REKLAMA

Brawo! Polski projekt bazy księżycowej zdobył pierwsze miejsce w konkursie Moontopia

Zajmujący się architekturą i wzornictwem magazyn Eleven ogłosił w zeszłym roku konkurs na projekt… bazy księżycowej.

10.02.2017 08.56
Polski projekt bazy księżycowej zdobył pierwsze miejsce
REKLAMA
REKLAMA

W jury konkursu pojawiły się specjaliści z NASA (m.in. kosmiczny architekt Kriss Kennedy i program manager Brent Sherwood), jak i profesorowie architektury z Carnegie Mellon. Nadesłane prace architektoniczne były oceniane pod następującymi kryteriami:

  • Koncepcja - ogólny cel przyświecający projektowanej bazie,
  • Wykonanie - jak dobrze koncepcja została odzwierciedlona w projekcie,
  • Potencjał - istotna kategoria: czy projekt faktycznie dałoby się wykonać na Księżycu przy istniejących środkach,
  • Innowacja - jak oryginalny jest pomysł na bazę,
  • Estetyka - skoro to magazyn zajmujący się między innymi designem, istotna jest również strona estetyczna projektu,
  • Prezentacja - jak dobrze przedstawiono projekt jury,

Wspominam w ogóle o tym, bo okazało się, że główną nagrodę zgarnął zespół kierowany przez Polkę, Monikę Lipińską. W jej zespole znaleźli się również Laura Nadine Oliver z Niemiec oraz Inci Lize Ogun z Turcji.

lunar-1 class="wp-image-543836"

Koncepcją zwycięskiego projektu jest stopniowy wzrost. Dostarczanie surowców i personelu na Księżyc nie jest przecież ani tanie, ani łatwe. Nie warto więc budować na wyrost, ale nie można też zamykać sobie drogi do przyszłej rozbudowy. Stąd nietypowy kształt proponowanych budynków - mogą one, jak plaster miodu, zajmować coraz większą powierzchnię, w miarę zwiększania się potrzeb księżycowej kolonii.

lunar-2 class="wp-image-543837"
REKLAMA

Baza, nazwana przez projektantów Testlab, przypomina ruską lalkę matrioszkę - w dokumentacji projektu zresztą ta zabawka też jest wspominana. Twórcy zarysowali podstawową strukturę, zaproponowali również materiały, z których można budować ściany habitatu - tak dobrane, aby można je było znaleźć na powierzchni naszego naturalnego satelity.

Cieszy mnie, że takie projekty powstają - trochę brakuje mi wizjonerstwa i romantyzmu podróży kosmicznych, a dzięki takim projektom ludzkość może zacznie znów marzyć o eksploracji kosmosu. Stronę konkursu, jak również pozostałe, podobnie imponujące projekty, które uczestniczyły w konkursie, obejrzeć można na oficjalnej stronie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA