REKLAMA

Odkryto najstarszy rysunek wykonany ręką człowieka. Przypomina hashtag

Właśnie znaleziono najstarszy obrazek narysowany przez człowieka. Może i przypomina bazgroły, które rysujecie gadając przez telefon, ale te konkretne bazgroły zmieniają naszą wiedzę o rozwoju ludzkości. 

14.09.2018 06.38
najstarszy obrazek namalowany przez człowieka
REKLAMA
REKLAMA

Jaskinia Blombos znajduje się na południowym wybrzeżu Republiki Południowej Afryki na wschód od Cape Town. W historię nauki wpisała się już w 1991, kiedy to pierwszy raz jej zimne ściany zdradziły część tajemnic związaną z naszymi przodkami sprzed dziesiątków tysięcy lat. Tym razem nie jest inaczej. Naukowcy odkryli w niej malunek, który ma około 73 tys. lat. To najstarszy do tej pory znaleziony wzór namalowany ręką homo sapiens.

Najstarszy rysunek namalowany przez człowieka przypomina hashtag.

Odkrycia dokonał zespół Chrisa Henshilwooda z norweskiego uniwersytetu w Bergen. Szlaczek narysowany przez naszych przodków może się wydawać współczesnym koneserom sztuki mało spektakularnym dziełem. To szereg przecinających się linii, które w obecnej formie przypominają najbardziej hashtag.

Wykonany czerwoną okrą wzór to jednak prawdopodobnie jedynie fragment większej całości. W tej formie bardziej niż dzieło sztuki przypomina bazgroły automatycznie nanoszone na kartce w trakcie niezbyt porywającej rozmowy telefonicznej. Choć walor estetyczny odkrycia, może nie poruszać naszych serc, tak jego walor naukowy wprawił w ruch szare komórki archeologów z całego świata.

To najstarsze do tej pory odnalezione malunki, które zrobił homo sapiens. Wcześniejsze odkrycia pochodzące z Europy, Afryki i południa Azji są aż o około 30 tys. lat młodsze.

Nasi przodkowie znacznie wcześniej niż sądziliśmy zaczęli się parać malarstwem abstrakcyjnym.

Malowanie obrazów abstrakcyjnych i figuratywnych wiąże się z rozwojem kreatywności. Ustalenie, kiedy to nastąpiło po raz pierwszy, mówi wiele o człowieku i o tym, jak długą, albo jak krótką, przeszedł drogę w ciągu dziesiątek tysięcy lat rozwoju.

Naukowcy oglądali fragment skały pod mikroskopem i poddali ją analizie chemicznej, do tego przeprowadzili liczne eksperymenty, podczas których sami próbowali na różne sposoby odtworzyć malunek. Z tych badań wynika, że wzór nie jest dziełem przypadku, ale został rozmyślnie stworzony i naniesiony na skałę.

REKLAMA

Tę teorię wspierają znalezione podobne wzory na innych materiałach. Powtarzalność motywu przeczy jego przypadkowości i wskazuje na znaczenie symboliczne motywu. I choć z ostrożności archeologowie nie mówią o sztuce, to przyznają, że odnalezienie pierwszego abstrakcyjnego wzoru wykonanego ludzką ręką jest przełomowe dla wiedzy o człowieku.

Zdjęcie tytułowe wykonał Craig Foster.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA