REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Operatorzy

Darmowy roaming? Marzenie ściętej głowy. Sprawdzamy nowe cenniki sieci Play, T-Mobile, Orange i Plus

Zmieniły się zasady naliczania opłat za roaming. Sprawdzamy, w jaki sposób Play, T-Mobile, Orange i Plus będą teraz rozliczać usługi telekomunikacyjne poza granicami Polski. Darmowy roaming oraz pule minut, wiadomości i gigabajtów - co trzeba wiedzieć?

15.05.2017
15:54
internet roaming ue
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli coś brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe, to zapewne... takie właśnie jest. Tak jak można było podejrzewać, pomimo zmian w przepisach, opłaty za roaming na terenie Unii Europejskiej nie znikną 15 czerwca 2017 roku całkowicie.

W większości przypadków korzystanie z usługi roamingu na terenie Unii Europejskiej (oraz w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie) za miesiąc stanie się... ledwie nieco korzystniejsze niż do tej pory. Jest tylko jeden miły wyjątek od tej reguły.

Sprawdziliśmy, jak będzie wyglądać kwestia opłat za roaming w przypadku polskich operatorów.

Wbrew nadziejom wielu osób nie będzie można niezależnie od operatora i oferty korzystać poza krajem z usług telekomunikacyjnych na dokładnie takich samych zasadach, jak w kraju. W większości przypadków to, na co można liczyć, to ważne rok pule minut, SMS-ów i gigabajtów, w ramach których można w Unii Europejskiej korzystać z usług jak w Polsce.

To, jak duża będzie pula usług do wykorzystania poza Polską, zależy od operatora i taryfy. Najważniejsze informacje dotyczące roamingu w sieciach Play, T-Mobile, Orange i Plus podsumowałem poniżej. Polecam oczywiście dla pewności przed swoim wyjazdem sprawdzić dokładnie, jak dokładnie wyglądają zasady w przypadku konkretnej oferty.

Roaming w Play po 15 czerwca 2017 roku:

Pierwszą z sieci, która pokazała nowe cenniki roamingu, był Play. Z pełną tabelą można zapoznać się na stronie operatora, w dokumencie PDF można odszukać swoją taryfę. Widać w niej nowe cenniki usług telekomunikacyjnych w roamingu na terenie Unii Europejskiej, które różnią się w zależności od oferty:

 • minuta połączenia wychodzącego - od 0,09 zł do 0,30 zł;
 • minuta połączenia przychodzącego - 0,05 zł;
 • wysłanie wiadomości SMS - od 0,05 zł do 0,09 zł;
 • wysłanie wiadomości MMS - od 0,04 zł do 0,09 zł;
 • 1 MB transmisji danych - od 0,04 zł do 0,09 zł.

Operator oferuje też w wybranych taryfach pule minut, wiadomości i gigabajtów, do wykorzystania przez rok poza granicami kraju. W wielu ofertach takiej puli nie przewidziano, ale jeśli już jest, to Play oferuje zwykle kilkaset minut połączeń i wiadomości oraz kilka gigabajtów transferu danych w roamingu rocznie.

Roaming w T-Mobile po 15 czerwca 2017 roku:

Jako drugi z czterech operatorów infrastrukturalnych w Polsce, nowe zasady rozliczania usług w roamingu podał T-Mobile. Podobnie jak w Play, także i tutaj pojawił się nowy cennik usług. Jak podaje operator "w znakomitej większości taryf nie zapłacimy jednak więcej niż":

 • minuta połączenia wychodzącego - do 0,29 zł;
 • minuta połączenia przychodzącego - do 0,05 zł;
 • SMS, MMS i 1 MB transferu - do 0,09 zł.

Warto zwrócić uwagę na to, że T-Mobile wspomina o "znakomitej większości taryf". Warto przed wyjazdem za granicę upewnić się, jakie dokładnie stawki obowiązują w używanej taryfie, żeby uniknąć niespodzianek. Również w przypadku tej sieci dostępne będą też tzw. pule.

W ramach puli minut, wiadomości i gigabajtów do wykorzystania poza Polską przez rok, będzie można korzystać z usług bez dodatkowych opłat. Pule będą różnić się w zależności od oferty, np. pula połączeń przychodzących dla abonentów to 1500 minut, a dla klientów usług na kartę - 500 minut. Po ich wykorzystaniu ceny będą kształtowały się na poziomie:

 • minuta połączenia wychodzącego - 0,16 zł;
 • minuta połączenia przychodzącego - 0,05 zł;
 • wysłanie wiadomości SMS - 0,05 zł;
 • wysłanie wiadomości MMS - 0,04 zł;
 • 1 MB transmisji danych - 0,04 zł.

Roaming w Orange po 15 czerwca 2017 roku:

Jak do tej pory największym zaskoczeniem jest oferta Orange. W przeciwieństwie do pozostałych polskich operatorów pomarańczowa sieć chwali się wprowadzeniem bezpłatnej usługi roamingu z zachowaniem zasad FUP - fair use policy. Wystarczy abonament z nielimitowanymi usługami w kraju.

W przypadku usług z limitami, usługi w Orange będą rozliczane po stawkach krajowych. Dotyczy to nie tylko abonamentów w Orange, ale także Nju Mobile. W przypadku usług na kartę cenniki rozmów i wiadomości będą takie jak w kraju, a transfer danych będzie rozliczany 0,10 zł za 1 MB.

Roaming w Plusie po 15 czerwca 2017 roku:

W przypadku sieci Plus nie można liczyć na tak korzystne zasady, jak w Orange. Operator zrównał ceny usług w roamingu z tymi w Polsce. Najkorzystniejsza oferta dotyczy nowych taryf LTE. Cena za minutę połączenia wychodzącego to 0,29 zł. W przypadku odbierania rozmów koszt to 0,05 zł, a każdy abonent ma dysponować pulą 300 minut rocznie.

Koszt wysłania SMS-a w roamingu w sieci Plus to 0,20 zł, a MMS-a 0,40 zł za 100 kB, ale nie więcej niż 1 zł. Koszt transferu danych to 0,19 zł za 1 MB. Nieco gorzej wygląda sytuacja w taryfach Do usług, w których cena za minutę połączenia wychodzącego to 0,49 zł.

W lepszej sytuacji jeśli chodzi o połączenia i wiadomości SMS są klienci usług na kartę - 0,29 zł za minutę o 0,19 zł za SMS oraz usług typu MIX, gdzie SMS to 0,19 zł, minuta rozmowy wychodzącej to 0,29 zł, a przychodzącej 0,05 zł z pulą 300 minut rocznie.

Użytkownicy taryf biznesowych w sieci Plus mogą liczyć na stawki 0,18 zł bez VAT za minutę odebranego połączenia bez VAT (0,22 zł z VAT) i 0,04 zł bez VAT za odebranie połączenia (0,05 zł z VAT). Ceny za SMS to 0,15 zł (0,18 zł z VAT), za MMS to 0,19 zł (0,23 zł z VAT) i 0,15 zł (0,18 zł z VAT) za 1 MB transferu danych.

Darmowy roaming? Marzenie ściętej głowy.

Usługi telekomunikacyjne na skutek wojny cenowej operatorów są relatywnie tanie w porównaniu do innych państw europejskich. Zniesienie całkowicie opłat za roaming mogłoby mieć bardzo poważne konsekwencje w postaci rozsprzedawania kart SIM z Polski klientom innych krajów, co wiązałoby się z ogromnymi kosztami dla polskich telekomów.

REKLAMA

Sam roaming oczywiście nie zniknie - usługa roamingu to po prostu umożliwienie korzystania z telefonu komórkowego poza granicami kraju. Mając na uwadze nowe przepisy, wiele osób łudziło się jednak, że zmiany będą oznaczały koniec opłat za roaming. Rzeczywistość szybko zweryfikowała te oczekiwania, bo wcale nie będzie tak różowo.

Klienci innych telekomów niż Orange mogą być rozczarowani. Zaproponowane przez sieci Play, T-Mobile i Plus warunki nie sprawią, że zaczniemy korzystać z telefonów poza Polską bez żadnych obaw o wygenerowanie ogromnych kosztów. Nadal przed wyjazdem będzie trzeba dokładnie sprawdzić swoją ofertę i przyglądać się pakietom z kalkulatorem w ręku...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA