REKLAMA

Co Microsoft ma do powiedzenia programistom? Odwiedziliśmy Microsoft Tech Summit w Warszawie

Microsoft Tech Summit to odbywająca się co roku (choć w Polsce z przerwami) konferencja Microsoftu przeznaczona dla programistów i specjalistów od IT w firmach. Jest ona całkowicie darmowa i organizowana bezpośrednio przez firmę z Redmond - co powoduje, że zazwyczaj obserwujemy na niej komplet ciekawych nowości i nowych kontaktów ze specjalistami.

02.05.2018 09.11
Microsoft Tech Summit 2018 - relacja ze spotkania w Warszawie
REKLAMA
REKLAMA

Celowo wspominam o nowych kontaktach: wiedza przekazana przez prelegentów to zaledwie część korzyści z odwiedzania tego typu spotkań. Pozostałe z nich to możliwość nawiązania kontaktów i porozmawiania ze specjalistami z branży.

Microsoft Tech Summit odbywało się w wielu miastach na świecie od listopada - Warszawa była ostatnia w kalendarzu, tym samym kończąc MTS 2018.

Wiodącą tematyką tegorocznej konferencji była chmura - zarówno rozwiązania oferowane w ramach Azure jak i chmurowe rozwiązania biurowe typu Microsoft Teams. Kolejnymi tematami, na które Microsoft wyjątkowo zwracał uwagę w tym roku są:

Rozwiązania kontenerowe

Rozwiązania kontenerowe, takie jak Docker, Kubernetes czy Azure Container Service. W szczególności interesujące były tu prezentacje Bernda Versta. Pokazywał on nie tylko najnowsze rozwiązania związane z orkiestrowaniem kontenerów ale i poświęcił czas by krok po kroku pokazać od zera ich koncepcję. Kontenery to przyszłość dystrybucji oprogramowania - umożliwiają dystrybucję aplikacji wraz z ich środowiskiem, bez wad, jakie mają maszyny wirtualne.

Wsparcie dla DevOps

DevOps to ostatnio głośna metodyka. Pochodząca od nazwy Development and Operations koncepcja pozwala na zespolenie rozwoju oprogramowania (ang. development) oraz jego eksploatacji (ang. operations). Skraca do cykl rozwoju oprogramowania i wzbudza duże zainteresowanie wśród twórców aplikacji. W tej tematyce ciekawa była prezentacja Damiana Brady'ego który pokazywał jak stworzyć devopsowe środowisko na bazie Visual Studio Team Services.

Polski akcent

Pośród prelegentów, którzy prezentowali się w trakcie konferencji, znalazł się również Jakub Misiura, prezentujący rozwiązanie przeznaczone dla agencji PR. W jaki sposób Jakub trafił na Microsoft Tech Summit? Otóż wraz z kolegami z polskiej firmy Sarota PR uczestniczył on w hackatonie Hack Productivity 3: Office 365, gdzie zdobył pierwsze miejsce. Nagrodą była możliwość zaprezentowania swojej pracy przed publicznością Tech Summitu.

Przedstawione rozwiązanie Relations opiera się na chmurowych produktach od Microsoftu: zastosowano w nim m.in. Azure, PowerApps oraz Power BI.

Miałem okazję porozmawiać z Jakubem po jego prezentacji, i wyjaśnił pokrótce na czym polega działanie prezentowanej przez niego aplikacji:

REKLAMA

Microsoft skupia się na dotarciu do programistów i specjalistów IT w celu pracy "u źródeł". Dzięki temu stara się pozyskać wpływ na decyzje zakupowe i technologiczne w firmach. Decyzja korzystania z jednego z dostępnych rozwiązań chmurowych - spośród tych od Amazon, Google oraz Microsoft - może związać firmę na długo z jednym z dostawców i zaowocować długoletnią współpracą, i dalszym popularyzowaniem platformy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA