REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Całkowite zaćmienie słońca już dziś. Ale zamiast w niebo, lepiej patrzeć w ekran

W przeciwieństwie do Amerykanów nie będziemy świadkami całkowitego zaćmienia Słońca. Zjawisko można jednak oglądać w Internecie.

21.08.2017
13:18
zaćmienie Słońca 2017
REKLAMA

Nie jestem zwolennikiem oglądania zaćmienia Słońca w telewizji czy Internecie. Żaden przekaz nie odda atmosfery tego zjawiska. Wideo nie wywoła tego dojmującego poczucia nastawania mroku. Brzmi złowieszczo? To tylko pozory.

REKLAMA

Gdy w 20 marca 2015 r. można było obserwować w Polsce częściowe zaćmienie Słońca, nie byłem dobrze przygotowany. Ba, nie byłem w ogóle przygotowany. Nie zaopatrzyłem się w specjalne okulary z folią Baadera. Nie miałem nawet pod ręką kliszy z prześwietlenia (tak, wiem, to niebezpieczna metoda). W akcie desperacji skorzystałem więc z lornetki i kartki papieru, by dokonać rzutowania obrazu Słońca na ekran. W ten sposób mogłem zobaczyć jak tarcza naszej gwiazdy znalazła się w cieniu Księżyca.

Efekt takiej obserwacji nie jest być może zbyt spektakularny, ale przecież lepszy rydz niż nic.

zaćmienie Słońca class="wp-image-585456"

Dlaczego  o tym wszystkim piszę? Bo nawet w takich warunkach obserwacja sprawia niesamowitą frajdę. Nie trzeba patrzeć prosto w tarczę Słońca, przez nadające się do tego okulary ze specjalnym filtrem, by doświadczyć zjawiska namacalnie. Poczuć wspomniany mrok.

Zaćmienie Słońca można oglądać w Internecie.

To tylko substytut. Stan podobny do uczestniczenia w wirtualnej wycieczce po muzeum. Zaćmienie można jednak oglądać na żywo w sieci. Przede wszystkim polecić należy w tej kwestii relację w NASA TV. Agencja od tygodni przygotowywała się do transmisji. To nie koniec. Należące do NASA Jet Propulsion Laboratory przygotowało specjalną aplikację webową, która pomoże śledzić zjawisko.

Relację na żywo będą również amerykańskie media. Na Facebooku zrobi to redakcja USA Today. Na swoich stronach relacje przygotowują telewizja CNNCBS News czy ABC News. Z kolei YouTube'a wykorzysta do transmisji m.in. Washington Post.

Kiedy oglądać zaćmienie Słońca?

REKLAMA

NASA zaprasza na transmisję już o godzinie 11:45 czasu wschodniego. W Polsce będzie to godzina 17:45. W praktyce najlepiej oglądać relacje między godziną 19 a 21. Na szczęście taka forma oglądania zaćmienia jest całkowicie bezpieczna, dlatego nie trzeba przypominać o środkach bezpieczeństwa dla naszych oczu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA