Tworzenie umów przez internet nie było prostsze. Polski Pergamin celuje w blockchaina i współpracę z prawnikami
Pergamin ma umożliwić łatwe tworzenie, negocjowanie i archiwizację umów online. Kolejnym krokiem jest integracja z chmurą i kancelariami prawniczymi.
Pergamin został założony przez czterech byłych pracowników firm prawniczych oraz agencji marketingowych, którzy za cel postawili sobie rozwiązanie problemu umów w firmie.
Agencja marketingowa musi współpracować z dużą liczbą podwykonawców - od reżyserów, przez domy modelingowe, software house'y czy studia nagraniowe. Każda taka forma współpracy wymaga zaś oddzielnych umów, rachunków, faktur i specyfikacji. Na szczęście zwykle prace nie zaczynają się od zera, bo wszystkie dokumenty przygotowywane są na kilku szablonach.
Problemy pojawiają się, kiedy podwykonawców przybywa.
Razem z Antkiem Wędzikowskim i Kubą Barwańcem zauważył niszę, którą można wykorzystać. W końcu to kolejny proces ze zmiennymi i powtarzalnymi schematami, który można usprawnić. Prace rozpoczęły się dwa lata temu i przechodziły przez kilka faz prototypów i testów.
W listopadzie zeszłego roku Pergamin dostał się do programu Scale-up, Huge Thing, gdzie otrzymał dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł i pomoc mentorską. W marcu - na jego finał - był gotowy z betą. Finalna wersja wystartowała miesiąc temu.
Pergamin ma umożliwić łatwe tworzenie, negocjowanie i archiwizację umów.
W tym pierwszym przypadku możemy skorzystać z szablonów dla umowy o dzieło, pracę czy zlecenia, a edytor podpowiadał będzie prostym językiem, jak z kolejnych klocków stworzyć dokument.
Do jego przygotowania zaprosić można również kontrahenta. Pergamin daje bowiem możliwość online’owego negocjowania zapisów umowy. Każdą z nich można później przechowywać w chmurze narzędzia. Startup gwarantować ma nie tylko bezpieczeństwo archiwizacji, ale również poprawność samych umów - nad szablonami czuwał bowiem zespół prawników. Jego wsparcie jest też elementem Pergaminu, który można wykupić indywidualnie.
Pergamin celuje w MŚP.
W swojej darmowej wersji Pergamin oferuje nieograniczone możliwości tworzenia dokumentów. Zarabia na opcjonalnym i odpłatnym kontakcie z prawnikami. Wyceniana indywidualnie jest zaś wersja Premium, którą firma może dostosować do własnych potrzeb.
Pergamin rozpoczął sprzedaż miesiąc temu, ale już pozyskuje pierwszych klientów i implementuje dedykowane rozwiązania. W przyszłości chce przechowywać umowy w łańcuchu bloków.
Pergamin chce także dopracować moduł wielojęzyczny, aby w locie przygotować dwujęzyczne umowy. Kolejnym krokiem jest integracja z dyskami chmurowymi i kancelariami prawniczymi.