Dostałeś iPhone’a pod choinkę? Oto 81 aplikacji i gier, które warto zainstalować
Osoby, które dostały pod choinkę iPhone’a, zapewnie zastanawiają się, które aplikacje i gry pobrać z App Store'a jako pierwsze. Podpowiadam kilka pozycji wartych uwagi.
App Store, czyli sklep z aplikacjami na iPhone’y i iPady, jest prawdziwym oceanem ciekawego oprogramowania - ale początkujący użytkownik może w nim utonąć. Programiści dodali miliony różnych pozycji, a rzadko się zdarza, by ktoś zainstalował na swoim telefonie ponad sto.
Aplikacje na urządzenia mobilne testuję od blisko dekady i przez ten czas wybrałem dla siebie zestaw, z którym się nie rozstaję od lat. Poznałem też wiele ciekawych programów, których sam nie używam, ale wiem, że dla innych mogą być przydatne.
Z myślą o nowych użytkownikach iPhone’ów przygotowałem listę aplikacji i gier, którą mogę z czystym sumieniem polecić na start. Większość z nich to programy darmowe, ale niektóre wymagają uiszczenia mniejszej lub większej opłaty, jednorazowej lub cyklicznej.
Aplikacje na iPhone’a - co zainstalować w pierwszej kolejności?
Aplikacje do obsługi serwisów społecznościowych i komunikatory.
Smartfony to urządzenia służące do komunikacji. Po wyjęciu z pudełka i aktywacji karty SIM można od razu przystąpić do pisania wiadomości i wykonywania lub odbierania połączeń, ale to dopiero początek. Nie zaszkodzi też sprawdzić serwisów, z których dotychczas się nie korzystało - a nuż trafi się tam na ciekawe treści, których nie ma nigdzie indziej?
Przykładowe aplikacje tego typu: Facebook, Messenger, Twitter, Snapchat, Reddit, Skype, WhatsApp, Telegram
Aplikacja operatora + Speedtest.net
Wszyscy operatorzy infrastrukturalni oraz niektórzy operatorzy typu MVNO mają swoje aplikacje. Warto takową zainstalować - dzięki temu można z poziomu telefonu zarządzać kontem abonenckim, a w razie potrzeby zgłosić operatorowi awarię.
Przykładowe aplikacje tego typu: Play24, Mój Orange, Plus online, T-Mobile MiBoa
Posiadacze modeli iPhone XS, iPhone XS Max i iPhone XR, czyli telefonów Apple’a z modułem eSIM, mogą zainstalować w dodatku aplikację Truphone. Pozwala ona wykupić pakiet danych do wykorzystania poza granicami Polski bez wyjmowania fizycznej karty SIM.
Speedtest.net to z kolei wygodne narzędzie do sprawdzania prędkości połączenia. Można dzięki niemu sprawdzić, czy kiepsko ładująca się strona to wina serwera, czy też kiepskiego Wi-Fi albo… kiepskiego zasięgu operatora.
Aplikacja banku
Kiedyś, by wypłacić z rachunku pieniądze, trzeba było wyjść z domu i ustawić się w kolejce - czy to w oddziale, czy to do bankomatu. Później rozwinęła się bankowość online, a dzisiaj u wielu osób pierwsze skrzypce gra bankowość mobilna. Z poziomu telefonu można wykonywać przelewy i sprawdzać czy nowe środki wpłynęły na konto. Nie zapomnijcie też skonfigurować Blika i Apple Pay, jeśli bank na to pozwala! Warto też przyjrzeć się aplikacji Revolut, która pozwala zaoszczędzić na zakupach w obcej walucie - zarówno online jak i offline.
Aplikacja do płacenia za bilety
Smartfon może zastąpić nie tylko portfel, ale też bilety na przejazdy komunikacją miejską, pociągami, busami itp. Są dostępne też aplikacje, które warto zainstalować, nawet jeśli ktoś nie ma zamiaru płacić mobilnie za bilety bo np. korzysta z karty miejskiej. Opcja ich zakupu to tylko dodatek do np. JakDojade, które pozwala wyznaczać trasy z wykorzystaniem komunikacji zbiorowej.
Przykładowe aplikacje tego typu: JakDojade, Mobilet, SkyCash, IC Mobile Navigator
Aplikacja do zamawiania przejazdów
Jeszcze dekadę temu przestrzegano dzieci, by nie wsiadały do samochodów obcych ludzi. Czasy się zmieniły i dzisiaj można zamówić przejazd taksówką bądź innym pojazdem z poziomu telefonu. To ogromna wygoda. Przed instalacją warto tylko sprawdzić, czy firma świadczy usługi w miejscu zamieszkania.
Przykładowe aplikacje tego typu: myTaxi, iTaxi, Uber
Aplikacja do zamawiania jedzenia
Oprócz przejazdów, smartfony pozwalają zamawiać jedzenie. Jest wiele firm, które agregują oferty różnych restauracji w jednym miejscu. Wystarczy kilka kliknięć, by jedzenie trafiło pod drzwi - nie trzeba nawet dzwonić. Swoje aplikacje mają też sieci restauracji i niektóre pojedyncze lokale.
Przykładowe aplikacje tego typu: UberEats, Pyszne.pl, Pizza Portal
Aplikacje popularnych serwisów internetowych
Które konkretnie? A to już zależy, z k tórych korzystasz. W telefonach Apple’a dostępna jest przeglądarka Safari, ale z serwisów takich jak Google (w tym Google Translate), Wikipedia, Aliexpress, Ceneo czy Allegro warto korzystać za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Śledzenie przesyłek
Do domu można zamówić nie tylko jedzenie, ale też wiele innych rzeczy. Aplikacja o nazwie Parcel pozwala śledzić nadane do nas przesyłki. Wystarczy podać numer paczki. Przed opłaceniem subskrypcji warto jednak sprawdzić, czy oby na pewno aplikacja obsługuje dostawców, z których usług najczęściej się korzysta.
Aplikacje typu pilot
Smartfon może stać się w domu uniwersalnym pilotem do sprzętów AGD i RTV. Bardzo często producenci np. telewizorów tworzą takie programy. Już nie trzeba będzie walczyć o pilota - aczkolwiek może się zrobić nieciekawa sytuacja, gdy w domu takowy program zainstaluje kilka osób…
Tak czy inaczej warto sprawdzić, czy nie ma w domu urządzeń, które da się obsługiwać poprzez aplikację. Apple udostępnia w dodatku nawet dwie aplikacje o nazwie Pilot. Jedną można kontrolować odtwarzacz iTunes na komputerze, a za pomocą drugiej - Apple TV.
Unified Remote pozwoli z kolei na kontrolowanie komputera bez dotykania klawiatury lub myszy. Można też wykorzystać programy do zdalnej obsługi pulpitu, by na telefonie wyświetlić obraz pulpitu. Pomocy może okazać się TeamViewer.
Aplikacje serwisów wideo na żądanie (VOD)
Również i w tym przypadku to, którą aplikację zainstalować zależy od tego, z których usług się korzysta. Warto jednak dać szansę innym, bo każdy serwis VOD daje dostęp do innych treści.
Przykładowe aplikacje tego typu: Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, Player, Ipla, YouTube
Aplikacja do słuchania audiobooków i czytania e-booków
iPhone nie jest najlepszym urządzeniem do czytania książek, ale nikomu nie zaszkodzi, jeśli przeczyta na nim kilka rozdziałów, jeśli nie ma pod ręką czytnika. Sprawdzi się za to w tandemie ze słuchawkami przy słuchaniu książek w formacie audio.
Przykładowe aplikacje do czytania e-booków: Kindle, Legimi, Książki (Apple'a)
Przykładowe aplikacje do słuchania audiobooków: Audioteka (zakupy pojedynczych książek), Lecton (subskrypcja), Storytel (subskrypcja), Audible (zakupy pojedynczych książek anglojęzycznych)
Google Maps
Chociaż w iPhone’ach preinstalowana jest aplikacja Apple Maps, to warto zainstalować aplikację od Google’a. Jest ona lepsza od usługi producenta telefonu pod niemal każdym względem.
Wiadomości Google
Apple ma swoją aplikację z newsami, ale nie udostępnia jej w naszym kraju. Zastępstwem mogą być Wiadomości Google. Mają swoje minusy, ale i tak mniej wymagającym użytkownikom mogą zastąpić papierową gazetę.
Internetowym dinozaurom takim jak ja, którzy nadal korzystają z RSS-ów, mogę zaś polecić aplikację Reeder - to jedno z mocih podstawowych narzędzi pracy. Można do niej dodać konto Feedly,
Serist (do Trakt.tv) i Goodreads
Jeśli oglądacie dużo seriali, to pewnie już dawno się pogubiliście, które epizody macie za sobą, a które jeszcze nie. Dla mnie zbawieniem okazał się serwis Trakt.tv, w którym zapisuję każdy obejrzany odcinek.
Za pośrednictwem aplikacji Serist mam dostęp do swojego konta w tym serwisie. W nim można znaleźć listę śledzonych pozycji, ale nawet nie trzeba tam zaglądać. Program sam mi przypomina, że kolejny odcinek lub sezon serialu, który oglądam, miał właśnie premierę.
W przypadku książek korzystam z aplikacji Goodreads, w której zaznaczam aktualnie czytane i przeczytane już pozycje wraz z postępami w czytaniu.
iA Writer
Moje ulubione narzędzie do pisania z komputerów Mac ma swój odpowiednik na iPhone’a. Ten prosty edytor typu markdown nie jest zastępstwem Worda, ale iA Writer to genialne narzędzie do tworzenia postów na bloga (i nie tylko). Polecam tę aplikację wraz z połową redakcji Spider’s Web, która z niej korzysta.
Bonus: Tinder
Koledzy mi opowiadali, że to taka aplikacja, w której można poznać ciekawych ludzi.
Gry na iPhone’a - co zainstalować w pierwszej kolejności?
Tej gry nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, więc krótko: w grze wyświetlana jest mapa okolicy, a awatar porusza się po niej dzięki odczytywaniu przez Pokemon GO pozycji GPS. Zadaniem gracza jest śledzenie i łapanie wirtualnych stworków, by mieć je wszystkie i trenować je do walk - czy to z bossami, czy też z innymi graczami za pośrednictwem aren lub bezpośrednio w trakcie dodanych niedawno walk typu PvP.
Pokemony nie są jedyną marką Nintendo, jaka trafiła na smartfony. Super Mario Run podobnie jak Pokemon GO nie jest zwykłym portem produkcji z konsoli Gameboy. To gra zaprojektowana od podstaw z myślą o ekranie dotykowym. Tytułowy hydraulik cały czas biegnie, a dotykanie ekranu w odpowiednim momencie sprawia, że podskakuje.
Civilization VI
Na smartfony Apple’a portowane są nie tylko stare gry z komputerów i poprzedniej generacji konsol, ale również świeże produkcje. Przykładem jest Civilization VI.
Premiera mobilnej wersji Fortnite’a była ogromnym wydarzeniem, a sama gra jest światowym fenomenem. Zasady są proste - na mapę trafia 100 graczy, a mecz może wygrać tylko jeden. Fragi się nie liczą, tylko spryt i przetrwanie.
Osoby, którym kolorowa otoczka Fortnite’a nie przypadła do gustu, mogą spróbować swoich sił w innym battle royale, czyli w PlayerUnknown’s Battlegrounds, który był… inspiracją dla Fortnite’a.
Oczywiście w App Storze można znaleźć też wiele innych świetnych gier, a godne polecenia są m.in.:
- Hearthstone - karcianka w świecie Blizzarda;
- Asphalt 9: Legends - wyścigi samochodowe;
- The Sims Mobile - symulator życia;
- Reigns: Game of Thrones - symulator władcy Westeros;
- Angry Birds - strzelanie ptakami z procy w świnki;
- Alto’s Adventues/Odyssey - seria przepięknych endless runnerów;
- Monument Valley - równie piękna gra logiczna;
- Threes! - gra polegająca na łączeniu trójek w coraz większe liczby;
- Grand Theft Auto: San Andres - mobilny port gry Rockstara;
- Metal Slug 3 - mobilna wersja kultoej gry rodem z arcade’owych automatów;
- Life is Strange - świetna odcinkowa gra przygodowa.
Bonus: aplikacje dla graczy
Oprócz gier wideo na iPhonie można zainstalować liczne programy przygotowane dla graczy. To, które wybrać, zależy od tego, z jakich usług korzystacie na komputerze lub konsoli.
Przykładowe programy tego typu: Steam, Ubisoft Club, Xbox, pakiet programów PS (PlayStation App, PlayStation Messages, PlayStation SecondScreen i PlayStation Communities), Nintendo Switch Online
Oprócz tego wiele gier ma tzw. aplikacje towarzyszące. Pozwalają one wyświetlić na ekranie urządzenia mobilnego dodatkowe informacje, np. interaktywną mapę lub menu ekwipunku zdobytego w grze.