REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Tworzenie umów przez internet nie było prostsze. Polski Pergamin celuje w blockchaina i współpracę z prawnikami

Pergamin ma umożliwić łatwe tworzenie, negocjowanie i archiwizację umów online. Kolejnym krokiem jest integracja z chmurą i kancelariami prawniczymi.

20.08.2018
17:37
Polski Pergamin celuje w blockchaina i współpracę z prawnikami
REKLAMA
REKLAMA

Pergamin został założony przez czterech byłych pracowników firm prawniczych oraz agencji marketingowych, którzy za cel postawili sobie rozwiązanie problemu umów w firmie.

Jako accounci musieliśmy zmagać się z dużą liczbą umów każdego miesiąca. Taki urok agencji - kilka projektów realizowanych jednocześnie przez jeden zespół, który dość często potrzebuje wsparcia z zewnątrz - mówi Spider's Web Adam Pokora.

Agencja marketingowa musi współpracować z dużą liczbą podwykonawców - od reżyserów, przez domy modelingowe, software house'y czy studia nagraniowe. Każda taka forma współpracy wymaga zaś oddzielnych umów, rachunków, faktur i specyfikacji. Na szczęście zwykle prace nie zaczynają się od zera, bo wszystkie dokumenty przygotowywane są na kilku szablonach.

Problemy pojawiają się, kiedy podwykonawców przybywa.

Miałem 14 firm, z którymi koordynowałem produkcję i umowy każdego miesiąca. Czyli 14 umów, 14 rachunków lub faktur, 14 specyfikacji, 14 folderów z tymi danymi… A po drodze zmieniały się wzory umów w firmie, w kilku z nich były źle podyktowane dane, a część dokumentów wyszła za późno, by księgowość w danym miesiącu mogła je przeprocesować - opisuje Adam. - I tutaj pojawia się problem. Przy dużej liczbie dokumentów, musieliśmy poświęcać czas przeznaczony na zarządzanie projektem, na zarządzanie przesyłaniem i koordynacją papierów - dodaje.

pergamin umowy online class="wp-image-784168"
 Adam i Kuba - dwójka twórców Pergaminu

Razem z Antkiem Wędzikowskim i Kubą Barwańcem zauważył niszę, którą można wykorzystać. W końcu to kolejny proces ze zmiennymi i powtarzalnymi schematami, który można usprawnić. Prace rozpoczęły się dwa lata temu i przechodziły przez kilka faz prototypów i testów.

Najtrudniejsze były pierwsze kroki - wspomina Pokora. - Jak to ugryźć? Jak do tego podejść? Jaka architektura? Jakie rozwiązania? W chmurze, czy może aplikacja? Potem musieliśmy wszystko zwizualizować, zamakietować, postawić pierwszy prototyp... i wyrzucić go do kosza - dodaje.

W listopadzie zeszłego roku Pergamin dostał się do programu Scale-up, Huge Thing, gdzie otrzymał dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł i pomoc mentorską. W marcu - na jego finał - był gotowy z betą. Finalna wersja wystartowała miesiąc temu.

Pergamin ma umożliwić łatwe tworzenie, negocjowanie i archiwizację umów.

W tym pierwszym przypadku możemy skorzystać z szablonów dla umowy o dzieło, pracę czy zlecenia, a edytor podpowiadał będzie prostym językiem, jak z kolejnych klocków stworzyć dokument.

Do jego przygotowania zaprosić można również kontrahenta. Pergamin daje bowiem możliwość online’owego negocjowania zapisów umowy. Każdą z nich można później przechowywać w chmurze narzędzia. Startup gwarantować ma nie tylko bezpieczeństwo archiwizacji, ale również poprawność samych umów - nad szablonami czuwał bowiem zespół prawników. Jego wsparcie jest też elementem Pergaminu, który można wykupić indywidualnie.

Pergamin class="wp-image-784174"
Z rzut ekranu z systemu Pergamina.

Pergamin celuje w MŚP.

W swojej darmowej wersji Pergamin oferuje nieograniczone możliwości tworzenia dokumentów. Zarabia na opcjonalnym i odpłatnym kontakcie z prawnikami. Wyceniana indywidualnie jest zaś wersja Premium, którą firma może dostosować do własnych potrzeb.

Implementujemy firmowe dokumenty, złożone struktury organizacji, poziomy akceptacji, integracje z programami zewnętrznymi czy umowy dwujęzyczne. Do każdej wyceny podchodzimy indywidualnie, ze względu na to, że różne sektory i różne firmy mają specyficzne potrzeby - mówi Pokora.

Pergamin rozpoczął sprzedaż miesiąc temu, ale już pozyskuje pierwszych klientów i implementuje dedykowane rozwiązania. W przyszłości chce przechowywać umowy w łańcuchu bloków.

Pracujemy nad rozwiązaniem, które pozwoli zapisywać finalne umowy w blockchainie. Będą bezpiecznie przechowywane, aby każda ze stron miała dostęp do zaakceptowanej wersji - opisuje Pokora.

Pergamin chce także dopracować moduł wielojęzyczny, aby w locie przygotować dwujęzyczne umowy. Kolejnym krokiem jest integracja z dyskami chmurowymi i kancelariami prawniczymi.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA