REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Jacek Kurski udziela wywiadów niemieckiemu "Dziennikowi" zamiast pomagać konkubinie w kuchni przed Świętami

Pozwólcie, że zrelacjonuję wam wywiad, jakiego udzielił "Dziennikowi" Jacek Kurski w taki sposób, w jaki relacjonowałyby go nagłówki na paskach w TVP. 

20.12.2017
20:31
Tak wyglądałby wywiad Jacka Kurskiego na paskach TVP
REKLAMA
REKLAMA

Jacek Kurski sugeruje, że w odróżnieniu od Gierka postara się zmarnować wszystkie pieniądze, które dostaje z prywatnej kieszeni Polaków, za które mogliby jechać na wakacje lub wydać na Zalando:

Nie gierkowska. Gierek pożyczał drogo. I sporo, acz nie wszystkie, pieniędzy zmarnował.

Jacek Kurski wolałby śmierć telewizji:

Wolałbym oczywiście w ogóle się nie zapożyczać, ale to w świetle braku finansowania publicznego byłoby śmiercią telewizji.

Jacek Kurski jest przedsiębiorcą ogołoconym z ambicji i bez wstydu opowiada, że prowadzony przez niego biznes przynosi straty, choć Polacy mogliby wydać te pieniądze np. na firmowe ubrania i iPhone'y:

Mamy płynność i po przelaniu 266,5 milionów z tegorocznej transzy rekompensaty za osoby zwolnione z płacenia abonamentu zamkniemy rok na zero. Może z minimalną stratą.

Jacek Kurski nie wie najważniejszych rzeczy na temat zarządzanej przez siebie instytucji:

Jeszcze nie wiem, bo nie ma ostatecznej decyzji co do finansowania mediów publicznych.

Jacek Kurski z rozrzewnieniem wspomina czasy głębokiej Komuny, poznańskiego czerwca, wydarzeń grudniowych, stanu wojennego i cenzury mediów:

Nie wszystko, co było w czasach Radiokomitetu, było złe.

Jacek Kurski, z powodu którego TVP przynosi straty, więc Polacy nie mogą jeździć na wakacje, chętnie wraca myślami do czasów Donalda Tuska:

Ten system został zepsuty przez b. premiera Tuska.

Jacek Kurski marzy o tym, by przerywać programy w TVP reklamami, tak jak to robią na Polsacie, albo jeszcze gorzej:

Niemożność przerywania programów reklamami kosztuje nas rocznie 350 mln zł

Jacek Kurski gardzi ludźmi mieszkającymi w dużych miastach oraz mającymi poglądy polityczne:

Przestają oglądać tylko ci, którzy są w panelu Nielsena: wielkomiejscy i politycznie zdefiniowani.

Jacek Kurski twierdzi, że są jedyną telewizją, która pokazuje prawdę o sytuacji politycznej w Polsce:

Jesteśmy jedyną telewizją, która pokazuje prawdę o sytuacji politycznej w Polsce.

No dobrze, wystarczy

Mam nadzieję, że rozumiecie dokąd zmierzam. Wcale nie trzeba wieść życia polonofoba z Platformy Obywatelskiej, by wyrwać mu zdanie z kontekstu, dopisać swoją pozbawioną sensu teorię lub sparafrazować w określony sposób tak, by ktoś wyszedł na idiotę. Powyżej macie tego najlepsze przykłady, choć Jacek Kurski w tym samym wywiadzie - już na poważnie - tłumaczy je słowami "na paskach jesteśmy więźniami skrótów".

Mam nadzieję, że w ten humorystyczny sposób zwrócę waszą uwagę na skandaliczny wywiad, jakiego Jacek Kurski udzielił Dziennikowi.

Polityk przyznaje tam, że jest fatalnym menedżerem biznesowym zarządzanego przez siebie aparatu medialnej propagandy i prawdopodobnie będzie musiał być silnie utrzymywany przez rząd. Ludzie nie chcą oglądać TVP, polityk zaprzecza badaniom oglądalności, ale wpływów z reklam nie jest w stanie pozyskiwać.

Sam nie wiem czy bardziej skandaliczne są późniejsze refleksje o tym, że "Propaganda jest skuteczna tylko w warunkach monopolu" czy też stwierdzenie, które Jackowi Kurskiemu wymsknęło się raczej przez przypadek, natomiast stanowi dosadne podsumowanie tego, co dwa lata temu wydarzyło się w TVP.

Prawdziwym termometrem, wobec braku miarodajnej i wiarygodnej telemetrii, są badania poparcia dla partii politycznych. Podział polityczny w Polsce pokrywa się z podziałem medialnym, co potwierdza ten panelista Nielsena, który się wygadał.

I tutaj właśnie leży pies pogrzebany. Jacek Kurski uważa TVP za projekt nie medialny, a polityczny.

REKLAMA

W dalszej części swoich wypowiedzi bezczelnie wręcz wyznaje, że takie rozwiązanie jest w stanie zapewnić pluralizm w mediach. Oczywiście ma to tyle samo sensu, co obsadzanie spółek Skarbu Państwa przypadkowymi ludźmi, wiernymi aparatowi partyjnemu. Prawo i Sprawiedliwość przywraca w ten sposób pluralizm na rynku banków, ubezpieczeń czy energetyki. Mam nadzieję, że ktoś kiedyś przywróci pluralizm pseudodziennikarzom TVP, którzy z poziomem swojego warsztatu i cechami charakteru do końca życia powinni relacjonować wydarzenia o doniosłości nie większej, niż otwarcie Festynu Wiosny w Pcimiu Górnym.

Bo dziennikarz, który jest słaby, jest po prostu słaby. Ale słaby dziennikarz, na dodatek agitujący na rzecz partii politycznej, powinien skończyć na śmietniku rynku medialnego, okazjonalnie i dla przestrogi, raz na 10 lat przykładnie przypominany przez Pudelka, gdy zauważą go na zakupach w Biedronce.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA