REKLAMA

Problem pierwszego świata rozwiązany. Podłączanie słuchawek na Androidzie będzie prostsze niż na iOS

To jedna z najbardziej ekscytujących nowości w Androidzie od bardzo dawna. A w każdym razie jedna z najbardziej użytecznych. Fast Pair sprawi, że podłączanie akcesoriów Bluetooth będzie niebywale proste i szybkie.

31.10.2017 17.51
Fast Pair - nowy standard szybkiego łączenia Bluetooth na Androidzie
REKLAMA
REKLAMA

Od czasów wprowadzenia chipu W1 do urządzeń audio, strasznie zazdroszczę posiadaczom urządzeń z iOS prostoty parowania słuchawek i głośników Bluetooth. Weźmy takie AirPodsy – wystarczy otworzyć etui, by iPhone je wykrył, podłączył i sparował po dotknięciu powiadomienia.

Tymczasem na Androidzie… cóż. Testuję mnóstwo słuchawek i głośników Bluetooth, i wiem, że coś takiego jak bezproblemowe podłączanie urządzeń to oksymoron. A to z jakiegoś powodu słuchawki nie chcą się połączyć, a to NFC nie działa, a to trzeba pobrać dodatkową aplikację… w każdym sprzęcie inaczej.

Teraz w końcu na Androidzie pojawia się uniwersalne rozwiązanie, które na dobre rozwiąże te wszystkie bolączki. To Fast Pair.

Czym jest Fast Pair?

Jak czytamy na blogu Google, to nowy, bezproblemowy proces podłączania akcesoriów Bluetooth, który od dziś będzie dostępny na wszystkich smartfonach z Androidem od 6.0 wzwyż, z zainstalowaną wersją Usług Google Play od wersji 11.7.

Nowy mechanizm będzie wymagał kompatybilnego sprzętu audio. W tej chwili są to tylko trzy sprzęty: Google Pixel Buds, Libratone Q Adapt On-Ear,a tuż za nimi Plantronics Voyager 8200.

W poście informującym o nowej technologii Google zachęca producentów akcesoriów Bluetooth do kontaktu celem wdrożenia mechanizmu Fast Pair.

Z biegiem czasu kompatybilnych sprzętów będzie przybywać i mam nadzieję, że wkrótce każde urządzenie Bluetooth będzie wspierane przez ten mechanizm, który stanie się po prostu standardem. Bo zapowiada się on niesamowicie użytecznie.

Fast Pair na Androidzie – jak to działa?

Zasada działania Fast Pair jest prosta.

  • Po włączeniu kompatybilnego akcesorium i położeniu w pobliżu smartfona, komunikuje się ono ze smartfonem poprzez moduł Bluetooth Low Energy (BLE).
  • Jeśli na smartfonie uruchomiony jest moduł Bluetooth i Lokalizacja, smartfon od razu rozpoznaje kompatybilne urządzenie w pobliżu i pobiera od niego pakiet danych. Ów pakiet jest następnie wysyłany na serwery Google’a, skąd smartfon pobiera informacje o urządzeniu – jego nazwę, zdjęcie produktowe oraz (jeśli jest dostępna) aplikację towarzyszącą.
  • Następnie użytkownik otrzymuje powiadomienie o wysokim priorytecie z poleceniem „dotknij, by połączyć”. Powiadomienie zawiera pobraną wcześniej nazwę i zdjęcie produktowe.
  • Gdy użytkownik dotknie powiadomienia, między akcesorium a smartfonem ustanawiane jest tradycyjne połączenie Bluetooth. Użytkownik otrzymuje kolejne powiadomienie, gdy połączenie dojdzie do skutku, wraz z linkiem do pobrania ewentualnej aplikacji towarzyszącej.

Genialne!

Fast Pair to rozwiązanie, na które czekam od dawna.

REKLAMA

Nowy standard to ogromne ułatwienie i kolejny krok ku temu, by zrównać wygodę użytkowania Androida z wygodą użytkowania iOS. Jako że mechanizm Fast Pair nie wymaga stosowania specjalnego chipu, jak akcesoria wyposażone w chip W1 od Apple, na dłuższą metę rozwiązanie Google’a może okazać się po prostu lepsze – a na pewno zostanie szerzej zaadaptowane.

To teraz już tylko czekamy na informację o wprowadzeniu miernika energii dla podłączonych urządzeń Bluetooth…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA