REKLAMA

Piękny, lekki i... ekologiczny. Oto nowy MacBook Air z ekranem retina

Tim Cook ze sceny październikowego keynote’u podkreślał, że Mac jest jednym z najważniejszych narzędzi w rękach współczesnych twórców. Nowy MacBook Air z ekranem retina ma być tego kolejnym uosobieniem.

30.10.2018 14.26
Oto nowy MacBook Air z ekranem retina. Mniejszy i bardziej eko od poprzednika
REKLAMA
REKLAMA

Ponad 50 proc. nabywców Maca to nowi klienci. To znaczy, że pomimo narzekań społeczności tech-geeków na nowe komputery Apple’a, te sprzedają się doskonale i stale zdobywają nowych nabywców. Na świecie jest ich już ponad 100 mln, i – czym nie omieszkał się pochwalić Tim Cook – w badaniach satysfakcji klientów Maki są numerem 1.

Z całości portfolio Apple’a, MacBook Air najbardziej potrzebował zmian. Od dnia premiery w zasadzie pozostał niezmieniony i choć był to świetny sprzęt, mocno odstawał od reszty produktów, szczególnie pod względem jakości wyświetlacza. Aż do dziś.

MacBook Air z ekranem retina class="wp-image-830741"
MacBook Air z ekranem retina

Nowy MacBook Air z ekranem retina to Mac, na którego wszyscy czekali.

Brawa ze sceny były ogłuszające. Użytkownicy od wielu lat czekali na ten upgrade i gdy w końcu Apple pokazał nowego MacBooka Air z ekranem retina, tłum oszalał.

Design nowego MacBooka Air to zdecydowanie ewolucja, nie rewolucja. Z zewnątrz wręcz trudno powiedzieć, co się zmieniło, choć obudowa jest o 17 proc. mniejsza od poprzednika. W oczy rzucają się dwa porty Thunderbolt 3 na krawędziach, ale poza tym smukła obudowa pozostała bardzo podobna do oryginału.

Największe różnice widać po otwarciu pokrywy. Ekran retina okala cieniutka, czarna ramka. Nowy wyświetlacz o przekątnej 13,3” ma czterokrotnie wyższą rozdzielczość od oryginalnego MacBooka Air. Niestety ze sceny nie padły konkretne wartości, zarówno w kwestii rozdzielczości jak i jakości kolorów, których jest podobno 46 proc. więcej. Cokolwiek to znaczy.

MacBook Air z ekranem retina class="wp-image-830732"
MacBook Air (2018)

MacBook Air z ekranem retina doczekał się również Touch ID, sprzężonego z dedykowanym chipem T2, do odblokowywania i bezpiecznego dokonywania płatności.

Kolejną dużą zmianą jest zastąpienie tradycyjnej klawiatury wersją motylkową, znaną z MacBooka 12 i MacBooków Pro. Pod nią znajduje się o 20 proc. większy gładzik wspierający Force Touch.

MacBook Air z ekranem retina class="wp-image-830729"
Nowy MacBook Air

Apple kładzie też duży nacisk na dźwięk. Poprzedni MacBook Air w tym zakresie odstawał dramatycznie od MacBooków Pro, a nawet od MacBooka 12. Nowy MacBook Air ma być aż 25 proc. głośniejszy, mieć dwukrotnie głębszy dźwięk i być wyposażonym w potrójny układ mikrofonów dla lepszej jakości dźwięku w czasie rozmów przez Face Time.

Specyfikacja odrobinę rozczarowała.

Jeśli o mnie chodzi, jestem rozczarowany specyfikacją nowego MacBooka Air. W podstawowej wersji będzie od dostępny wyłącznie z dwurdzeniowym procesorem i5 8 generacji Intela o taktowaniu 1.6 GHz, ze zintegrowaną grafiką. RAM-u ma maksymalnie 16 GB, a do tego do 1,5 TB pamięci na dane.

MacBook Air z ekranem retina class="wp-image-830756"
Odświeżony MacBook Air

Ciekawe, czy można będzie doposażyć MacBooka Air w czterordzeniowe układy – dowiemy się tego dopiero gdy Apple odblokuje sklep i pozwoli dokładnie przyjrzeć się dostępnym wariantom.

Nie rozczarowało za to podejście do ekologii.

Apple chwalił się ze sceny, iż nowe MacBooki Air powstawać będą z aluminium pochodzącego w 100 proc. z recyclingu. Jak wielka to zmiana i jak wielkie wrażenie zrobiła, można było usłyszeć na nagraniu konferencji - tłum bił brawa jeszcze dłużej, niż przy ogłoszeniu premiery produktu.

REKLAMA

Cena? Jak nie u Apple'a.

Podstawowy wariant, wyposażony w procesor Intel Core i5, 8 GB RAM-u i 128 GB pamięci SSD, kosztował będzie 1100 dol. W Polsce od 5999 zł (sprawdź wszystkie polskie ceny). MacBook Air z ekranem retina trafi do sprzedaży 7 listopada.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA