REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Sprawdziliśmy certyfikowane przez UKE narzędzie do pomiaru prędkości łącza. Przed dostawcą jeszcze sporo pracy

Urząd Komunikacji Elektronicznej w kwietniu br. ogłosił przetarg na stworzenie certyfikowanego narzędzia do sprawdzania prędkości internetu. Zwycięzca tego przetargu, firma V-Speed sp. z o. o., udostępniła właśnie wersję Beta swojego narzędzia. Jestem nim rozczarowany.

17.09.2018
19:55
pro speedtest
REKLAMA
REKLAMA

W teorii cały pomysł ma sporo sensu i na pewno przyda się podczas sporu z operatorem, z którym umawialiśmy się na większą szybkość naszego łącza niż ta, którą dysponujemy w praktyce. Kibicuję wszystkim prosumenckim inicjatywom, więc trudno, żebym krytykował projekt UKE. Mam jednak problem z samym jego wykonaniem...

PRO Speed Test wygląda jak aplikacja stworzona w złotych czasach Windowsa XP.

pro speedtest class="wp-image-805018"
Desktopowa wersja PRO Speedtest została zaprojektowana w stylu „mocno nijakim".

I na dodatek nie byłem w stanie uruchomić jej na moim komputerze, który bynajmniej nie ma jakiejś egzotycznej konfiguracji sprzętowej. Udało się to tylko Łukaszowi Kotkowskiemu, któremu z kolei nie działa webowa wersja testu stworzonego przez V-Speed. Dlatego musicie nam wybaczyć, że aplikację desktopową przetestował Łukasz, a webową ja i że wyników nie da się ze sobą porównać. Dla ostrożności wolę podkreślić to raz jeszcze: PRO Speed Test dostępny jest na razie w wersji testowej, więc zakładam, że opisane przez nas problemy są tylko przejściowe.

pro speedtest class="wp-image-805039"

Jej wygląd za to, mówiąc delikatnie, nie powala. Nie żebym marzył o jakiejś świecącej stylistyce gamingowej, ale spodziewałem się jednak czegoś ciekawszego niż Excel. Nie rozumiem też filozofii odpowiadającej za logowanie w programie. Tak, żeby skorzystać z certyfikowanego narzędzia do pomiaru szybkości internetu trzeba założyć sobie konto. I zapamiętać swój numer użytkownika, bo login w postaci adresu e-mail, na który zarejestrowaliśmy swoje konto, z jakichś powodów jest nieodpowiedni.

Jeśli chodzi o pomiar certyfikowany, to oczywiście obwarowany jest on kilkoma warunkami:

  • Pomiar musi zostać przeprowadzony z użyciem aplikacji PRO Speed Test dla systemu Windows. Połączenie z siecią musi być kablowe (w trybie full-duplex). Czyli jeśli macie tylko Maca, a z routerem łączycie się tylko bezprzewodowo, o certyfikacji możecie zapomnieć.
  • Obciążenie procesora przed pomiarem musi być mniejsze niż 20 proc. W trakcie pomiaru może dochodzić maksymalnie do 85 proc.
  • „Aktualna prędkość połączenia interfejsu sieciowego to minimum 100 Mb/s, jeśli maksymalna prędkość odczytana z umowy nie przekracza 80 Mb/s albo 1000 Mb/s w pozostałych przypadkach" - chciałbym to jakoś skomentować, ale ten punkt (chodzi o część po przecinku) nie ma najmniejszego sensu, więc tylko go zacytuję.
  • W trakcie testu inne aplikacje nie mogą pobierać (i wysyłać) danych z szybkością większą niż 1 Mb/s. Logiczne.
  • Użytkownik w czasie pomiaru nie może korzystać z połączeń VPN
  • Komputer, na którym przeprowadzany jest pomiar, nie może też udostępniać sieci innym urządzeniom.
  • W trakcie testu użytkownik musi odłączyć wszystkie inne urządzenia połączone z jego siecią domową. Jest to chyba jeden z najbardziej uciążliwych punktów regulaminu, ale doskonale to rozumiem. Bez tego wymogu, każdy operator mógłby zakwestionować wyniki pomiaru.

A jeśli już o wynikach mówimy, to te wydają się być jak najbardziej wiarygodne. Ja i Łukasz porównaliśmy pomiary przeprowadzone przez narzędzia V-Speed z wynikami z testu przygotowanego przez Ooklę. Oto one:

Pomiar w aplikacji webowej:

pro speedtest class="wp-image-805030"

Dla porównania wyniki z testu Ookla:

pro speedtest class="wp-image-805033"

I jeszcze test wykonany przy użyciu aplikacji desktopowej.

Przypominam: program nie chciał się uruchomić u mnie na komputerze, więc przetestował go Łukasz. Jemu z kolei nie działała wersja webowa. Dlatego możemy pokazać wam tylko dwa różne wyniki, wykonane na dwóch różnych komputerach, dwóch różnych łączach i w dwóch różnych miastach.

pro speedtest class="wp-image-805024"
Nie sugerujcie się wartościami odczytanymi z umowy. Wpisaliśmy tam losowe wartości.

Dla porównania pomiar wykonany przez narzędzie Ookli:

REKLAMA
pro speedtest ookla class="wp-image-805042"

Żeby przetestować aplikację u siebie, musicie najpierw zarejestrować się na tej stronie. Powodzenia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA