REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Grand Press Photo 2019. Oto najlepsze polskie zdjęcia prasowe roku

„Po wykonaniu tego zdjęcia nie mogłem sobie znaleźć miejsca” – powiedział Sławomir Kamiński, laureat głównej nagrody w konkursie Grand Press Photo 2018. 

17.05.2019
8:46
Grand Press Photo 2019. Oto najlepsze polskie zdjęcia prasowe roku
REKLAMA
REKLAMA

Spośród 4,5 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 58 zdjęć pojedynczych, 11 reportaży i cztery projekty dokumentalne.

Nagrodę Grand Press Photo 2019 zdobył Sławomir Kamiński

Zdjęcie Roku autorstwa Sławomira Kamińskiego („Gazeta Wyborcza”) przedstawia matkę niepełnosprawnego Jakuba Iwonę Hartwich w starciu z sejmowym strażnikiem. Fotografia została wykonana w sejmie 24 maja 2018 roku w czasie 37. dnia protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Na zdjęciu widać protestujących, którzy próbują rozwiesić transparent w języku angielskim na zewnętrznej ścianie budynku, by zwrócić uwagę zagranicznych mediów przed zbliżającym się Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO w Warszawie. Straż marszałkowska im to uniemożliwia.

Zdjęcie Roku w Grand Press Photo 2018, fot. Sławomir Kamiński "Gazeta Wyborcza" class="wp-image-939353"
Zdjęcie Roku w Grand Press Photo 2018, fot. Sławomir Kamiński "Gazeta Wyborcza"

Fotograf otrzymał nie tylko prestiżowy tytuł Zdjęcia Roku, ale także 10 tys. zł. Zdjęcie to zdobyło też pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.

Sławomir Kamiński zawodowo zajmuje się fotografowaniem polityki. Robi to dla „Gazety Wyborczej” od 1991 roku. Jest laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach fotografii prasowej oraz autorem kilku wystaw indywidualnych. Dwukrotnie był jurorem największych konkursów fotograficznych. Jak sam twierdzi, odpowiada mu polityka, bycie w centrum, szybko zmieniających się wydarzeń, nawet jeśli wiąże się z tym ogromny stres.

Jak co roku w jury konkursu Grand Press Photo zasiadają doświadczeni i uznani fotografowie, fotoedytorzy, kuratorzy czy wydawcy. Jury przewodniczył w tym roku Espen Rasmussen („VG Helg”, Panos Pictures) – norweski fotoreporter światowej sławy, wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of The Year international (POYi). W jury zasiadali także: Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Ahmet Sel (Agencja Anadolu), Andrzej Zygmuntowicz.

Grand Press Photo 2019 - nagrodzone fotografie

Fot. Maciej Łuczniewski, Agencja Fotograficzna Reporter Bośnia i Hercegowina. Irańskie dziecko stoi owinięte folią rozdawaną przez NRC na głównej ścieżce obozu dla uchodźców w Velikiej Kladuąy. Wśród tamtejszych imigrantów jest duża grupa irańskich chrześcijan, którzy uciekli ze względu na prześladowania. 7 sierpnia 2018 class="wp-image-939440"
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii WYDARZENIA. Fot. Maciej Łuczniewski, Agencja Fotograficzna Reporter Bośnia i Hercegowina. Irańskie dziecko stoi owinięte folią rozdawaną przez NRC na głównej ścieżce obozu dla uchodźców w Velikiej Kladuąy. Wśród tamtejszych imigrantów jest duża grupa irańskich chrześcijan, którzy uciekli ze względu na prześladowania. 7 sierpnia 2018
Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii WYDARZENIA. Fot. Patryk Ogorzałek, „Gazeta Wyborcza” Rzeszów. Poseł Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa, na chwilę przed wejściem na scenę podczas konwencji programowej partii. 3 września 2018 class="wp-image-939413"
Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii WYDARZENIA. Fot. Patryk Ogorzałek, „Gazeta Wyborcza” Rzeszów. Poseł Wojciech Buczak, kandydat PiS na prezydenta Rzeszowa, na chwilę przed wejściem na scenę podczas konwencji programowej partii. 3 września 2018
Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE. Fot. Piotr Tracz, dla Agencji Fotograficznej Reporter Kuzyni Tymoteusz i Paweł (mają po 2,5 roku) podczas wakacji, które spędzali na łonie natury w małopolskiej wsi Michalczowa. 22 lipca 2018 class="wp-image-939404"
Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE. Fot. Piotr Tracz, dla Agencji Fotograficznej Reporter Kuzyni Tymoteusz i Paweł (mają po 2,5 roku) podczas wakacji, które spędzali na łonie natury w małopolskiej wsi Michalczowa. 22 lipca 2018
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE. Fot. Dariusz Madziński, „Fakty Pilskie” Województwo zachodniopomorskie. Figurę Michaela Jacksona na ul. Rzecznej w Tucznie postawiono w lipcu 2018 roku. Nie wszystkim się ten pomysł spodobał – po niespełna miesiącu figurę zniszczono. Jednak w listopadzie Jackson wrócił na swoje miejsce, po renowacji. Instalację artystyczną stylizowaną na przydrożną kapliczkę postawiono na działce gminnej. Stała się atrakcją turystyczną. 2 sierpnia 2018. class="wp-image-939416"
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE. Fot. Dariusz Madziński, „Fakty Pilskie” Województwo zachodniopomorskie. Figurę Michaela Jacksona na ul. Rzecznej w Tucznie postawiono w lipcu 2018 roku. Nie wszystkim się ten pomysł spodobał – po niespełna miesiącu figurę zniszczono. Jednak w listopadzie Jackson wrócił na swoje miejsce, po renowacji. Instalację artystyczną stylizowaną na przydrożną kapliczkę postawiono na działce gminnej. Stała się atrakcją turystyczną. 2 sierpnia 2018.
Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE. Fot. Marta Rybicka, Naddniestrzańska Republika Mołdawska, Słoboda Raszkowska. Chłopiec z polskiej rodziny mieszkającej w tej republice właśnie miał wypadek. Z grupą dzieci jechał na zajęcia muzyczne, gdy nagle samochód wpadł w poślizg i zderzył się z drugim jadącym z naprzeciwka. Na szczęście dzieci doznały tylko drobnych obrażeń. Na zdjęciu polski ratownik medyczny, który przyjechał w ramach Charytatywnej Akcji Mikołajkowej, ogląda i pociesza chłopca. 15 grudnia 2018. class="wp-image-939419"
Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE. Fot. Marta Rybicka, Naddniestrzańska Republika Mołdawska, Słoboda Raszkowska. Chłopiec z polskiej rodziny mieszkającej w tej republice właśnie miał wypadek. Z grupą dzieci jechał na zajęcia muzyczne, gdy nagle samochód wpadł w poślizg i zderzył się z drugim jadącym z naprzeciwka. Na szczęście dzieci doznały tylko drobnych obrażeń. Na zdjęciu polski ratownik medyczny, który przyjechał w ramach Charytatywnej Akcji Mikołajkowej, ogląda i pociesza chłopca. 15 grudnia 2018.
Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii LUDZIE. Fot. Adam Lach, Napo Images dla „Newsweek Polska” Gdańsk. 13 stycznia 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przez kilka kolejnych dni Polaków ogarnęły ogromne przygnębienie, zagubienie i żałoba. Na zdjęciu: radni Gdańska po śmierci prezydenta. 17 stycznia 2019. class="wp-image-939377"
Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii LUDZIE. Fot. Adam Lach, Napo Images dla „Newsweek Polska” Gdańsk. 13 stycznia 2019 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Przez kilka kolejnych dni Polaków ogarnęły ogromne przygnębienie, zagubienie i żałoba. Na zdjęciu: radni Gdańska po śmierci prezydenta. 17 stycznia 2019.
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii LUDZIE. Fot. Piotr Tracz, dla Agencji Fotograficznej Reporter Małopolska, Zakliczyn. Bracia franciszkanie z zakonu w Zakliczynie podczas hymnu narodowego przed meczem Polska – Kolumbia podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Polska przegrała 0:3. 24 czerwca 2018. class="wp-image-939437"
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii LUDZIE. Fot. Piotr Tracz, dla Agencji Fotograficznej Reporter Małopolska, Zakliczyn. Bracia franciszkanie z zakonu w Zakliczynie podczas hymnu narodowego przed meczem Polska – Kolumbia podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Polska przegrała 0:3. 24 czerwca 2018.
Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii LUDZIE. Fot. Mirosław Pieślak, dla „Faktu” Gdańsk. Młodzi adepci gry w szachy podczas szkolnego turnieju. 17 listopada 2018. class="wp-image-939431"
Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii LUDZIE. Fot. Mirosław Pieślak, dla „Faktu” Gdańsk. Młodzi adepci gry w szachy podczas szkolnego turnieju. 17 listopada 2018.
Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii SPORT. Fot. Rafał Oleksiewicz, Press Focus Niemiec David Siegel upada podczas lądowania w drugiej serii konkursu drużynowego Pucharu Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem. 19 stycznia 2019. class="wp-image-939398"
Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii SPORT. Fot. Rafał Oleksiewicz, Press Focus Niemiec David Siegel upada podczas lądowania w drugiej serii konkursu drużynowego Pucharu Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem. 19 stycznia 2019.
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii SPORT. Fot. Szymon Sikora, „Magazyn Olimpijski”, Dramatyczny upadek podczas Mistrzostw Świata w Kolarstwie Torowym w Pruszkowie. W konkurencji scratch kobiet na kilka okrążeń przed metą zawodniczki przewróciły się w najbardziej stromej części toru. W kraksie uczestniczyła Polka Justyna Kaczkowska, której przecięty na pół rower szybuje nad Białorusinką i Austriaczką. 27 lutego 2019 class="wp-image-939389"
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii SPORT. Fot. Szymon Sikora, „Magazyn Olimpijski”, Dramatyczny upadek podczas Mistrzostw Świata w Kolarstwie Torowym w Pruszkowie. W konkurencji scratch kobiet na kilka okrążeń przed metą zawodniczki przewróciły się w najbardziej stromej części toru. W kraksie uczestniczyła Polka Justyna Kaczkowska, której przecięty na pół rower szybuje nad Białorusinką i Austriaczką. 27 lutego 2019
Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii SPORT. Fot. Mikołaj Nowacki, dla „National Geographic Polska” Załoga żaglowca „Zawisza Czarny” stawia żagle w nocy, na sztormowych falach o wysokości 5–6 m. Był to tygodniowy rejs szkoleniowy z Gdyni do Szwecji i z powrotem. 19 listopada 2018 class="wp-image-939383"
Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii SPORT. Fot. Mikołaj Nowacki, dla „National Geographic Polska” Załoga żaglowca „Zawisza Czarny” stawia żagle w nocy, na sztormowych falach o wysokości 5–6 m. Był to tygodniowy rejs szkoleniowy z Gdyni do Szwecji i z powrotem. 19 listopada 2018
Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO. Fot. Dominik Werner, Testigo Documentary Skowronki. Pod przyszły przekop Mierzei Wiślanej wycięto ponad 10 tys. drzew. Żeby zdążyć z zakończeniem prac przed okresem ochronnym ptaków, wycinanie prowadzono całą dobę. 19 lutego 2019.  class="wp-image-939434"
Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO. Fot. Dominik Werner, Testigo Documentary Skowronki. Pod przyszły przekop Mierzei Wiślanej wycięto ponad 10 tys. drzew. Żeby zdążyć z zakończeniem prac przed okresem ochronnym ptaków, wycinanie prowadzono całą dobę. 19 lutego 2019.
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO. Fot. Michał Dyjuk, dla Grupy Wirtualna Polska Kleszczów. Młodzi piłkarze podczas treningu w kompleksie rekreacyjnym Solpark w Kleszczowie. Ta niewielka gmina jest najbogatsza w Polsce ze względu na znajdujące się na jej terenie kopalnię odkrywkową węgla brunatnego i elektrownię KWB Bełchatów. KWB Bełchatów została uznana przez Europejską Agencję Środowiska za najbardziej zanieczyszczający powietrze i wodę obiekt w Europie. 27 sierpnia 2018 class="wp-image-939422"
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii ŚRODOWISKO. Fot. Michał Dyjuk, dla Grupy Wirtualna Polska Kleszczów. Młodzi piłkarze podczas treningu w kompleksie rekreacyjnym Solpark w Kleszczowie. Ta niewielka gmina jest najbogatsza w Polsce ze względu na znajdujące się na jej terenie kopalnię odkrywkową węgla brunatnego i elektrownię KWB Bełchatów. KWB Bełchatów została uznana przez Europejską Agencję Środowiska za najbardziej zanieczyszczający powietrze i wodę obiekt w Europie. 27 sierpnia 2018
Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii ŚRODOWISKO. Fot. Piotr Tracz, dla Agencji Fotograficznej Reporter Warszawa. Uczestniczka Targów Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji Hubertus Expo 2018. 6 kwietnia 2018 class="wp-image-939425"
Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii ŚRODOWISKO. Fot. Piotr Tracz, dla Agencji Fotograficznej Reporter Warszawa. Uczestniczka Targów Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji Hubertus Expo 2018. 6 kwietnia 2018
Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA. Fot. Marta Rybicka Warszawa. Dzieci z Dworca Brześć, czyli czeczeńscy uchodźcy, którym dwa lata temu udało się przyjechać do Polski, wciąż mieszkają w ośrodkach dla uchodźców. Ich mamy próbują w jakiś sposób zwrócić im dzieciństwo. Tutaj z wizytą w Galerii Zachęta. 16 lutego 2019. class="wp-image-939428"
Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA. Fot. Marta Rybicka Warszawa. Dzieci z Dworca Brześć, czyli czeczeńscy uchodźcy, którym dwa lata temu udało się przyjechać do Polski, wciąż mieszkają w ośrodkach dla uchodźców. Ich mamy próbują w jakiś sposób zwrócić im dzieciństwo. Tutaj z wizytą w Galerii Zachęta. 16 lutego 2019.
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA. Fot. Franciszek Mazur, „Gazeta Wyborcza” Warszawa. Najmłodsze adeptki Teatralnej Akademii Musicalu TAM podczas prezentacji – pierwszy raz przed publicznością. 17 czerwca 2018. class="wp-image-939395"
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA. Fot. Franciszek Mazur, „Gazeta Wyborcza” Warszawa. Najmłodsze adeptki Teatralnej Akademii Musicalu TAM podczas prezentacji – pierwszy raz przed publicznością. 17 czerwca 2018.
Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii PORTRE. Fot. Waldemar Stube Gniezno. Zofia i Aniela to siostry, które w latach 50. jako małe dzieci z niepełnosprawnością intelektualną trafiły do Domu Opieki Sióstr Elżbietanek w Łopiennie i mieszkają tam do dzisiaj. Całe życie razem. 12 grudnia 2018. class="wp-image-939392"
Zdjęcie pojedyncze - I miejsce w kategorii PORTRE. Fot. Waldemar Stube Gniezno. Zofia i Aniela to siostry, które w latach 50. jako małe dzieci z niepełnosprawnością intelektualną trafiły do Domu Opieki Sióstr Elżbietanek w Łopiennie i mieszkają tam do dzisiaj. Całe życie razem. 12 grudnia 2018.
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii PORTRET. Fot. Mariusz Forecki, Kulturaupodstaw.pl Poznań. Małgorzata Maciaszek określa siebie jako performerkę. Występuje od kilku lat jako Lola Eyeonyou Potocki w roli drag queen, zarezerwowanej wcześniej dla mężczyzn. Zdjęcie pochodzi z reportażu realizowanego podczas przygotowań Loli do występu w poznańskim klubie Punto Punto oraz na kilku imprezach „Twój drag brzmi znajomo”. 15 lutego 2019 class="wp-image-939410"
Zdjęcie pojedyncze - II miejsce w kategorii PORTRET. Fot. Mariusz Forecki, Kulturaupodstaw.pl Poznań. Małgorzata Maciaszek określa siebie jako performerkę. Występuje od kilku lat jako Lola Eyeonyou Potocki w roli drag queen, zarezerwowanej wcześniej dla mężczyzn. Zdjęcie pochodzi z reportażu realizowanego podczas przygotowań Loli do występu w poznańskim klubie Punto Punto oraz na kilku imprezach „Twój drag brzmi znajomo”. 15 lutego 2019
Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii PORTRET. Fot. Maciek Nabrdalik, VII Photo dla „The New York Times” Gdańsk. Paweł Adamowicz w swoim gabinecie. Był prezydentem Gdańska nieprzerwanie od 1998 do 2019 roku. Zmarł 14 stycznia 2019 roku w wyniku ran zadanych mu przez zamachowca podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 30 kwietnia 2018.  class="wp-image-939386"
Zdjęcie pojedyncze - III miejsce w kategorii PORTRET. Fot. Maciek Nabrdalik, VII Photo dla „The New York Times” Gdańsk. Paweł Adamowicz w swoim gabinecie. Był prezydentem Gdańska nieprzerwanie od 1998 do 2019 roku. Zmarł 14 stycznia 2019 roku w wyniku ran zadanych mu przez zamachowca podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 30 kwietnia 2018.
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii WYDARZENIA. Fot. Piotr Hukało, Trojmiasto.pl / East News 13 stycznia 2019 roku podczas finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku przemawiający na scenie prezydent miasta Paweł Adamowicz został zaatakowany i kilkakrotnie śmiertelnie ugodzony nożem. W wyniku ran zmarł w szpitalu. Na tydzień tętniące życiem miasto zmieniło swój rytm. Mieszkańcy tłumnie żegnali prezydenta, rozważając przy tym bezsensowną śmierć spowodowaną wewnętrznym sporem politycznym w kraju. 13–17 stycznia 2019.  class="wp-image-939362"
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii WYDARZENIA. Fot. Piotr Hukało, Trojmiasto.pl / East News 13 stycznia 2019 roku podczas finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku przemawiający na scenie prezydent miasta Paweł Adamowicz został zaatakowany i kilkakrotnie śmiertelnie ugodzony nożem. W wyniku ran zmarł w szpitalu. Na tydzień tętniące życiem miasto zmieniło swój rytm. Mieszkańcy tłumnie żegnali prezydenta, rozważając przy tym bezsensowną śmierć spowodowaną wewnętrznym sporem politycznym w kraju. 13–17 stycznia 2019.
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE. Fot. Justyna Janus, Wpowiecie.pl Aleksandria, powiat częstochowski. Jestem mamą Jasia i Amelki. Na co dzień moje dzieci nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej. Ich życie jest „nudne”: pełne książek, szalonych pomysłów i marzeń. Gdy parę razy usłyszałam: „Mamo, nudzi mi się!” – moja reakcja była zawsze taka sama: „Inteligentne dzieci się nie nudzą”. Któregoś dnia syn powiedział mi, że inne dzieci mają normalnych rodziców. Co oznacza, że telefony i komputer są stałym elementem ich życia. Codzienność moich dzieci potrafi być zaskakująca. Czasem zastanawiam się, czy nie robię im krzywdy, odbierając im ten wirtualny świat. Lecz mam nadzieję, że masa wolnego czasu, który dostają w zamian, zostanie kiedyś doceniona. 2015-2019.  class="wp-image-939365"
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŻYCIE CODZIENNE. Fot. Justyna Janus, Wpowiecie.pl
Aleksandria, powiat częstochowski. Jestem mamą Jasia i Amelki. Na co dzień moje dzieci nie używają powszechnie stosowanej elektroniki dziecięcej. Ich życie jest „nudne”: pełne książek, szalonych pomysłów i marzeń. Gdy parę razy usłyszałam: „Mamo, nudzi mi się!” – moja reakcja była zawsze taka sama: „Inteligentne dzieci się nie nudzą”. Któregoś dnia syn powiedział mi, że inne dzieci mają normalnych rodziców. Co oznacza, że telefony i komputer są stałym elementem ich życia. Codzienność moich dzieci potrafi być zaskakująca. Czasem zastanawiam się, czy nie robię im krzywdy, odbierając im ten wirtualny świat. Lecz mam nadzieję, że masa wolnego czasu, który dostają w zamian, zostanie kiedyś doceniona.
2015-2019.
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii LUDZIE. Fot. Mariusz Janiszewski, „National Geographic” Meksyk. Mimo że prostytucja w Meksyku jest legalna, kobiety zajmujące się tą profesją żyją w skrajnej biedzie. W stolicy powstał pierwszy na świecie ośrodek dla emerytowanych prostytutek. Na zdjęciach kolejno: 1) Casa Xochiquetzal – nazwa tego miejsca została zaczerpnięta od imienia azteckiej bogini piękna. 2) W zacisznym miejscu przebywa kilkanaście kobiet. 3) Prowadzą spokojne życie. 4) Codzienne odbywają się warsztaty manualne. 5) Większość czasu kobiety spędzają jednak w swoich pokojach. 6) Mimo że większość wybierała ten zawód z potrzeby utrzymania rodziny, dzieci, dowiedziawszy się o profesji matek, odmawiały dalszego kontaktu. 7) Największym problemem ośrodka jest finansowanie. 8) Religia dla tych kobiet jest ważną częścią życia. Styczeń 2019. class="wp-image-939368"
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii LUDZIE. Fot. Mariusz Janiszewski, „National Geographic”
Meksyk. Mimo że prostytucja w Meksyku jest legalna, kobiety zajmujące się tą profesją żyją w skrajnej biedzie. W stolicy powstał pierwszy na świecie ośrodek dla emerytowanych prostytutek. Styczeń 2019.
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO. Fot. Maciej Jabłoński, F11 – Studio Antarktyda. Reportaż powstał podczas antarktycznego rejsu jesienią 2018 roku, autor był członkiem załogi S/Y Selma Expeditions – jachtu, który od kilkunastu lat eksploruje wody Antarktydy. Na zdjęciach kolejno: 1) Pierwsze góry lodowe po sześciu sztormowych dniach w Cieśninie Drake’a. 2) Wczesną wiosną pingwiny są jeszcze przed okresem lęgowym. 3) Muzeum Acatushún – muzeum laboratorium specjalizujące się w badaniach biologii ssaków morskich. 4) Cumujemy burtą do wraku norweskiego statku-przetwórni Governoren, jednej z niechlubnych pamiątek po erze masowych polowań na wieloryby. Governoren spłonął podczas swej ostatniej misji w 1915 roku, gdy na pokładzie doszło do pożaru, w wyniku którego zapaliły się tysiące litrów oleju wytworzonego z wymordowanych wielorybów. 5) Jedna z porannych wacht, schodzimy z kotwicy, by dalej eksplorować kanały wzdłuż Półwyspu Antarktycznego. 6) Zodiac – nieodłączny towarzysz przybrzeżnych eksploracji. 7) Czwarta nad ranem. Dryfowaliśmy z falą po nieudanej próbie dotarcia do ukraińskiej bazy antarktycznej. Kapitan nad mapą i sonarem pełni wachtę 24 h na dobę. 8) Żeglując po wodach Antarktyki, mijaliśmy góry lodowe różnej wielkości i kształtu. Ta była ogromnym regularnym blokiem. Nawet do 80 proc. góry może znajdować się pod wodą. Październik–listopad 2018 class="wp-image-939371"
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO. Fot. Maciej Jabłoński, F11 – Studio
Antarktyda. Reportaż powstał podczas antarktycznego rejsu jesienią 2018 roku, autor był członkiem załogi S/Y Selma Expeditions – jachtu, który od kilkunastu lat eksploruje wody Antarktydy.  Październik–listopad 2018
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA. Fot. Adrian Jaszczak Piknik Country w Mrągowie. Na to muzyczne święto w północno-wschodnim rejonie Polski przyjeżdża co roku kilkadziesiąt tysięcy fanów i turystów. Festiwal powstał w 1981 roku, gdy kraj pogrążony był w komunizmie. Dla wielu stałych bywalców wydarzenia to sentymentalną podróż do czasów młodości, okresu antysystemowego buntu rodzącego pragnienie obcowania z zachodnią kulturą. Nowe pokolenia wielbicieli Dzikiego Zachodu w ciągu kilku dni mają okazję ubrać kowbojskie stroje, dosiąść konia i poczuć klimat westernu dopełniony muzyką country. Na zdjęciach kolejno: 1) Koncerty w amfiteatrze zaczynają się tuż po zachodzie słońca. 2) Plaża miejska nad jeziorem Czos. 3) Turyści zaopatrują się w różne akcesoria i ubrania zainspirowane kulturą Dzikiego Zachodu. 4) W okolicy amfiteatru na czas festiwalu rozstawiono stragany z akcesoriami i jedzeniem. 5) Mężczyzna śpiący w sektorze gastronomicznym. 6) Konie dostępne jako atrakcja turystyczna. Lipiec 2017, lipiec 2018. class="wp-image-939374"
Fotoreportaż - I miejsce w kategorii KULTURA I ROZRYWKA. Fot. Adrian Jaszczak
Piknik Country w Mrągowie. Na to muzyczne święto w północno-wschodnim rejonie Polski przyjeżdża co roku kilkadziesiąt tysięcy fanów i turystów. Festiwal powstał w 1981 roku, gdy kraj pogrążony był w komunizmie. Dla wielu stałych bywalców wydarzenia to sentymentalną podróż do czasów młodości, okresu antysystemowego buntu rodzącego pragnienie obcowania z zachodnią kulturą. Nowe pokolenia wielbicieli Dzikiego Zachodu w ciągu kilku dni mają okazję ubrać kowbojskie stroje, dosiąść konia i poczuć klimat westernu dopełniony muzyką country.

Tegoroczny konkurs nieco rozczarowuje

REKLAMA

Mam wrażenie, że tegoroczny konkurs Grand Press Photo nie należał do najlepszych. Poziom wielu zdjęć mnie nieco rozczarowuje. Nie widzę tu fotografii zachwycających, które zapamiętam na długo. W niektórych kategoriach dziwi kolejność nagrodzonych prac (np. w kategorii portret). W innych zaskakują wysokie miejsca dla dosyć przeciętnych, jeśli nie słabych klatek.

Wygląda na to, że jury nie miało też specjalnie z czego wybierać, skoro w niektórych kategoriach nie przyznano nawet trzecich miejsc. Braki są szczególnie widoczne w kategorii fotoreportażu. To już nie ten sam konkurs, co kiedyś, kiedy GPP był wzorem, a nagrodzone fotografie oglądałem z fascynacją. Tegoroczne prace po prostu przejrzałem i w większości nawet nie mam specjalnie potrzeby do nich wracać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA