REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Foto

Obscura 2 to być może najlepsza aplikacja aparatu na iPhone'a. Sprawdzamy nowości

Obscura 2 to nowa aplikacja aparatu na iPhone'a, która od razu wskakuje do czołówki. Sprawdzamy, czy warto ją kupić.

25.05.2018
12:38
Obscura 2 to być może najlepsza aplikacja aparatu na iPhone'a!
REKLAMA
REKLAMA

Apple lubi prostotę, czego przykładem jest aplikacja aparatu w iPhonie. Chyba nie ma osoby, która pogubiłaby się w opcjach aparatu. Złośliwi powiedzą: owszem, bo nie ma w czym się zgubić. I niestety będą mieć rację.

O ile iPhone pozwala zmieniać tryby i fotografować w sposób bardzo zrozumiały i intuicyjny, to w aplikacji brakuje bardzo wielu ustawień. Testuję właśnie iPhone’a X i widzę, że stopień uproszczenia aparatu w stosunku do androidowej konkurencji jest naprawdę uderzający. Jeśli chcesz pobawić się ze zmianą nastaw, musisz pobrać zewnętrzną aplikację. Tylko jaką?

Właśnie zadebiutowała Obsura 2, następca jednej z najciekawszych aplikacji aparatu na iPhone’a.

Obscura 2 to zupełnie nowa aplikacja, którą trzeba kupić nawet jeśli miało się pierwszą wersję tego aparatu. Cena to 23,99 zł. Czy warto?

obscura 2 aplikacja foto iphone class="wp-image-739132" title="obscura 2 aplikacja foto iphone"

Przede wszystkim, interfejs aplikacji jest logiczny i zrozumiały. Bardzo podoba mi się wykorzystanie haptyki, dzięki czemu iPhone delikatnie wibruje przy zmianie ustawień. Podczas obracania wirtualnych pokręteł - np. pokrętła ekspozycji - wrażenie jest takie, jakbyśmy przekręcali fizyczne kółko w aparacie. Pod względem różnych smaczków i całego feelingu aplikacji, Obsura 2 stoi na bardzo wysokim poziomie.

Na głównym ekranie widzimy zmieniające się na żywo wartości ISO i czasu migawki. Po dotknięciu którejś z nich przechodzimy do manualnej kontroli nad danym parametrem. Podobnie możemy zmieniać ekspozycję i ostrość, które znajdziemy obok przycisku migawki.

Nad trzema dolnymi przyciskami znajduje się kółko zawierające naprawdę sporo dodatkowych funkcji. Są to:

 • wirtualny horyzont - świetny dodatek pozwalający zachować „pionowe piony” i idealnie poziomy kadr kiedy kadrujemy w dół,
 • flash,
 • timer,
 • format zdjęcia (RAW, JPG, HEIC, głębia, Live Photo),
 • filtry (bardzo stylowe!)
 • aparat (1x, 2x, przedni),
 • siatka (trójpodział i kwadrat).

Wbudowana galeria też prezentuje wysoki poziom.

Robiąc gest w dół przechodzimy do galerii zdjęć, nad którą mamy zestaw filtrów do wyboru konkretnych typów ujęć (panoramy, zrzuty ekranu, długie ekspozycje, etc). Pod każdym wybranym zdjęciem w galerii znajduje się bogaty zestaw metadanych.

Galeria pozwala też wejść do opcji aplikacji, których jest naprawdę mnóstwo. Oto te, które najbardziej przypadły mi do gustu:

 • możliwość równoległego zapisu oryginalnego zdjęcia, kiedy fotografujemy z nałożonym filtrem,
 • możliwość równoległego zapisu zdjęcia HEIC/JPEG kiedy fotografujemy w RAW-ach,
 • możliwość zdefiniowania roli przycisków głośności (przykładowo górny może robić zdjęcie, dolny blokować ekspozycję).
 • przypisanie skrótów do pojedynczego, podwójnego i potrójnego tapnięcia na ekranie głównym.

Aplikacja ma też obecnie trzy dodatkowe paczki z filtrami. Pierwszą odblokujemy poprzez udostępnienie aplikacji znajomym (niekoniecznie w mediach społecznościowych, może być w mailu lub w wiadomości), a dwie kolejne kupimy za 8,99 zł.

Czy warto kupić Obscura 2?

REKLAMA

Do tej pory moją ulubioną aplikacją aparatu na iPhone’a była Halide, ale Obscura 2 po krótkich testach bardziej przypadła mi do gustu. Jest prosta w obsłudze, a mimo to oferuje wszystkie funkcje, jakich oczekiwałbym po trybie manualnym. Do tego przekonuje dbałością o detale, w tym bardzo przyjemnymi, haptycznymi informacjami zwrotnymi.

Podsumowując: Obscura 2 to nie żadna wydmuszka. Widać, że aplikację stworzył doświadczony zespół programistów, którzy czują fotografię. Jeśli zależy ci na znacznie większych możliwościach aparatu w iPhonie, warto wydać na tę aplikację 24 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA