REKLAMA

Z Lublina do Warszawy w 27 minut. LOT uchyli nieba mieszkańcom Lublina

Podróż na trasie Lublin - Warszawa i z powrotem jest dziś prawdziwą gehenną. Polskie Linie Lotnicze LOT postanowiły zamienić piekło w niebo i uruchomić połączenie między stolicą i Lublinem.

04.09.2018 16.29
PLL LOT uruchomił loty z Lublina do Warszawy
REKLAMA
REKLAMA

Jak wygląda dziś podróż z Lublina do Warszawy? Źle lub gorzej. Jeżeli nie dysponujemy własnym samochodem, możemy pojechać do stolicy autobusem lub koleją. W obu przypadkach przejazd będzie trwał dłużej niż zazwyczaj, bo nałożyły się inwestycje drogowe i kolejowe.

Kolej modernizuje dwa odcinki na trasie Lublin - Warszawa między Lublinem a Dęblinem oraz Dęblinem a Pilawą. Prace miały zakończyć się w styczniu przyszłego roku, ale prawdopodobnie nastąpi przesunięcie terminu. PKP wyznaczyło objazdy przez Lubartów, Łuków i Siedlce. Teoretycznie podróż wydłużyła się o około pół godziny do 3 godzin z minutami. W praktyce opóźnienia na tej trasie nie są niczym szczególnym. Sam kilkakrotnie jechałem do Warszawy ponad 4 godziny.

Wyborem w takim przypadku mogłaby być komunikacja autobusowa. Równolegle trwa jednak budowa drogi S17. Gdy zjedziemy zatem z istniejącego fragmentu ekspresówki, napotkamy roboty drogowe na większości trasy aż do Kołbieli i później w okolicach Zakrętu. Znowu, teoretycznie podróż nie trwa znacznie dłużej i wynosi autobusową komunikacją publiczną około 3 godzin, w praktyce wydłuża się dość często, bo do dyspozycji kierowców na wielu odcinkach jest pas techniczny bez możliwości wyprzedzania.

Polskie Linie Lotnicze LOT chcą skrócić męki pasażerów.

Narodowy przewoźnik uruchomił właśnie loty na trasie z Lublina do Warszawy i z powrotem. To 10. połączenie krajowe LOT-u. Podróże odbywać się będą w poniedziałki, środy, czwartki, piątki i niedziele  w okresie od 3 września do 29 marca przyszłego roku - wynika z rozkładu na stronie lotniska Lublin. Najbardziej zachwycająca w tym wszystkim wydaje się długość lotu. Trwać on będzie niecałe pół godziny.

Ceny połączeń zależą oczywiście od terminu. Bilet na najbliższe loty kosztuje nieco ponad 200 zł (najdroższy 231 zł). Za najtańszy, nabyty odpowiednio wcześnie, zapłacimy 119 zł.

Dla porównania podróż pociągiem TLK Intercity po niedawnych obniżkach kosztuje w II klasie około 30 zł i 59 zł w I klasie. Około 30 zł zapłacimy za podróż busem lub autokarem, ale w tym przypadku można skorzystać z promocji obniżających koszty do kilkunastu złotych. Różnica wydaje się spora, ale każdy, kto chce szybko dotrzeć do stolicy lub Lublina, będzie miał wreszcie taką możliwość.

Gdy remonty się skończą Lublin wróci do grona cywilizowanych miast.

Mieszkańcy Lublina czekają z utęsknieniem na zakończenie prac na kolei jeszcze z jednego powodu. Niedogodnością jest nie tylko wydłużona podróż do Warszawy, ale i brak bezpośrednich połączeń kolejowych ze stolicy województwa lubelskiego do Krakowa, Katowic czy Wrocławia. Na szczęście dotrzemy do Trójmiasta, Poznania, Szczecina, Bydgoszczy czy Torunia, by wymienić ważniejsze stacje.

REKLAMA

Niestety warunki podróży koleją, łagodnie rzecz ujmując, pozostawiają wiele do życzenia. Przy okazji tekstu dotyczącego jakości podróży pociągami Express Intercity Premium, przywoływałem przykłady poślednich połączeń TLK. Podróż z Lublina do Szczecina trwa dziś od 10 do 12 godzin nie licząc opóźnień. Pasażerowie narzekają na czystość taboru, którym realizowane są połączenia. Na tej trasie możemy zapomnieć raczej o klimatyzacji. Przypomnijmy też, że według danych Urzędu Transportu Kolejowego punktualność pociągów Intercity wynosiła w II kwartale jedynie 68,21 proc., co rzecznika przewoźnika we wspomnianym wyżej tekście tłumaczyła wzrostem liczby zdarzeń losowych.

Również koniec budowy drogi ekspresowej do Warszawy wyczekiwany jest przez lublinian z utęsknieniem. Powinien znacznie skrócić, a przede wszystkim podnieść komfort jazdy na tej trasie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA