REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Łączność 4G to już pieśń przeszłości? Intel zaprezentuje pierwsze komputery obsługujące 5G

Intel już w tym roku wprowadzi na rynek pierwsze Always Connected PC wspólnie z parterami. Na tym jednak nie koniec nowości. Firma zapowiedziała, że ma już prototyp sprzętu zgodnego z siecią komórkową 5G.

22.02.2018
18:33
PC modemy 5G
REKLAMA

Targi Mobile World Congress ruszają już za kilka dni. W Barcelonie, gdzie będą miały miejsce, pojawi się między innymi Intel. To właśnie na tych targach ów producent układów scalonych zaprezentuje po raz pierwszy komputery, które mogą być obsłużone w standardzie łączności komórkowej 5G.

REKLAMA

Nie będą to oczywiście komputery Intela, a urządzenia, które zawierają jego układy scalone. Na liście partnerów, którzy będą oferować takie sprzęty, Intel w swojej informacji prasowej wymienił Microsoft, Dell, Lenovo i HP. Wszystkie te urządzenia mają działać pod kontrolą Windows 10.

Kluczem do sukcesu ma być modem XMM z serii 8000. To właśnie dzięki niemu sprzęty te mają zyskać zdolność obsługi sieci komórkowej nowej generacji. Na stoisku Intela nie pojawią się jednak sprzęty partnerów, a urządzenie referencyjne. Będzie to tablet hybrydowy z wyżej wymienionym modemem oraz procesorem Core i5 8. generacji.

Dlaczego warto interesować się notebookami z modemami 5G? Dobre pytanie.

Intel w swojej informacji prasowej nie rozpisuje się na temat potencjalnych korzyści. Twierdzi tylko, że 5G to nie tylko nowa generacja łączności bezprzewodowej, ale również nowe możliwości rozwoju dla komputerów, łączności, chmury, sieci i urządzeń końcowych. Czyli ma być fajniej. A dlaczego właściwie?

REKLAMA

Komplet informacji na temat sieci 5G znajdziecie w naszym niedawnym materiale. Wynika z niego, że głównym celem przyświecającym nowej generacji sieci komórkowej są przede wszystkim usprawnienia w obsłudze licznych urządzeń IoT oraz dla infrastruktury operatorskiej. Czy to oznacza, że 5G w komputerach i innych sprzętach konsumenckich to taki pic na wodę?

Niezupełnie. Po pierwsze, korzyści jakie odczują operatorzy są przenoszone na użytkowników sieci. Usprawnienia w rozdzielaniu pasm i sygnałów zaowocują większą stabilnością i wydajnością dostępnego dla nas pasma. Dodatkowo, jak przy każdej zmianie generacyjnej, możemy liczyć na większą przepływność sieci, co przełoży się na wyższe dostępne prędkości pobierania i wysyłania informacji. Dodatkowo, sieć 5G zapewnia niższe opóźnienia (latencję), co zwiększy wygodę korzystania z połączeń głosowych i wideo.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA