Operatorzy  / News

Przedstawiciele operatorów nabrali wody w usta. Co dalej ze współpracą Orange i T-Mobile?

Picture of the author

Od rana branżowe media informują o potencjalnym poluzowaniu współpracy pomiędzy T-Mobile i Orange w kwestii rozwoju sieci LTE w ramach Networks. Miałoby to być skutkiem nowego partnerstwa pomarańczowej sieci z Play.

Podczas rozbudowy sieci LTE dwaj polscy operatorzy nawiązali strategiczne porozumienie. Orange i T-Mobile wspólnie stawiały stacje bazowe oraz współdzieliły dostępne dla sieci pasma. Niewykluczone jednak, że ta współpraca zaraz się skończy.

Informację o zmianie umowy pomiędzy telekomami podały Rzeczpospolita i Parkiet. Wedle danych dziennika, już za kilka dni obie sieci ogłoszą zakończenie współdzielenia pasma 900 MHz i 1800 MHz w ramach inicjatywy Networks!.

Dlaczego współpraca T-Mobile i Orange ma dobiec końca?

Wedle nieoficjalnych danych inicjatorem zmian ma być T-Mobile, który chce utrzymać możliwie jak najwyższą jakość swojej sieci. Dalsza współpraca z Orange miałaby to uniemożliwiać i skutkować pogorszeniem się jakości usług świadczonych własnym abonentom przez T-Mobile’a. Niewykluczone, że powodem pogorszenia się stosunków pomiędzy sieciami jest ścisła współpraca Orange i Play.

Do tej pory fioletowy telekom dzierżawił od innych sieci łącza 3G, ale od kilku miesięcy w ramach roamingu krajowego pomarańczowa sieć udostępnia klientom konkurencji LTE. Orange i T-Mobile rozpoczęły partnerstwo w ramach Networks! by ułatwić rozbudowę sieci LTE. Na przestrzeni ostatnich kilku lat sporo się jednak na rynku zmieniło.

Nie bez znaczenia jest fakt, że Orange negocjuje teraz wykupienie części pasma 1800 MHz od Polkomtela, operatora sieci Plus. Dodatkowo polskie telekomy starają się obecnie o to, by zmienić przypisane do siebie pasma, co mogłoby zapewnić sobie ciągłość bloku, a w rezultacie ułatwić agregację pasm i zwiększyć przepustowość internetu LTE.

T-Mobile i Orange nie komentują sprawy.

Zwykle rzecznicy polskich sieci bardzo chętnie dzielą się swoimi komentarzami na temat zmian na rynku, wprowadzania nowych ofert i dalszego rozwoju. Dzisiaj przedstawiciele Orange i T-Mobile wyjątkowo nabrali wody w usta.

Rzecznik sieci Orange odmówił nam jakiegokolwiek komentarza, a przedstawiciele T-Mobile nie odnieśli się do sprawy w ogóle. To daje podstawy podejrzewać, że faktycznie coś w sprawie współpracy obu telekomów w ramach Networks jest na rzeczy.

Jak na razie trudno jednak przewidzieć, czy i jakie konsekwencje ewentualnego rozluźnienia współpracy pomiędzy T-Mobile i Orange odczują klienci. Niewykluczone, że w kwestii świadczenia usług dziś niewiele się zmieni, a tak naprawdę obserwujemy pierwszy etap walki o 5G, nad którymi Orange i T-Mobile już pracują.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst