REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Czym w zasadzie jest dziś Lenovo? Poznałem kierunek, w jakim zmierza gigant rynku PC

Czasy się zmieniają. Era post-pc trwa w najlepsze, a firmy, które dotychczas brylowały w sprzedaży komputerów, muszą znaleźć na siebie nowy pomysł. Widziałem, jaką wizję ma Lenovo.

26.02.2018
15:23
Lenovo to już nie tylko komputery. To także asystenci głosowi i VR
REKLAMA
REKLAMA

Sprzedaż komputerów ustawicznie spada. Nie licząc niszy gamingowej, leci wręcz na łeb na szyję, ustępując sprzedaży smartfonów, a wkrótce zapewne również rozwiązaniom inteligentnego domu.

Lenovo nie śpi i widzi te zmiany.

Firma, która dotychczas była nr 1 w sprzedaży komputerów osobistych, musi nagle wymyślić siebie na nowo, by nadążać za zmieniającym się rynkiem. Jak chce to zrobić Lenovo? Plan jest prosty i składa się głównie z dwuliterowych akronimów – AR, VR i MR.

 class="wp-image-687622"

Lenovo inwestuje silnie w rzeczywistość rozszerzoną, wirtualną i mieszaną, wdrażając ją na różnych polach – rozrywkowym, edukacyjnym, domowym i biznesowym.

Od strony rozrywkowej mogliśmy się już przekonać, dokąd zmierza Lenovo ze swoim AR. Testowaliśmy Star Wars: Jedi Challenges, czyli grę, która pozwala nam wcielić się w Jedi w domowym zaciszu.

 class="wp-image-687613"

A rycerze Jedi to dopiero początek. Jako że Lenovo zawiązało ścisłą współpracę z Disneyem, niebawem możemy spodziewać się zalewu gier osadzonych w innych uniwersach giganta, np. świecie Marvela czy Pixara.

 class="wp-image-687610"

Dla biznesu (choć także i dla domu) Lenovo szykuje rzeczywistość mieszaną, współpracując przy tym ściśle z Microsoftem. Edukacji i użytkownikom domowym zaproponuje zaś rzeczywistość wirtualną oraz headset Lenovo Mirage Solo, działający na platformie Google Daydream.

 class="wp-image-687634"

Mirage Solo trafi do sprzedaży w drugim kwartale tego roku i ma być rozwiązaniem VR dla mas. Nie wymaga do działania ani komputera, ani telefonu, więc jest bardzo przystępne, a dzięki możliwości synchronizacji wyświetlania, znajdzie także zastosowanie w klasach, gdzie nauczyciel będzie mógł pokazać wybrane przez siebie obrazy uczniom.

 class="wp-image-687625"

Wraz z Mirage Solo do sprzedaży trafi także kamera nagrywająca VR w 180-stopniach i pozwalająca transmitować nagranie na żywo do osoby mającej na głowie gogle Mirage Solo. Niestety, kamera będzie sprzedawana oddzielnie.

 class="wp-image-687628"

Oprócz poszerzania rzeczywistości, Lenovo chce też poszerzyć możliwości naszego domu.

Na CES 2018 zobaczyliśmy pierwszy inteligentny głośnik firmy połączony z wyświetlaczem – Lenovo Smart Display. Teraz dowiedzieliśmy się, że działająca w oparciu o Asystenta Google platforma jest częścią większej strategii i w przyszłości zobaczymy kolejne urządzenia tego typu.

 class="wp-image-687583"

Biorąc pod uwagę to, że Asystent Google pojawi się niebawem niemal na całym świecie (w tym w Polsce), a Smart Display jest urządzeniem dość przystępnym cenowo (ok. 1000 zł za większy, 10-calowy model), inteligentne urządzenie Lenovo może znaleźć swoich fanów także nad Wisłą.

REKLAMA

Warto też wspomnieć, że Lenovo implementuje asystentów głosowych nie tylko w dedykowanych głośnikach. Cortanę i Alexę znajdziemy także w nowych laptopach Lenovo YOGA 730.

 class="wp-image-687592"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA