REKLAMA

Naukowcy NASA odpowiedzieli na pytania o nowo odkryte planety. Oto 9 najciekawszych

Wczorajsza konferencja NASA na temat układu TRAPPIST-1 była szalenie ważnym wydarzeniem. Żeby rozwinąć temat nowoodkrytego układu, w którym znajduje się aż siedem egzoplanet, naukowcy z NASA urządzili sesję AMA (ask me anything) w serwisie Reddit. Wybraliśmy dziewięć najciekawszych naszym zdaniem pytań, na które odpowiedzieli.

23.02.2017 16.48
NASA TRAPPIST-1 Reddit AMA
REKLAMA
REKLAMA
NASA TRAPPIST-1 class="wp-image-546576"
Zanim jednak zaczniemy, chciałbym pokazać wam jeszcze ten świetny plakat przygotowany przez NASA. Świetnie sprawdzi się, jako tapeta w telefonie.

Jak stabilny jest układ TRAPPIST-1?

Stabilność systemu pozostaje nieznana, gdyż jest on bardzo dynamiczny i skomplikowany. Nie ustalono jeszcze dokładnych mas poszczególnych planet, nie znamy też okresu orbitalnego 7. planety. Niewykluczone też, że jest tam więcej planet.

Czego jeszcze dowiemy się o TRAPPIST-1 w niedalekiej przyszłości?

Kosmiczny Teleskop Keplera obserwuje tamtejszą gwiazdę od 15 grudnia 2016 i będzie to robił do 4. marca. To ponad 70 dni zebranych danych, na podstawie których naukowcy będą w stanie ustalić okres orbitalny 7. planety. Oprócz tego, na podstawie większej ilości danych na temat tranzytu planet (czyli ich przejścia przez tarczę tamtejszej gwiazdy) naukowcy będą mogli obliczyć ich masę z większą dokładnością. Niewykluczone, że w układzie tym kryje się więcej planet. Dane przesłane przez Teleskop Keplera zostaną udostępnione w domenie publicznej 6 marca.

Kiedy będziemy w stanie ustalić, czy na którejś z tych planet znajduje się bogata w tlen atmosfera?

Jeszcze chwilę. Start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zaplanowano na jesień 2018, więc najwcześniej możemy zacząć o badaniu atmosfery planet w układzie TRAPPIST-1 kilka miesięcy po jego starcie.

A co z promieniowaniem i flarami wysyłanymi przez tamtejszą gwiazdę?

Tamtejszy karzeł wysyła mniejsze flary słoneczne średnio raz na tydzień. Te większe pojawiają się raz na pół roku. Jak na razie nie wiadomo nic o stopniu promieniowania rentgenowskiego tamtejszego karła. Jeśli tamtejsze planety posiadają atmosferę i pole magnetyczne, to życie na nich nadal jest możliwe w takich warunkach.

W jaki sposób ustalimy, czy na którejś z tych planet istnieje życie?

Poprzez analizę ich atmosfery. Naukowcy z NASA będą szukać gazów, których nie powinno tam być i które można uznać za produkty żywych organizmów. Haczyk polega na tym, że za pomocą tej metody nie będziemy w stanie ustalić, czy na danej planecie żyje sobie inteligentna rasa obcych z własną kulturą, czy to po prostu mikroby.

Jaką żywotność ma odkryty układ? Byłoby trochę głupio, gdyby udało nam się tam w końcu dolecieć tylko po to, żeby zobaczyć jak tamtejsza gwiazda gaśnie.

Spokojnie. Trappist-1 to ultrazimny czerwony karzeł, czyli najbardziej długowieczny rodzaj gwiazdy we wszechświecie. Przynajmniej tak wynika z naszej obecnej wiedzy.

Jesteśmy w stanie ustalić, czy któraś tych planet posiada metaliczne jądro – a co za tym idzie pole magnetyczne?

Niestety nie. Na chwilę obecną możemy tylko porównywać masę i rozmiary nowoodkrytych planet ze znanymi modelami i na tej podstawie zakładać istnienie metalicznego jądra.

Czy istnieje jakaś teoria, według której życie może istnieć poza ekostrefą (czyli zamieszkiwalną strefą wokół gwiazdy)?

To możliwe. Nawet w naszym układzie słonecznym. Najlepszym tego przykładem jest Europa – jeden z księżyców Jowisza, który pod swoją powierzchnią może skrywać ocean. Jednak odkrycie życia pod powierzchnią egzoplanety byłoby wielce trudne. Stąd też poszukiwanie życia skupiając się na ekostrefach jest bardzo praktycznym konceptem, który pozwala na znaczne zwiększenie szans jego znalezienia.

Które z tych siedmiu planet są najbardziej obiecujące, jeśli chodzi o możliwość występowania na nich życia?

Na to pytanie odpowiedziała Giada Arney, która jest astrobiologiem w NASA: Osobiście, obstawiałabym, że największe szanse na występowanie życia są na planetach w ekostrefie, czyli planetach e, f i g. Planety b,c i d są prawdopodobnie za gorące, żeby na ich powierzchni występowała woda w stanie ciekłym. Planeta h jest prawdopodobnie za zimna.

Całe AMA znajdziecie tutaj. Równie interesujące są niektóre komentarze internautów. Jednemu z nich udało się nawet wytknąć pomyłkę naukowcowi z NASA. Internet był pod wrażeniem.

REKLAMA

Dowiedz się więcej o TRAPPIST-1:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA