REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Tech
  3. Foto

Leica Q2 - kieszonkowe 47,3 megapiksela. Zapowiada się na najlepszy aparat kompaktowy w historii

Leica Q2 czerpie pełnymi garściami z tradycji poprzednika, ale oferuje aż 47-megapikselową matrycę i jeszcze lepszy wizjer. Zapowiada się na najlepszy aparat kompaktowy w historii.

Leica Q2
REKLAMA
346 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Leica Q przez lata była jednym z moich ulubionych aparatów oferując kapitalną jakość obrazu z pełnoklatkowego sensora i 28-milimetrowego obiektywu  w malutkim korpusie. Dzisiaj zaprezentowano nową wersję tego cenionego aparatu. Na pierwszy rzut oka Leica Q2 oferuje prawie wszystko, co najlepsze w aparatach tej marki.

Leica Q2

Nowa pełnoklatkowa matryca 47,3 Mpix i klasyczny Summilux 28 mm f / 1.7 ASPH.

Nowa Leica Q2 otrzymała pełnoklatkowy sensor o imponującej rozdzielczości aż 47,4 Mpix i rozpiętości tonalnej na poziomie 13 wartość EV. W porównaniu z poprzednim modelem to niemal dwukrotnie więcej pikseli.

Matryca pracuje z procesorem Maestro II. Ten duet umożliwia fotografowanie z czułością w zakresie ISO 50-50000, szybkością do 10 kl./s i czasami od 60s do 1⁄2000s przy migawce mechanicznej lub od 1s do 1⁄16000s korzystając z migawki elektronicznej. Minimalny czas synchronizacji z błyskiem to 1⁄500s. Nie zabrakło opcji też filmów 4K (30, 24 kl./s) i Full HD (24, 30, 60 lub 120 kl./s).

Leica Q2

Dzięki tak dużej rozdzielczości, Leica Q2 oferuje opcję cyfrowego zoomowania, działającego na zasadzie ramek kadrujących. Wystarczy kliknąć łatwo dostępnym przyciskiem pod kciukiem, aby uzyskać ramki określające kadr obiektywów odpowiednio: 35mm, 50mm i 75mm. Wybrane kadrowanie jest wyświetlane jako ramka o jasnej linii w wizjerze i na tylnym ekranie. Przycięty obraz z wybranego kadru jest zapisywany w formacie JPEG z proporcjonalnie zmniejszoną rozdzielczością. Nieprzycięte zdjęcie jest zawsze zapisywane jednocześnie jako plik DNG z pełną rozdzielczością 47,3 megapiksela. Przy takiej rozdzielczości tego typu kadrowanie ma sens. Nawet mały wycinek może mieć 15-20 Mpix.

Matryca współpracuje z dobrze znanym z poprzednika obiektywem Leica Summilux 28 mm f / 1.7 ASPH (11 elementów w 9 grupach, 3 elementy asferyczne). Standardowo aparat ustawia ostrość od 30 cm, ale w trybie makro pozwala fotografować z odległości 17 cm.

Leica Q2

Leica Q miała 24-megapikselową matrycę i ten sam obiektyw. Albo o podobnych parametrach. Jestem ciekawy czy obiektyw został w znaczący sposób zmieniony, aby dostosować go do 47-megapikselowej matrycy, która z pewnością jest bardziej wymagająca. Znając jednak dbałość o detale i jakość niemieckiej firmy, jestem spokojny o jego możliwości.

Leica Q2

Jasny obiektyw f/1,7 w Leica Q2 nie tylko daje duże możliwości pracy w trudnych warunkach oświetleniowych, ale także odpowiada za piękne rozmycie w nieostrości. ​​Dzięki temu Leica Q2 powinna świetnie sprawdzić się w fotografii ulicznej, fotoreportażu, fotografii architektury, krajobrazu, a nawet portrecie. Bardzo szybki autofocus, ale także łatwa i efektywna obsługa manualnego ostrzenia, plus tryb makro pozwalający fotografować z odległości 17 cm dodatkowo poszerzają możliwości tego aparatu.

Nowy wizjer OLED EVF 3,68 megapiksela i dotykowy ekran.

Leica Q miała swoją premierę dobre kilka lat temu, a do dzisiaj zachwycała jakością wizjera elektronicznego. W Leice Q2 zastosowano podobno jeszcze lepszą konstrukcję - nowo opracowany wizjer OLED o wysokiej rozdzielczości 3,68 megapiksela. Wizjer ma oferować wysoką głębię kolorów i duży kontrast, a także dużą responsywność, zachowując przy tym niski pobór mocy. Z tyłu króluje 3-calowy, dotykowy ekran LCD o rozdzielczości 1,040,000 punktów.

Leica Q2

Wspaniałe wzornictwo i konkretne uszczelnienia.

Korpus aparatu Leica Q2 bazuje na konstrukcji poprzedniego modelu. Proste, ponadczasowe wzornictwo, charakterystyczne wcięcie na kciuk oraz elegancka i przyczepna faktura okleiny skórzanej z wzorem diamentu to jego znak rozpoznawczy. Tuż obok małej, czerwonej kropki oczywiście. Q2, jako jedyna w swojej klasie,  jest przygotowana do pracy w każdych warunkach pogodowych - uszczelnienia chronią ją przed kurzem i wodą.

Leica Q2

Zadbano też o praktyczne poprawki. Apart ma przeprojektowane pokrętło kompensacji dioptrii z tyłu kamery – teraz niemożliwie jest nieumyślne przestawienie go. Uproszczono też funkcję obręczy wokół spustu – teraz służy ona tylko do włączania i wyłączania, a opcja typu seryjnego została przesunięta do menu. Akumulator ma starczyć na wykonanie ok. 400 zdjęć.

Leica Q2

Leikę Q2 łatwo połączyć z nową aplikacją Leica FOTOS dzięki zintegrowanemu modułowi Wi-Fi. Umożliwia to szybkie i łatwe udostępnianie zdjęć i filmów w mediach społecznościach, zmianę wielu ustawień aparatu ze smartfona, a także zdalne wykonywanie zdjęć. Dzięki technologii Bluetooth LE (Low Energy) nawiązujemy stałe połączenie między aparatem i smartfonem.

Leica Q2
REKLAMA

Leica Q2 - cena w Polsce

Leica Q2 jest już w sprzedaży w cenie 21 tys. zł. To podobna cena, co model Leica Q w dniu premiery. Poprzednika obecnie można kupić za ok. 18 tys. zł. Niebawem sprawdzimy w praktyce, czy warto wydawać te kilka tysięcy złotych więcej na nowy model.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA