REKLAMA

Polski orzeł wleci w XXI wiek. Szykują się zmiany w godle

Nasze symbole narodowe wkraczają w XXI wiek. Polskie godło wreszcie dostanie cyfrową wersję. 

26.10.2018 11.32
Zmiany w polskim godle
REKLAMA
REKLAMA

Jak donosi Rzeczpospolita, ma powstać nowy model polskiego godła. Zaniepokojonych spieszymy uspokoić, że orzeł biały w koronie, ustanowiony przez Konstytucję godłem Rzeczypospolitej Polskiej, nigdzie się nie wybiera i nie zostanie zastąpiony. Zmiany mają na celu uproszczenie korzystanie z godła i dostosowanie jego wizerunku do zaleceń heraldyków.

Wirtualne godło ma wszystkim ułatwić życie.

Idea jest jak najlepsza. Polskie godło nie ma jeszcze swojej oficjalnej wersji elektronicznej, a jego kolory zostały określone w modelu CIELUV, przestrzeni barw, która nie cieszy się współcześnie największą popularnością. To utrudnia pracę wszystkim, którzy chcą z niego skorzystać. Ponieważ rysunku w takiej formie nie da się łatwo skalować i w praktyce godło trzeba albo przerysowywać, albo skorzystać z jego fotografii.

Aleksander Bąk, grafik z Poznania, od dawna nawoływał do zrobienia oficjalnej cyfrowej wersji godła. Teraz kiedy dostał to zaszczytne zlecenie, zrobi skalowalny rysunek w dwóch wersjach — płaskiej bez cieniowania i czarno-białej z podkreślonym obrysem. Ponadto Bąk ustali oficjalnie współrzędne barw dla konkretnych elementów.

Nowy bielik będzie wyglądał nieco inaczej.

Mimo że wzorem pozostanie rysunek z 1927 r. autorstwa Zygmunta Kamińskiego, rysujący godło artysta wprowadzi kilka zmian, które mają je przybliżyć do historycznych wizerunków godła. Nowy orzeł będzie miał symetryczne skrzydła, a korona na jego głowie dostanie prześwity. Największe zmiany czekają jednak nogi orła. Zamiast pomalowanych na złoto szponów, ptak będzie miał złote nogi aż do połowy ich wysokości. Zmiany te zgadzają się z postulowanymi od dawna zaleceniami heraldyków.

REKLAMA

Ministerstwo Kultury zapowiada, że zmiany zostaną wprowadzone dopiero w 2019 r. Na razie na swojej stronie publikuje ankietę, w której pyta w ramach prekonsultacji społecznych, czy chcemy, żeby na polskiej fladze można było legalnie umieszczać różnego rodzaju napisy (na przykład nazwy miejscowości) i czy symbole państwowe są odpowiednio chronione prawnie i jakie ewentualnie zmiany w tym zakresie powinny zostać wprowadzone w ustawie.

Ministerstwo chce też wprowadzić zmiany do hymnu. Nad nowym opracowaniem Mazurka Dąbrowskiego będzie pracował Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA