REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

PlayStation 4 ciągnie całe Sony. Dzięki konsolom i grom firma jest na drodze po najlepszy wynik od 1998 roku

W Sony mają powody do świętowania. Pomimo smartfonów Xperia wciąż walczących o miejsce na rynku, japońska firma idzie po rekord z 1998 roku. Wszystko dzięki konsoli PlayStation 4, grom wideo oraz… Spider-Manowi.

31.10.2017
17:55
PlayStation 4 ciągnie całe Sony. Oto wyniki za 2 kwartał 2017 roku
REKLAMA
REKLAMA

Drugi kwartał 2017 roku był bardzo, bardzo owocny dla Sony. Głównie dzięki oddziałowi o nazwie Game and Network Services, który można podsumować jedną nazwą - PlayStation. Sprzedaż konsol PS4, usług PS Plus oraz PS Now, a także gier wideo zapewniła firmie kwartalny dochód na poziomie 4 mld dol z samego tylko obszaru gier wideo. To dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

Te 4 mld dol. przychodu przekładają się na prawie 500 mln dol. czystego zysku dla firmy.

Wszystko to okupione marżą na każdej sprzedanej konsoli, procentem od kupionych gier oraz abonamentem PlayStation Plus, który jest niezbędny aby grać po sieci. Sony jest bardzo zadowolone zwłaszcza z tego ostatniego parametru. Za Plusa co miesiąc płaci ponad 80 proc. wszystkich posiadaczy PS4. Nawet po ostatnich podwyżkach cen. Bez abonamentu zabawa w takich produkcjach jak FIFA 18, Destiny 2 czy Battlefield 1 po prostu traci sens.

Drugi kwartał to także kolejne 4,7 mln sprzedanych pudełek z konsolami. Baza użytkowników PlayStation 4 powiększyła się do prawie 70 mln graczy rozrzuconych po całym świecie. Konkurencyjny Xbox One zaskarbił sobie serca o połowę mniej licznej grupy graczy. PlayStation 4 ma niemal monopolistyczną pozycję na rynku stacjonarnych konsol. Firma tymczasem już zaciera ręce na trzeci kwartał i związaną z nim wyprzedaż przedświąteczną.

 class="wp-image-501454"

Drugim najbardziej dochodowym działem Sony jest Home Entertainment and Sound.

To skrzydło odpowiedzialne za odtwarzacze Blu-ray, zestawy kina domowego, grajbelki, głośniki, kolumny oraz odpowiednie okablowanie. Co ważne, do tego działu nie wlicza się telewizorów, za które odpowiada Sony Visual Products. Home Entertainment and Sound wygenerowało kwartalny przychód 2,6 mld dol.

Wielkie pieniądze przyniósł do firmy również kinowy Spider-Man, który wraz z 2017 rokiem stał się częścią filmowego uniwersum Marvel Studios. Inne filmy Sony Pictures z tego okresu to Resident Evil: Vendetta, Passengers, The Dark Tower, The Emoji Movie oraz Baby Driver. Żadnemu tytułowi nie udało się jednak wygenerować podobnych zysków. Ba, część z nich przyniosła straty.

Będąc przy stratach, jedynym działem Sony z kwartalnym wynikiem pod kreską okazało się Mobile Division. To skrzydło odpowiedzialne za smartfony oraz tablety z serii Xperia.

REKLAMA

Łącznie Sony zamyka drugi kwartał 2017 roku z 18 mld dol. przychodu oraz zyskiem na poziomie 2 mld. dol. To gigantyczny skok aż o 365 proc. względem analogicznego kwartału w 2016 roku.

Szacuje się, że wraz z końcem ostatniego kwartału (marzec 2018) Sony pobije rekord zysku operacyjnego ustanowionego w 1998 roku. W dużej mierze dzięki marce PlayStation.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA