REKLAMA

Zauważyłeś poprawę zasięgu Orange? Operator postawił w 2018 r. już 1500 nowych stacji

Orange podsumował kolejny kwartał swojej działalności na rodzimym rynku i chwali się rozwojem sieci komórkowej. Powstały nowe stacje bazowe, a coraz więcej z nich obsługuje agregację pasma. I bardzo dobrze, bo klienci wykorzystują coraz więcej mobilnego internetu.

09.07.2018 14.58
Zauważyłeś poprawę zasięgu Orange? Jest już 1500 nowych stacji
REKLAMA
REKLAMA

Operatorzy stale rozwijają swoją infrastrukturę, by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na transmisję danych. Orange obsługuje w naszym kraju już blisko 11 tys. stacji bazowych. Przeważająca większość z nich, bo aż 10,5 tys. obsługuje sieci 4G.

5,1 tys. stacji bazowych Orange wspiera agregacją pasma.

Orange wykazuje wzrost liczby stacji bazowych względem końca 2017 r. W sześć miesięcy udało się uruchomić 1,5 tys. nowych stacji z agregacją pasma, a liczba tych obsługujących 4G wzrosła o 0,5 tys.

Dzięki agregacji pasma operator jest w stanie zapewnić klientom jeszcze wyższe transfery, niż zakłada podstawowa wersja standardu LTE. W tym przypadku przepustowość, jaką można osiągnąć w sprzyjających warunkach, to 75 Mb/s.

orange stacje bazowe 1 class="wp-image-765343"

Agregacja czterech pasm LTE głównie w dużych miastach.

Stacje bazowe korzystające z kilku pasm częstotliwości potrafią osiągnąć transfery będące wielokrotnością tej wartości. Orange podaje, że agregacja czterech pasm (800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz) działa już w 320 lokalizacjach.

Agregacja dwóch pasm oferowana jest na 3 tysiącach stacji bazowych. Operator podaje, że skupiał się w ostatnim czasie na terenach granicznych z Białorusią oraz w obszarach turystycznych.

Orange musi rozwijać sieć, bo apetyt klientów rośnie.

Operator podaje, że klienci Orange wykorzystali w pierwszej połowie bieżącego roku „tylko o 30 proc. mniej danych niż w całym 2017 r.”. Przekłada się to na 311 petabajtów danych, co pozwoliłoby zapisać 4100 tys. lat materiału wideo w rozdzielczości HD.

Większość transmisji danych, czyli 260 PB z 311 PB transferowane jest w obrębie sieci 4G, co przekłada się na 1,4 PB transferu dziennie. Po wydrukowaniu wszystkich danych pobranych przez klientów w ciągu jednego dnia, zapakowaniu ich w kontenery na dokumenty i ustawieniu ich jeden na drugim, powstałaby wieża o wysokości 36 tys. km.

orange stacje bazowe 1 class="wp-image-765346"

Nie samym internetem mobilnym żyją klienci Orange.

Chociaż największe wzrosty widać w internecie mobilnym i to ten segment jest największym wyzwaniem dla operatora, klienci nadal korzystają z podstawowej funkcji telefonu komórkowego, jaką jest nawiązywanie i odbieranie połączeń. Przez pół roku rozmawiali łącznie przez 34 mld minut.

Zwiększa się też liczba połączeń, które wykonano z wykorzystaniem technologii VoLTE. W styczniu było to 500 mln minut, a w marcu już 600 mln minut. Nadal ogromnym zainteresowaniem cieszą się też SMS-y. Wysyłane jest ich 24 tys. na minutę, a łącznie przez pół roku aż 6,4 mld.

Przyszłość sieci to 5G.

Orange odniósł się też do plotek o końcu Networks! i zarazem partnerstwa z T-Mobile. Telekom jeszcze raz podkreśla, że umowa bynajmniej nie została rozwiązana. Potwierdza jednak, że zmieniły się jej zasady:

REKLAMA

Orange przypomina też, że pracuje już teraz nad siecią 5G. Udało się w warunkach testowych osiągnąć transfer rzędu 6,2 Gb/s. Uruchomiono też pierwsze stacje bazowe, które wspierają sieć LTE-M (w tym wspierające CAT-M1) z myślą o Internecie rzeczy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA