Grand Press Photo 2019. Oto najlepsze polskie zdjęcia prasowe roku
„Po wykonaniu tego zdjęcia nie mogłem sobie znaleźć miejsca” – powiedział Sławomir Kamiński, laureat głównej nagrody w konkursie Grand Press Photo 2018.
Spośród 4,5 tys. zdjęć nadesłanych na konkurs jury zakwalifikowało do finału 58 zdjęć pojedynczych, 11 reportaży i cztery projekty dokumentalne.
Nagrodę Grand Press Photo 2019 zdobył Sławomir Kamiński
Zdjęcie Roku autorstwa Sławomira Kamińskiego („Gazeta Wyborcza”) przedstawia matkę niepełnosprawnego Jakuba Iwonę Hartwich w starciu z sejmowym strażnikiem. Fotografia została wykonana w sejmie 24 maja 2018 roku w czasie 37. dnia protestu rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Na zdjęciu widać protestujących, którzy próbują rozwiesić transparent w języku angielskim na zewnętrznej ścianie budynku, by zwrócić uwagę zagranicznych mediów przed zbliżającym się Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO w Warszawie. Straż marszałkowska im to uniemożliwia.
Fotograf otrzymał nie tylko prestiżowy tytuł Zdjęcia Roku, ale także 10 tys. zł. Zdjęcie to zdobyło też pierwszą nagrodę w kategorii Wydarzenia.
Sławomir Kamiński zawodowo zajmuje się fotografowaniem polityki. Robi to dla „Gazety Wyborczej” od 1991 roku. Jest laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach fotografii prasowej oraz autorem kilku wystaw indywidualnych. Dwukrotnie był jurorem największych konkursów fotograficznych. Jak sam twierdzi, odpowiada mu polityka, bycie w centrum, szybko zmieniających się wydarzeń, nawet jeśli wiąże się z tym ogromny stres.
Jak co roku w jury konkursu Grand Press Photo zasiadają doświadczeni i uznani fotografowie, fotoedytorzy, kuratorzy czy wydawcy. Jury przewodniczył w tym roku Espen Rasmussen („VG Helg”, Panos Pictures) – norweski fotoreporter światowej sławy, wielokrotny laureat World Press Photo i Pictures of The Year international (POYi). W jury zasiadali także: Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, Forum), Maria Mann (EPA), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Ahmet Sel (Agencja Anadolu), Andrzej Zygmuntowicz.
Grand Press Photo 2019 - nagrodzone fotografie
Tegoroczny konkurs nieco rozczarowuje
Mam wrażenie, że tegoroczny konkurs Grand Press Photo nie należał do najlepszych. Poziom wielu zdjęć mnie nieco rozczarowuje. Nie widzę tu fotografii zachwycających, które zapamiętam na długo. W niektórych kategoriach dziwi kolejność nagrodzonych prac (np. w kategorii portret). W innych zaskakują wysokie miejsca dla dosyć przeciętnych, jeśli nie słabych klatek.
Wygląda na to, że jury nie miało też specjalnie z czego wybierać, skoro w niektórych kategoriach nie przyznano nawet trzecich miejsc. Braki są szczególnie widoczne w kategorii fotoreportażu. To już nie ten sam konkurs, co kiedyś, kiedy GPP był wzorem, a nagrodzone fotografie oglądałem z fascynacją. Tegoroczne prace po prostu przejrzałem i w większości nawet nie mam specjalnie potrzeby do nich wracać.