzą, czego potrzebują cudzoziemcy. Podkreślona również została gotowość do rozpoczęcia szerszej kampanii informacyjnej i promocyjnej, wspierającej cudzoziemców, wszystko po to, aby w najlepszy sposób wykorzystać potencjał migrantów dla rozwoju miasta.

Przewodnik po Opolu dla młodych Ukraińców.

Ukraińscy uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu stworzyli przewodnik po mieście dla swoich rówieśników ze wschodniej granicy. Pomysł projektu narodził się podczas zajęć języka polskiego dla cudzoziemców. Nauczyciel zapytał o wrażenia uczniów z przyjazdu do Opola i o problemy, z którymi mają do czynienia w obcym środowisku. W odpowiedzi na to pytanie pojawił się pomysł projektu „Opole dla młodych obcokrajowców — w praktyce”. Jego celem jest zebranie najważniejszych informacji dla studentów pochodzących z Ukrainy w jednym miejscu.

Grupa wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Projekt z klasą” z Nowej Ery i została wybrana spośród 600 innych pomysłów, otrzymując grant na realizację projektu.

- Chcemy pokazać naszym kolegom z Ukrainy, że Opole to miasto młodych, aktywnych ludzi, którzy chcą tu mieszkać i studiować - mówią autorzy projektu.

Przewodnik pojawi się w formie papierowej oraz w postaci strony internetowej.

Część pierwsza nosi nazwę — Jak żyje Opole. Tutaj Ukraińcy znajdą podstawowe informacje o mieście.

Druga część będzie największa — to Opole dla młodych, która składa się z 10 działów (finanse, hobby, nauka, żywienie, mieszkanie, poczta, zakupy, transport, praca dla młodych, opieka zdrowotna), gdzie zebrane zostaną informacje praktyczne.

Część trzecia — Opole „na bogato”, w której miasto zostanie zaprezentowane miłośnikom kultury. Uroczysta prezentacja podręcznika odbędzie się 17 czerwca.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst