Operatorzy  / Artykuł

Zauważyłeś poprawę zasięgu Orange? Operator postawił w 2018 r. już 1500 nowych stacji

153 interakcji
dołącz do dyskusji

Orange podsumował kolejny kwartał swojej działalności na rodzimym rynku i chwali się rozwojem sieci komórkowej. Powstały nowe stacje bazowe, a coraz więcej z nich obsługuje agregację pasma. I bardzo dobrze, bo klienci wykorzystują coraz więcej mobilnego internetu.

Operatorzy stale rozwijają swoją infrastrukturę, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na transmisję danych. Orange obsługuje w naszym kraju już blisko 11 tys. stacji bazowych. Przeważająca większość z nich, bo aż 10,5 tys. obsługuje sieci 4G.

5,1 tys. stacji bazowych Orange wspiera agregacją pasma.

Orange wykazuje wzrost liczby stacji bazowych względem końca 2017 r. W sześć miesięcy udało się uruchomić 1,5 tys. nowych stacji z agregacją pasma, a liczba tych obsługujących 4G wzrosła o 0,5 tys.

Dzięki agregacji pasma operator jest w stanie zapewnić klientom jeszcze wyższe transfery, niż zakłada podstawowa wersja standardu LTE. W tym przypadku przepustowość, jaką można osiągnąć w sprzyjających warunkach, to 75 Mb/s.

orange stacje bazowe 1

Agregacja czterech pasm LTE głównie w dużych miastach.

Stacje bazowe korzystające z kilku pasm częstotliwości potrafią osiągnąć transfery będące wielokrotnością tej wartości. Orange podaje, że agregacja czterech pasm (800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz) działa już w 320 lokalizacjach.

Agregacja dwóch pasm oferowana jest na 3 tysiącach stacji bazowych. Operator podaje, że skupiał się w ostatnim czasie na terenach granicznych z Białorusią oraz w obszarach turystycznych.

Orange musi rozwijać sieć, bo apetyt klientów rośnie.

Operator podaje, że klienci Orange wykorzystali w pierwszej połowie bieżącego roku „tylko o 30 proc. mniej danych niż w całym 2017 r.”. Przekłada się to na 311 petabajtów danych, co pozwoliłoby zapisać 4100 tys. lat materiału wideo w rozdzielczości HD.

Większość transmisji danych, czyli 260 PB z 311 PB transferowane jest w obrębie sieci 4G, co przekłada się na 1,4 PB transferu dziennie. Po wydrukowaniu wszystkich danych pobranych przez klientów w ciągu jednego dnia, zapakowaniu ich w kontenery na dokumenty i ustawieniu ich jeden na drugim, powstałaby wieża o wysokości 36 tys. km.

orange stacje bazowe 1

Nie samym internetem mobilnym żyją klienci Orange.

Chociaż największe wzrosty widać w internecie mobilnym i to ten segment jest największym wyzwaniem dla operatora, klienci nadal korzystają z podstawowej funkcji telefonu komórkowego, jaką jest nawiązywanie i odbieranie połączeń. Przez pół roku rozmawiali łącznie przez 34 mld minut.

Zwiększa się też liczba połączeń, które wykonano z wykorzystaniem technologii VoLTE. W styczniu było to 500 mln minut, a w marcu już 600 mln minut. Nadal ogromnym zainteresowaniem cieszą się też SMS-y. Wysyłane jest ich 24 tys. na minutę, a łącznie przez pół roku aż 6,4 mld.

Przyszłość sieci to 5G.

Orange odniósł się też do plotek o końcu Networks! i zarazem partnerstwa z T-Mobile. Telekom jeszcze raz podkreśla, że umowa bynajmniej nie została rozwiązana. Potwierdza jednak, że zmieniły się jej zasady:

Zmiany, które właśnie trwają, pozwolą nam [sieci Orange] na wykorzystanie dostępnych zasobów pasma radiowego tam, gdzie są najbardziej potrzebne i gdzie wzrosty są największe – czyli w sieci 4G - czytamy na blogu biura prasowego Orange.

Orange przypomina też, że pracuje już teraz nad siecią 5G. Udało się w warunkach testowych osiągnąć transfer rzędu 6,2 Gb/s. Uruchomiono też pierwsze stacje bazowe, które wspierają sieć LTE-M (w tym wspierające CAT-M1) z myślą o Internecie rzeczy.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst