REKLAMA

Ten procesor Samsunga będzie napędzał... doniczki, drzwi oraz okna

Samsung rozpoczął masową produkcję pierwszego układu zaprojektowanego z myślą o urządzeniach Internetu rzeczy. Modelem tym jest Exynos T200.

23.06.2017 16.11
Intel i AMD proces technologiczny 11 nm 8 nm
REKLAMA
REKLAMA

Dlaczego Samsung w ogóle zdecydował się na stworzenie takiego układu? Przecież ma w ofercie wiele mobilnych procesorów, które napędzają urządzenia mobilne. To prawda, ale mimo to są one za duże, zbyt mało oszczędne i zdecydowanie zbyt skomplikowane.

Urządzenia Internetu rzeczy w ogromnej części nie będą wyposażone w wyświetlacze, nie będziemy ich obsługiwać w klasyczny sposób. Głównym zadaniem takiego procesora będzie wyłącznie zbieranie informacji oraz przekazywanie ich do innych urządzeń należących do ekosystemu.

By sobie to lepiej uświadomić, warto wyobrazić sobie inteligentną doniczkę. Urządzenie, które dziś może wydawać się niepotrzebne, ale za kilka lat może się stać standardowym wyposażeniem każdego domu lub mieszkania.

Doniczka taka będzie zbierała informacje na temat kondycji znajdującej się w niej rośliny i wysyłała na smartfony domowników powiadomienia o tym, że warto ją podlać lub postawić w bardziej nasłonecznionym miejscu. Co więcej, jeżeli zaś taka doniczka będzie stać w inteligentnym domu, będzie mogła samodzielnie odsłonić rolety i wydzielić odpowiednią ilość wody z przytwierdzonego do doniczki pojemnika z płynem.

Jaką specyfikację ma Samsung Exynos T200?

Układ zostanie wykonany w procesie technologicznym 28 nm HKMG. Czemu Samsung nie zdecydował się na użycie nowszej, 10-nanometrowej technologii produkcji? To pozostanie słodką tajemnicą koreańskiej firmy. Możemy tylko podejrzewać, że Samsung nie spodziewa się dużego popytu na Exynos T200, więc wolał stworzyć go przy użyciu tańszej technologii. Za kilka lat, gdy Internet rzeczy stanie się standardem, to właśnie następcy opisywanego dziś procesora będą tworzeni przy użyciu najnowszych rozwiązań.

Exynos T200 to pierwszy procesor Samsunga stworzony z układem Internetu rzeczy. class="wp-image-573322"

Chip jest wyposażony w standardowy rdzeń obliczeniowy Cortex-R4 oraz dodatkowy rdzeń Cortex-M0+ odpowiadający przede wszystkim za zbieranie informacji. Połączenie to ma sprawić, że procesor będzie mógł wykonywać najróżniejsze zadania bez dodatkowych mikrokontrolerów. Oprócz tego chip wspiera łączność w standardzie Wi-Fi 802.11n (2,4 GHz).

Dlaczego nie zdecydowano się na nowszy i szybszy standard Wi-Fi 802.11ac? Bo nie jest on potrzebny. Urządzenia Internetu rzeczy nie przesyłają dużych ilości informacji. Zamiast tego dosyć często będą wysyłać małe paczki danych. Samsung Exynos T200 wspiera też protokół IoTvity, który pozwala na bezproblemową łączność między różnymi sprzętami ze świata Internetu rzeczy.

Bardzo dużym problemem Internetu rzeczy jest bezpieczeństwo.

Wiele inteligentnych sprzętów jest robionych z pominięciem jakichkolwiek standardów bezpieczeństwa. Oznacza to, że cyberprzestępcy mogą się do nich łatwo włamać i wykraść dane użytkowników. Właśnie dlatego Samsung Exynos T200 ma specjalny moduł SSS (Security Sub-System) odpowiedzialny za bezpieczeństwo użytkowników.

REKLAMA

Dodatkowo funkcja PUF (Physical Unclonable Function) pozwala na zabezpieczenie danych znajdujących się w urządzeniu i na sprawniejsze uwierzytelnianie innych urządzeń Internetu rzeczy, które mają mieć dostęp do tych informacji.

Bardzo dobrze, że Samsung pamięta też o takich aspektach Internetu rzeczy. W końcu za kilka lat to właśnie tak niepozorne sprzęty, jak inteligentne opiekacze, doniczki oraz okna będą dysponować bardzo dużą ilością naszych danych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA