1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt
  3. Tech
  4. Technologie

Po te komputery będą ustawiać się kolejki. Lenovo pokazało nowe wcielenie laptopów YOGA

Lenovo Yoga 730 i Yoga 530.

Każdy producent ma w swojej ofercie hybrydy, ale chyba żaden inny nie wypuszcza ich na rynek z taką konsekwencją, jak Lenovo. Właśnie zobaczyliśmy nowe wersje „składanych” laptopów – Lenovo YOGA 530 oraz Lenovo YOGA 730.

Ten pierwszy to następca bardzo popularnej YOGI 520 i 520s, która oferowała hybrydowe możliwości w relatywnie niedrogim i kompaktowym (14” przekątnej) urządzeniu.

Lenovo YOGA 530 kontynuuje ten trend.

Wizualnie trudno odróżnić ją od poprzedniczki, ale to dobrze – stylistyka laptopów Lenovo jest tak wyrazista i utrwalona w pamięci konsumentów, że projektanci mogli więcej zepsuć, niż poprawić.

Największe zmiany zaszły pod maską. Nowa YOGA 530 dostępna będzie z procesorami Intel Core 8 generacji, na czele z nowym, czterordzeniowym Intel Core i7, który zapewni maszynie aż 40-procentowy przyrost mocy względem poprzedniej generacji.

Możliwe będzie też skonfigurowanie laptopa ze zintegrowaną kartą graficzną, lub dedykowanym układem Nvidia GeForce MX130, 4, 8 lub 16 GB RAM oraz 128, 256 lub 512 GB pamięci na dane.

Niezależnie od wybranej wersji Lenovo YOGA zaoferuje czas pracy na jednym ładowaniu sięgający 10 godzin oraz obracany ekran o przekątnej 14” i rozdzielczości Full HD. Do logowania posłuży czytnik linii papilarnych współpracujący z Windows Hello, zaś dla artystycznych dusz możliwe będzie dokupienie dedykowanego pióra Lenovo Active Pen, które pozwoli skorzystać z funkcji Windows Ink i nie tylko.

Lenovo YOGA 730 wygląda na rozsądną propozycję dla kreatywnych profesjonalistów.

To maszyna z nieco wyższej półki niż nowa 530-tka, dlatego coś czuję, że zainteresuje tych, którzy wymagają od swojej maszyny większej wydajności, a nie mogą sobie pozwolić na zakup najdroższych konstrukcji, takich jak Surface Book 2 czy Lenovo Yoga 920.

Lenovo YOGA 730 dostępna będzie w dwóch rozmiarach – z ekranem o przekątnej 13” i 15” o rozdzielczości Full HD lub 4K, zależnie od wersji. Obydwa ekrany potrafią świecić z jasnością sięgającą 300 nitów oraz wspierają pióro Lenovo Active Pen z 4096 poziomami nacisku.

Prócz gabarytów obydwie wersje różni w szczególności jedna rzecz – moc. Obydwa pracują pod kontrolą układów Intela 8 generacji, jeśli chodzi o CPU, lecz tylko 15-calowa wersja zaoferuje dedykowany układ graficzny, Nvidię GeForce GTX 1050.

Klienci dostaną więc do wyboru maszynę albo lekką (1,12 kg w wersji 13”) i dość wydajną, albo większą, o znacznie wyższej wydajności w zastosowaniach graficznych.

Lenovo YOGA 730 trafi też do klientów wyposażona w sztuczną inteligencję, obsługując zarówno Cortanę (nie w Polsce) jak i Alexę (o tym, czy będzie w Polsce, dopiero się przekonamy). Za dźwięk odpowiada z kolei układ wspierający technologię Dolby Atmos.

Po te laptopy ustawią się kolejki.

Seria YOGA 5XX i 7XX to ważne komputery w portfolio Lenovo. Nie są tak drogie, jak flagowa seria 9XX, ale już oferują niemal wszystko to, co możemy znaleźć w topowych modelach. To bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich, którzy szukają odrobiny więcej możliwości, niż może zaoferować tradycyjny laptop, w maszynach niekosztujących fortuny.

W czasie MWC 2018 będziemy mogli spędzić chwilę z tymi sprzętami - wypatrujcie pierwszych wrażeń.