REKLAMA

Pół miliarda dolarów. Tyle otrzyma Revolut, by wejść z impetem na amerykański rynek

Brytyjski fintech w ciągu roku co najmniej potroił liczbę swoich klientów na całym świecie. Celem numer jeden na przyszły rok jest skuteczne pojawienie się na rynku amerykańskim. Ma w tym pomóc pół miliarda dolarów dla Revolut od japońskiego Softbanku.

27.11.2018 08.23
Revolut rozliczy wydatki służbowe
REKLAMA
REKLAMA

To, że Revolut planuje pojawić się na amerykańskim rynku, nikogo specjalnie nie dziwi. Stąd pojawienie się informacji o ubieganie się jeszcze w tym roku o amerykańską licencję bankową.

Pojawienie się Revolut w USA ma być sporym wydarzeniem. Pokonanie prawnych kryteriów to jedna strona medalu. Drugą są już same instrumenty, które miałyby Amerykanów skusić. Tak jak pomysł inwestowania z pozycji aplikacji na Wall Street. Chodzi o bezprowizyjną platformę, gdzie klienci będą mogli kupować akcje takich gigantów jak Apple czy Amazon.

Na stole pół miliarda dolarów dla Revolut.

Żeby pojawić się w USA z prawdziwym przytupem, brakuje więc tylko i wyłącznie sporych pieniędzy. Ale to może być kłopot bardzo przejściowy. Wszystko bowiem wskazuje na to, że na początku 2019 r. Revolut podpisze umowę z japońskim Softbankiem na dofinansowanie w kwocie 500 mln dolarów.

Dzisiaj nie jest jeszcze przesądzone, czy w tej transakcji będą uczestniczyć dotychczasowi dobroczyńcy Revolut: Index Venture, Draper Esprit i DST Global, którzy uczestniczyli w poprzednim, tegorocznym dofinansowaniu Revolut kwotą 250 mld dolarów. To pozwoliło brytyjskiemu fintechowi wejść do grona jednorożców - prywatnych firm wycenianych na co najmniej 1 miliard dolarów. Po ćwierćmilionowym zastrzyku wartość Revolut poszybowała do poziomu 1,7 mld dolarów.

Pół miliarda dolarów dla Revolut pomogłoby też w azjatyckich planach. Fintech nie kryje, że chce mieć jak najbardziej globalny zasięg. Stąd jeszcze tegoroczne plany związane z pojawieniem się w Australii i Nowej Zelandii. W 2019 r. Brytyjczycy chcą podbić Japonię, Malezję, Tajlandię i Hongkong.

Softbank przez dofinansowanie sam chce nabrać siły.

Japończycy chcą inwestować, ale potrzebują do tego pieniędzy. Między innymi w tym celu Softbank Group przygotowuje ofertę publiczną - dotyczącą swojej telefonii mobilnej. Na stole, dla indywidualnych inwestorów, ma pojawić się rekordowa suma 2 bilionów jenów, czyli ok. 18 miliardów dolarów. Adresatami inicjatywy Softbanku mają być ci inwestorzy, którzy nie mogą zbyt często liczyć na pokaźne odsetki od swoich oszczędności. W przypadku rodzimego Softbanku ma być inaczej. To ma z kolei skusić także tych, którzy do tej pory nie interesowali się inwestowaniem na giełdzie.

Jeśli powtórzy się scenariusz z Polski, będzie sukces.

Revolut raczej nie jest znany z pisania patykiem po wodzie. Zakładali, że w naszym kraju na koniec 2018 r. będą mieć 150 tys. klientów. Tymczasem tylko w czerwcu i lipcu liczba Polaków korzystających z Revolut wzrosła o 35 proc. i osiągnęła poziom 200 tys. Teraz fintech chwali się, że w Polsce ma już ćwierć miliona klientów, którzy wykonują transakcje warte 110 mln euro miesięcznie. W całej Europie mają już 3 mln użytkowników, z czego najwięcej (ok. 900 tys.) w Wielkiej Brytanii.

Oby tylko na drodze nie stanęła polityka.

REKLAMA

Z jednej strony można przypuszczać, że przynajmniej na początku fintechowi będzie na nowych rynkach równie dobrze szło jak w Polsce, czy na całym Starym Kontynencie. Z drugiej jednak rozsądek nakazuje ostrożność. Wszystko przez fakt mocnego finansowego powiązania między Softbankiem a Arabian Arabia Public Investment Fund.

Ten fundusz zaś jest ostatnio na cenzurowanym, ze względu na brutalne zabójstwo dziennikarza Jamala Khashoggi, w co wydają się być zamieszani obecnie rządzący Arabią Saudyjską. Z tego powodu najbardziej znane twarze amerykańskiego biznesu, jak szef Tesli Elon Musk czy dyrektor generalny Uber - Dara Khosrowshahi - poddali w wątpliwość dalsze zaangażowanie w arabski fundusz, co z kolei może rykoszetem uderzyć w japoński Softbank. Kto wie, być może skutecznym remedium będzie rekordowa oferta publiczna.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA