REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Wszyscy operatorzy w Polsce stworzą jedną sieć 5G - takie marzenie ma szef Plusa

Plusowi marzy się jedna wspólna sieć 5G, którą podzielą się wszyscy polscy operatorzy. Grupa Cyfrowy Polsat chce też „na chłodno” podchodzić do kwestii firmy Huawei.

08.02.2019
13:18
T-Mobile Polska: 5G w Polsce - test, prędkość, wyniki
REKLAMA
REKLAMA

Polscy operatorzy telefonii komórkowej nadal pracują nad poprawą zasięgu i zwiększeniem przepustowości LTE, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na transfer danych ze strony klientów. Stale poprawia się pokrycie populacji. Technologia agregacji pasm zwiększa natomiast przepustowość w wybranych lokalizacjach, dzięki czemu prędkości transferu są coraz wyższe.

Nie da się jednak ukryć, że sieć LTE jest już w naszym kraju powszechna. Dostęp mają do niej nie tylko mieszkańcy dużych ośrodków miejskich. Następnym krokiem będzie przejście na 5G, do czego firmy telekomunikacyjne już teraz się przymierzają. Wymaga to jednak ogromnych inwestycji, a problemem może się okazać udział w nich marki Huawei.

Ta chińska firma jest od pewnego czasu, ze względu na insynuacje o jej powiązania z rządem Państwa Środka, na cenzurowanym - nie tylko w Stanach Zjednoczonych, Czechach czy Australii, ale także w Polsce. Kwestię rozwoju sieci 5G i obecności marki Huawei w Polsce poruszył w rozmowie z Rzeczpospolitą założyciel Cyfrowego Polsatu, Zygmunt Solorz.

Plus chce, żeby w Polsce powstała jedna sieć 5G

Na ten moment Plus stawia swoje stacje bazowe, Play swoje, a chociaż Orange i T-Mobile zawarły partnerstwo w ramach Networks, to i tak ich sieci od początku rozwijane były osobno, a pod koniec ubiegłego roku ich współpraca się rozluźniła. Zygmunt Solorz, czyli założyciel Cyfrowego Polsatu, wyraził natomiast nadzieję, że w przypadku sieci 5G wszyscy operatorzy będą ze sobą współpracować.

Przy okazji stosuje tu co prawda pewne uproszczenie - korzystanie przez czterech operatorów z jednej sieci nie sprawi, że wymagane będzie czterokrotnie mniej stacji bazowych, bo ta sieć będzie obsługiwać znacznie więcej klientów - ale takie podejście miałoby sporo zalet. Obniżyłoby to koszt - kwota inwestycji w sieć 5G w Europie szacowana jest na 37 mld euro - i przyspieszyło wdrożenie.

Czy pozostali operatorzy w Polsce będą wiedzieli w tym interes? To się okaże. Grupa Cyfrowy Polsat pomimo świetnych wyników nie może pod względem skali konkurować z międzynarodowymi korporacjami - a takimi są Deutsche Telekom i Orange, czyli firmy-matki odpowiednio T-Mobile Polska i Orange Polska. Zygmunt Solorz na ich zagraniczny rodowód zresztą wskazuje, wspominając o tym, że budowa sieci 5G to sprawa istotna dla naszego państwa.

Tylko co zrobić z Huawei w pokoju?

Chiński gigant kojarzy się konsumentom za sprawą smartfonów, które od kilku lat robią w naszym kraju furorę. Huawei jest na dobrej drodze, by na dobre przejął pałeczkę lidera w Polsce, a globalnie przebiła już Apple’a. Telefony to jednak tylko jedna z gałęzi działalności tej firmy. Drugą, istotniejszą, jest produkcja infrastruktury telekomunikacyjnej.

Huawei jest na cenzurowanym, ale Zygmunt Solorz, komentując tę kwestię, ogranicza się do ogólnikowych wypowiedzi o tym, że trwa „pewna rywalizacja na poziomie globalnym”. Zaleca jednak, by pomimo zatrzymania w Polsce pracownika Huawei pod zarzutem szpiegostwa, podchodzić do tego biznesu jak do każdego innego: „rozważnie i z chłodną głową”.

Zygmun Solorz zaznacza też, że zakazanie korzystania z produktów Huawei w Polsce nie byłoby końcem świata - to tylko jeden z dostawców sprzętu - ale przekonuje, że „potrzebne jest strategiczne i racjonalne podejście do tej kwestii”. Wygląda więc na to, że jak na razie musimy poczekać na rozwój wypadków, a przyszłość sieci 5G w Polsce na ten moment jest niepewna.

Co dalej z Plusem i Grupą Cyfrowy Polsat?

Zygmunt Solorz planuje rozwój szybkiego szerokopasmowego internetu. Na ten moment realizuje to poprzez oferowanie klientom dostępu do sieci poprzez firmę Netia, ale jeśli chce „zrealizować kolejny krok – dostarczenie szybkiego internetu do każdego domu czy mieszkania w Polsce” - potrzebne będą spore nakłady inwestycyjne, a być może przejęcie innej firmy.

Grupa Cyfrowy Polsat ma w planach umacnianie swojej pozycji na rynku treści, by dostarczać je razem z internetem - stacjonarnym lub mobilnym. Szkoda tylko, że Zygmunt Solorz nie widzi potrzeby, by nabyć prawa do aplikacji, a zarazem całej platformy Showmax. Ta pod względem jakości, z perspektywy użytkownika, o lata świetlne wyprzedzała serwis Ipla.

REKLAMA

Dobra wiadomość jest taka, że Grupa Cyfrowy Polsat nie wyklucza za to przejęcia samych filmów i seriali od Showmaksa. Zygmunt Solorz zaprzecza natomiast, jakoby jego firma miałaby przejąć Radio Zet. Ze względu na „warunki cenowe, o których mówiło się w mediach” uznał, że ta inwestycja byłaby nierentowna z punktu widzenia jego firmy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA