REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Łazik Curiousity mógł wylądować w samym środku dawnej kolebki marsjańskiego życia

Marsjański Krater Gale, miejsce, w którym pięć lat temu wylądował łazik Curiosity, może okazać się ważniejszym miejscem, niż do tej pory sądziliśmy. Najnowsze badania na temat tego miejsca sugerują, że mogło być one kolebką życia na Marsie.

05.06.2017
10:32
życie na marsie
REKLAMA
REKLAMA

Krater Gale powstał na skutek uderzenia meteoru. Zderzenie to miało miejsce około 3,5 - 3,8 mld lat temu. Podczas obserwacji Marsa stwierdzono, że krater może zawierać długą sekwencję osadów zachowujących geologiczną historię Czerwonej Planety, dlatego też to miejsce zostało wybrane jako cel lądowania łazika Curiosity. Lądowanie nastąpiło 6 sierpnia 2012.

Krater Gale był kiedyś ogromnym jeziorem.

Najnowsze badania, przeprowadzone w oparciu o analizy próbek kamieni marsjańskich, które łazik Curiosity znalazł na dnie Krateru Gale, sugerują, że robot NASA wylądował w miejscu, które kiedyś było ogromnym jeziorem. Przez jaki okres?

Próbki przeanalizowane przez Curiosity wskazują na to, że Krater Gale wypełniony był wodą przez kilkaset milionów lat. Ten stan rzeczy uległ zmianie 3,1 mld lat temu, kiedy to Mars stracił swoją atmosferę. Jednak przez te „mokre” 700 mln lat, Krater Gale mógł być całkiem przyjemnym miejscem do życia.

Życie na marsie: czyżby Curiosity wylądował w jego dawnej kolebce?

życie na marsie class="wp-image-568976"
Dziś to miejsce jest całkowicie martwe. Źródło: NASA

Łazik nie odnalazł jak na razie żadnych skamieniałych mikrobów. Jednak po przeanalizowaniu próbek pobranych przez Curiosity, naukowcy twierdzą, że to ogromne jezioro przez długi okres miało idealne warunki do tego, aby powstało w nim życie.

Woda w Kraterze Gale pojawiła się, gdy na Marsie panował nieco chłodniejszy klimat. Wraz z jego ociepleniem, temperatura wody wzrosła, a woda w jeziorze podzieliła się na warstwy, różniące się od siebie zawartością tlenu i poziomem pH. Tuż przy samej powierzchni, jak wykazała analiza próbek, wysokie stężenie tlenu i niska kwasowość wody zapewniały bardzo dobre warunki do rozwoju życia na Marsie.

Jak na razie to jedynie poszlaki.

Wiemy, że korzystne warunki do tego, aby w Kraterze Gale powstało życie, utrzymywały się przez ok. 700 mln lat. To wystarczający okres, żeby w marsjańskiej wodzie mogło powstać życie. Na Ziemi zajęło to krócej.

Jak na razie jednak nie znaleziono żadnych definitywnych dowodów. Bez nich nie możemy z całą pewnością orzec, że na Marsie – przed tym, jak stracił on swoją atmosferę i zamienił się w czerwoną, niedostępną pustynię - istniało jakiekolwiek życie.

REKLAMA

Nie wiadomo nawet, czy kiedykolwiek uda się zmienić ten stan rzeczy. Być może Czerwona Planeta, chociaż kiedyś mogła pochwalić się idealnymi ku temu warunkami, nigdy „nie dorobiła się” żyjących na jej powierzchni organizmów.

A jeśli nie, to co sprawiło, że historia Ziemi potoczyła się w taki, a nie inny sposób? Ktoś, kto odkryje czynniki decydujące o tym, czy na danej planecie może powstać życie, czy nie, z pewnością przejdzie do historii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA